Objav pri Pardubiciach. Na poli našli poklad, ktorý patrí medzi najvýznamnejšie nálezy v Česku

Zdieľať
detektor kovov
detektor kovov Foto: depositphotos.com

Zlato, striebro a drahokamy… Túžba nájsť poklad je stále živá. Archeológom, ktorí skúmali oblasť pri Pardubiciach, sa podarilo tento sen premeniť na skutočnosť. Mnohé legendy hovoria o tajomných pokladoch, ktoré sa odhaľujú práve v čase Veľkej noci. Niekto verí aj digitálnym mapám, ktoré vraj prezradia miesta ukrytých pokladov.

Jednou z populárnych lokalít je zrúcanina hradu Hus, kde zlodeji údajne schovali svoju korisť už v 15. storočí. Hrad Hazmburk je zas spájaný s príbehom o napoleonských vojskách, ktoré tu mali na úteku z Ruska ukryť nielen zlato a drahokamy, ale dokonca aj zásoby vína! Buďte obozretní s detektorom kovov!

Ak sa rozhodnete vydať na lov pokladov, zásobte sa nielen odvahou, ale aj dostatočnými zásobami, keďže takéto hľadanie môže byť náročné. Hoci cielené pátranie po pokladoch je v Českej republike zakázané, mnohí ľudia sa tomuto koníčku venujú vo voľnom čase. Pri prechádzkach ste možno narazili na hľadačov s detektorom kovov.

Tento prístroj patrí medzi obľúbené pomôcky amatérskych zberateľov pokladov, no málokto vie, že na jeho použitie je potrebné povolenie vlastníka pozemku a licencie na samotné používanie detektora. Bez týchto povolení môže hľadačom hroziť pokuta.

Oblasť plná historických pokladov

Pravidlá platné pre verejnosť sa však netýkajú archeológov, ktorí majú prieskum a hľadanie cenných nálezov ako svoju prácu. Pre nich je každý objav výsledkom nespočetných hodín poctivej práce a trpezlivosti.

Tentoraz sa archeológovia v Pardubickom kraji dočkali mimoriadneho úspechu – objavili vyše 1200 mincí z obdobia vlády Boleslava II. (972–999). Našli sa aj vzory mincí, ktoré doteraz neboli známe, čím hodnota pokladu nadobudla obrovský význam. Po objave bolo miesto starostlivo uzavreté a začali ho strážiť policajné zložky.

Dôvod na zabezpečenie lokality je podľa expertov opodstatnený, keďže pred niekoľkými rokmi tu náhodný prechádzajúci našiel niekoľko vzácnych mincí z 10. a 11. storočia. Tieto mince ležali len niekoľko centimetrov pod povrchom, priamo na poli pri obci Chýšť.

Ako hľadať poklady?

Odmena pre nálezcu

Pardubický kraj sa rozhodol nálezcu odmeniť sumou dva milióny českých korún. Podľa zákona by však odmena zodpovedala len hodnote samotného kovu, čo by v prípade strieborných denárov predstavovalo približne 11 000 korún. Tento veľkorysý krok kraja však zohľadnil nesmiernu historickú hodnotu pokladu, ktorú si bežný oceňovací systém nedokáže dostatočne vážiť.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané