Nový objav v boji proti rakovine hrubého čreva. Zdravá strava ako kľúč k prevencii a liečbe

Zdieľať
hrubé črevo
hrubé črevo Foto: www.shutterstock.com

Medzinárodný tím vedcov z Ohio University v USA nedávno po dlhoročnom výskume identifikoval možnú príčinu zvyšujúceho sa počtu prípadov rakoviny hrubého čreva u osôb mladších ako 50 rokov. Podľa správ, ktoré zverejnil britský denník Metro, môže byť kľúčovým faktorom kombinácia nezdravej stravy s nadbytkom cukru a zvýšeného množstva špecifickej baktérie známej ako Fusobacteria v črevách. Najrizikovejšími sa ukazujú diéty a redukčné programy s veľmi nízkym obsahom vlákniny.

Výsledky štúdie, ktorú zverejnila Americká spoločnosť pre klinickú onkológiu, naznačujú, že strava obsahujúca veľké množstvo cukrov a nedostatok vlákniny podporuje nadmerný rast baktérie Fusobacteria. Tento nárast prispieva k urýchlenému starnutiu buniek v črevách. Takto starnúce bunky sú omnoho viac náchylné na genetické mutácie, ktoré môžu spôsobiť zápaly v tráviacom systéme. Tieto chronické zápaly môžu postupne viesť až k vzniku rakovinových nádorov. Vedci zároveň zistili, že ľudia, ktorí nedodržiavajú zásady zdravej výživy, majú črevné bunky v priemere až o 15 rokov staršie, než zodpovedá ich skutočnému veku.

Lisa Wildeová, vedúca výskumu organizácie Bowel Cancer UK, zdôrazňuje význam včasnej diagnostiky pri tomto type rakoviny. „Je nesmierne dôležité, aby ľudia, bez ohľadu na ich vek, okamžite kontaktovali lekára, ak sa u nich objavia akékoľvek varovné signály,“ uvádza Wildeová. Medzi hlavné príznaky rakoviny hrubého čreva patria krvácanie z konečníka, prítomnosť krvi v stolici a bolesť pri vyprázdňovaní. „Rakovina hrubého čreva je vo väčšine prípadov liečiteľná a dokonca úplne vyliečiteľná, pokiaľ sa zachytí v ranom štádiu,“ dodáva Wildeová optimisticky.

Nádejné správy prinášajú aj nedávne výskumy vedcov z Veľkej Británie, Hongkongu a Fínska, ktoré oslovila aj fínska televízia YLE. Výskum zameraný na polyfenoly, látky nachádzajúce sa v zelenine ako kel, kapusta a karfiol, preukázal, že tieto zlúčeniny majú silné antioxidačné účinky. Podľa štúdie uverejnenej v odbornom časopise ACS Pharmacology môžu tieto polyfenoly pomáhať obmedzovať šírenie rakovinových buniek a spomaľovať rozvoj rakoviny hrubého čreva. Výsledky ukazujú, že extrakt z tejto zeleniny má potenciál účinne zabrániť rýchlemu postupu ochorenia, čím prináša nádej pre pacientov s týmto typom rakoviny.

Tieto poznatky môžu prispieť k lepšiemu pochopeniu rizikových faktorov rakoviny hrubého čreva a otvárajú nové možnosti prevencie, ktorá by mohla zahŕňať úpravy stravy zamerané na zvýšenie príjmu vlákniny a potravín s obsahom polyfenolov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané