Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Obyčajné vystúpené znamienka a kožné výrastky? Venujte im pozornosť

reklama:
znamienko
znamienkowww.gettyimages.com

Koža je najväčším orgánom ľudského tela, váži asi 7% celkovej hmotnosti daného jedinca a samozrejme s tým je spojená potrebná starostlivosť. Pozornosť je nutné venovať nielen stavu pokožky, ale aj rôznym zmenám, predovšetkým je reč o znamienkach, ktoré vystupujú z kože. Niekedy sa jedná o takzvané čarodejnícke znamienko, z ktorého môžu rásť dokonca chlpy, inokedy o kožný výrastok červenej farby. Je nutné sa týchto zmien na koži báť? Áno aj nie!

Väčšinou sú neškodné

Začneme dobrou správou, poväčšine sú tieto znamienka nevzhľadné, z čoho bývajú ich nositelia rozladení, ale predovšetkým dobrá správa je, že bývajú neškodné. Rôzne kožné výrastky alebo cievne hemangiómy či fibrómy, ktoré bývajú dokonca najčastejšími anomáliami na koži, sa objavujú na pokožke i novorodencov, väčšinou sa rozvíjajú postupom veku. Objavujú sa na celom tele, pričom zvyčajne sú červené alebo vínovej farby. Vystúpené hrbolčeky vznikajú dilatáciou a následným zúžením ciev, ktoré potom vystupujú na povrch pokožky.
Na vine genetika aj hormóny

Prečo tieto malé hrčky, výstupky a rôzne ohraničené hrbolčeky, vznikajú? Na vine je genetika, kedy vekom sa počet týchto vystúpených znamienok zvyšuje, potom tiež vplyvom pôsobenia hormónov. Viac sa ich objavuje pri hormonálnej zmene, v tehotenstve alebo pri používaní hormonálnej antikoncepcie. Tieto útvary, ktoré pripomínajú zvláštne znamienka možno odstrániť za pomoci laseru, o ich odstránení môže rozhodnúť dermatológ.

Pozor na netypické znamienka

Ako spoznať netypické znamienko, ktoré môže znamenať vážne ochorenie, od neškodného kožného výrastku podobného výzoru alebo farby? Jednoznačne odpovie vždy dermatológ, ktorý je špecialistom na kožné znamienka. Je nutné navštíviť lekára v prípade, kedy znamienka menia farbu alebo tvar a stávajú sa asymetrickými, rozširujú sa alebo sa môže zdať, že sa rozpíja do okolitej kože. Nie sú bežné ani znamienka s priemerom nad 6 milimetrov. Ďalším netypickým prejavom je svrbenie alebo fakt, že zo znamienok vyteká krv. V týchto prípadoch môže ísť o rakovinu kože, ktorá môže skončiť fatálne, je preto na mieste obozretnosť.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Dena
Autor Dátum 24. októbra 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.