Nosenie tohto rúška je ešte horšie, než keby ste nemali žiadne!

Zdieľať
Coronavirus Protection eps
Coronavirus protection. Concept of protection against influenza, Asian virus infection. Realistic abstract illustration on a dark background with a neon effect. Vector. www.gettyimages.com

VIAC K TÉME KORONAVÍRUS TU

Coronavirus Protection eps
Coronavirus protection. Concept of protection against influenza, Asian virus infection. Realistic abstract illustration on a dark background with a neon effect. Vector. www.gettyimages.com

Najnovší výskum vedcov z univerzít v Kalifornii a Massachusetts priniesol ďalšie informácie týkajúce sa používania rúšok. Zisťovali, ako ovplyvňuje ochrana horných dýchacích ciest na prenikanie vdýchnutého vzduchu do ľudského organizmu a ako sa uvoľňuje z tela von …

Na trh postupne prichádzajú vakcíny proti koronavírusu, no to neznamená, že by sme mali prestať dodržiavať protipandemické opatrenia. Najlepšou ochranou proti šíreniu nákazy zostáva prevencia, čiže sociálna izolácia, časté umývanie rúk a nosenie rúšok. A pokiaľ ide o používanie tvárovej ochrany, účinná je iba vtedy, ak sa o ňu dostatočne staráte.

Podľa výsledkov novej štúdie publikovanej v časopise Physics of Fluids vám totiž nosenie použitého rúška môže uškodiť viac, než keď žiadne rúško nemáte. Vedci pri výskume používali počítačový model, ktorý zobrazil, ako jednotlivé častice končia v nose a prenikajú až do pľúc. Experiment ukázal, že nové trojvrstvové chirurgické rúška sú pri filtrovaní častíc účinné na 65 percent, ale v prípade použitého rúška účinnosť klesá na 25 percent. Pri nosení použitého rúška dokonca preniká do tela viac škodlivín než bez použitia akejkoľvek ochrany horných ciest dýchacích. Odborníci tak dospeli k záveru, že nosenie rúšok alebo iné alternatívy ochrany tváre s menej ako 30-percentnou účinnosťou filtrácie môže byť horšie, než keď ľudia žiadnu ochranu tváre nepoužijú.

„Je prirodzené myslieť si, že nosenie rúška bez ohľadu na to, či je nové alebo staré, by malo byť vždy lepšie ako nič. Naše výsledky však dokazujú, že toto platí len pre častice väčšie ako päť mikrometrov, ale nie pre jemné častice menšie ako 2,5 mikrometra, „vysvetľuje autor štúdie Jinxiang Xi. Výsledky v oblasti skúmania účinnosti ochrany tváre priniesli aj iné predchádzajúce štúdie a tieto zistenia by nám mohli pomôcť správne sa chrániť. Na čo by sme si teda mali dávať pozor?

Rúška bez troch vrstiev

Vaše rúško by malo mať aspoň tri vrstvy, aby vás dostatočne ochránilo. V nedávnej štúdii vedcov z Virginia Tech University bolo testované jedenásť rôznych typov rúšok vrátane deviatich vyrobených z materiálov ako kávové filtre, bavlnené tričko a ďalšie textílie, ale tiež štít na tvár. Zistenie ukázali, že najúčinnejšie boli rúška, ktoré mali tri vrstvy.

Použité rúška

Podľa analýzy publikované v septembri v British Medical Journal môže nedostatočná hygiena rúšok zvyšovať riziko nákazy koronavírusu. Preto treba vyprať ho po každom použití, aby bolo naozaj hygienické.

Tvárové štíty

V decembri aktualizovala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúčania týkajúce sa ochrany proti nákaze koronavírusu a uviedla, že použitie tvárových štítov je v porovnaní s rúškami menej účinné. Štíty totiž neblokujú vydychované kvapky a tie tak môžu následne preniknúť do tela inej osoby.

Rúško s ventilmi

Vedci z Národného ústavu pre štandardy a technológie (NIST) nedávno zistili, že rúška s ventilmi podporujú šírenie koronavírus. Zatiaľ čo bežné respirátory N95 úplne blokujú priechod kvapôčok, rúška vybavené ventilom s rovnakým označením sú v tomto smere absolútne neúčinné.

VIAC K TÉME KORONAVÍRUS TU

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané