O akú chorobu môže ísť, keď máme často necitlivé ruky?

Zdieľať
ruky

Necitlivosť ruky je jedným z najčastejších príznakov, ktoré ignorujeme. Vo väčšine prípadov to neznamená nič vážne, ale pokiaľ to pretrváva, nemalo by to byť zanedbané. V tomto prípade to môže znamenať aj vážne poruchy nervového systému, hovorí doktorka Cristina Lupu, neurologička.

Táto necitlivosť, obvykle nastáva, keď sa niečo pokazí s nervami, ktoré ovládajú ruku. Dôvodov môže byť niekoľko. Tieto ochorenia môžu zahŕňať necitlivosť rúk: Sjögrenov syndróm, diabetes 2. typu, nedostatok vitamínu B, poranenia miechy, roztrúsená skleróza, Raynaudova choroba, Lymská choroba a Guillain-Barreov syndróm.

„Môže dôjsť k zmenám v úrovni krčných stavcov v dôsledku zlého držania tela alebo nedostatku aktívneho cvičenia alebo dokonca k významným degeneratívnym zmenám, ktoré postihujú nervové bunky. Možnou príčinou je tiež poškodenie periférnych nervov končatín, ktoré môže byť spôsobené prekrvením nervov, ako je neuropatia stredného nervu, ktorá môže byť dôsledkom nadmerného používania zápästných kĺbov, pokiaľ napríklad niekto príliš používa počítačovú myš. Poškodenie periférnych nervov môže byť spôsobené aj traumou alebo niektorými metabolickými poruchami, ako je cukrovka, poruchy štítnej žľazy alebo nedostatok vitamínu B12. Vysvetľuje Dr. Cristina Lupu.

Aj keď sa to môže zdať neškodné, ale ak sa necitlivosť objavuje dlhodobo a je sprevádzaná ďalšími príznakmi, ako je zmätenosť, dvojité videnie, celková svalová slabosť, závraty, môžu to byť príznaky neurologického ochorenia, preto sa odporúča konzultovať s lekárom.

Pri konzultácii pacient oznámi lekárovi všetky príznaky, ktoré v poslednej dobe prekonal, a predstaví svoju osobnú anamnézu. Po sérii špecializovaných neurologických vyšetrení môže neurológ pacienta odoslať na ďalšie funkčné testy na stanovenie správnej diagnózy, ako je MRI, EMG alebo krvný test, a akonáhle bude zaznamenaný celý klinický stav, pacient dostane liečebný plán.

Kedy navštíviť lekára, ak pociťujete necitlivosť rúk alebo nôh

Je vhodné poradiť sa s lekárom, pokiaľ sa necitlivosť vyskytuje predovšetkým v prstoch na rukách alebo nohách a pokiaľ sa príznaky zhoršujú bez zvláštnej príčiny.
Kedy môžeme hovoriť o núdzi v prípade necitlivosti? Jednostranná necitlivosť, problémy s rozprávaním, zmätené myslenie a ochrnutie tváre môžu spôsobiť mozgovú mŕtvicu, takže s týmito príznakmi by ste mali okamžite navštíviť lekára. Ak je necitlivosť sprevádzaná silnou bolesťou hlavy, stratou vedomia, zmätenosťou a ťažkosťami s dýchaním, okamžite vyhľadajte lekára, pretože to môže byť príznak mozgového nádoru.

Akú analýzu môže váš lekár požadovať, aby zistil príčinu necitlivosti?

Na určenie príčiny necitlivosti si môže lekár vyžiadať ďalšie testy, ak vaša anamnéza a klinické vyšetrenie (vyšetrenie reflexov, svalovej sily a zmyslových funkcií) neukáže jasnú odpoveď. Tie môžu zahŕňať: krvné a močové testy (kompletný krvný obraz, kompletné vyšetrenie elektrolytov, meranie hladiny vitamínu B12, test hormónov štítnej žľazy atď.), MRI a počítačovú tomografiu.

Liečba necitlivosti

Možnosti liečby necitlivosti závisia na príčinách zistených pri lekárskych vyšetreniach. Pri spondylóze (opotrebovaní chrbtice) alebo iných degeneratívnych ochoreniach osteoartikulárneho systému (syndróm karpálneho tunela) sa odporúča fyzioterapia, prípadne operácia.

Pre diabetikov je veľmi dôležité kontrolovať hladinu cukru v krvi liekmi a správnou stravou, inak je mravčenie a necitlivosť spojená s parestéziami, čo znamená stratu citlivosti rúk a nôh a pacient sa môže zraniť bez toho, aby si to všimol, a následne nebol schopní s ňou správne zaobchádzať, čo má za následok zranenie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané