Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Obávaná trombóza, ako ju spoznáte?

reklama:

Za určitých okolností sa v cievach nášho tela môže vytvoriť krvná zrazenina.

Trombóza
www.gettyimages.com

Keď sa uvoľní, môže na inom mieste v tele cievu upchať. Práve to je obávaná trombóza. Jej príznaky sú nenápadné a práve kvôli tomu na ňu zomiera viac ľudí ako na infarkt alebo mŕtvicu.

V hĺbke aj pod kožou

Prvé, čo si všimnete, je bolesť. Pretože spočiatku nebýva silná, veľa ľudí ju pripisuje tomu, že sa jednoducho viac namáhali, alebo že si natiahli sval či šľachu pri prudkom pohybe. Čo by malo ale varovať každého, je opuch končatiny. U trombóz v povrchových žilách sa väčšinou rozvinie zápal, miesto je začervenané, zatvrdnuté a silne bolestivé.

Opuch nemusí byť príliš viditeľný. Trombóza hlboko uložených žíl býva menej bolestivá a opuch je výraznejší. Vysoko rizikové sú tieto trombózy z toho dôvodu, že sa zrazená krv môže dostať do pľúc, kde privodí pľúcnu embóliu, čo je stav priamo ohrozujúci život pacienta.

Radšej zbytočne ako neskoro

Akonáhle máte podozrenie na trombózu je nutné dostať sa čo najskôr k lekárovi. Pacient by rozhodne nemal ísť do nemocnice sám. Čím menej sa hýbe, tým lepšie. Pohyb totiž zvyšuje riziko uvoľnenia trombu a zhoršenie problému.

Keď u postihnutého pozorujete problémy z dychom, je nutné zavolať rýchlu záchrannú službu. O živote v takýchto prípadoch skutočne rozhodujú minúty.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 30. apríla 2020

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.