Nová a desivá varianta Covidu XEC sa šíri ako povodeň. Ak sa cítite takto, pravdepodobne ju máte tiež

Zdieľať
Covid XEC
Covid XEC Foto: www.shutterstock.com

Bude nadchádzajúce obdobie poznačené šírením novej varianty Covidu s označením XEC? Keďže ide o veľmi nákazlivú formu, je dôležité poznať jej hlavné príznaky.

Najnovšia verzia ochorenia Covid-19, nazývaná XEC, sa momentálne šíri rýchlo a vzbudzuje obavy nielen medzi odborníkmi, ale aj vo verejnosti. Táto varianta je kombináciou dvoch starších subvariant a má výraznú nákazlivosť. Jej príznaky sa môžu ľahko zameniť za bežné nachladnutie alebo chrípku. Aké sú teda hlavné príznaky tejto novej varianty, aké sú možnosti šírenia a ako sa dá liečiť?

Covid XEC

Variant XEC je najnovšia mutácia vírusu SARS-CoV-2, ktorá sa začala rýchlo šíriť najmä v Európe. Ide o kombináciu predchádzajúcich subvariant KS.1.1 a KP.3.3, ktoré predtým dominovali. Tento variant sa považuje za jeden z najnákazlivejších, aké boli dosiaľ zaznamenané.

Dobrou správou je, že priebeh ochorenia je zvyčajne miernejší ako pri predchádzajúcich verziách. Momentálne sa rozšíril nielen v Európe, ale aj v Severnej Amerike a Ázii, a odborníci predpokladajú, že sa môže stať dominantným počas najbližších týždňov.

Vyjadrenie odborníkov

Český epidemiológ Petr Smejkal sa k novej variante XEC vyjadril nasledovne: „Po variante JN.1 tu máme KP.3, a teraz XEC. Charakteristiky sú veľmi podobné – infekcia horných dýchacích ciest, horúčka a občasné gastrointestinálne problémy ako nevoľnosť či hnačka.“

Momentálne nie sú hlásené žiadne špecifické príznaky alebo vážnejšie komplikácie, ktoré by XEC prinášala v porovnaní s inými variantami. Podľa odborníka na dátovú analýzu Mikea Honeyho z Melbourne sa očakáva, že tento variant dosiahne vrchol na konci októbra alebo v novembri, predovšetkým v Európe a Severnej Amerike.

Najčastejšie príznaky

Príznaky varianty XEC sú podobné tým, ktoré sprevádzali predchádzajúce verzie Covidu. Medzi ne patrí horúčka alebo zimnica, pretrvávajúci kašeľ, strata alebo zmena čuchu a chuti, dýchavičnosť, celková únava, bolesť hlavy, bolesť hrdla, bolesti svalov a kĺbov, nádcha, strata chuti do jedla, hnačka a nevoľnosť. U niektorých pacientov sa môžu vyskytnúť aj stavy zmätenosti, problémy s prebudením alebo zmeny farby pier či tváre do modra či šeda.

Spôsoby šírenia

Covid-19 a jeho varianty sa najčastejšie šíria prostredníctvom kvapôčok, ktoré sa dostanú do ovzdušia, keď infikovaná osoba kašle, kýcha alebo rozpráva. Prenos môže nastať aj pri dotyku kontaminovaných povrchov a následnom kontakte s tvárou.

Liečba

Vo väčšine prípadov možno infekciu liečiť doma. Ak má pacient horúčku nad 38 °C, odporúča sa užívanie vhodných liekov po konzultácii s lekárom, podobne ako pri silnom kašli. Dôležité je zabezpečiť dostatok oddychu a postupné naberanie síl. Pre ľudí so zvýšeným rizikom závažnejšieho priebehu ochorenia sa odporúča očkovanie.

Prevencia

Medzi účinné opatrenia na zníženie rizika nákazy patrí pravidelné umývanie rúk mydlom a vodou, používanie dezinfekčných prostriedkov na báze alkoholu, nosenie ochranných rúšok v oblastiach s vysokým rizikom a dodržiavanie sociálneho odstupu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané