Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Niekoľko príznakov cukrovky, o ktorých sa veľa nehovorí, ale môžu prezradiť viac než dosť

reklama:
cukrovkawww.gettyimages.com

Včasné odhalenie niektorých príznakov chorôb môže urýchliť proces uzdravenia, čo platí u všetkých chorôb. Iste by sme žiadne príznaky nemali ignorovať. Či už sa jedná o necitlivosť končatín alebo nevysvetliteľné chudnutie za uplynulé tri mesiace, treba ťažkosti ihneď riešiť so svojím lekárom. Prečítajte si niekoľko nejasných príznakov týkajúcich  sa cukrovky.

Časté močenie

Časté močenie predovšetkým v noci môže byť najčastejšou známkou cukrovky. Mnoho ľudí si povie, že pred spaním veľa pije, ale pozor, sledujte to. V takomto prípade ide do krvi veľa cukru a telo sa ho touto cestou snaží zbaviť.

Veľký smäd

Kvôli častému močeniu telo potrebuje doplniť ďalšie tekutiny. V takom prípade si telo pýta   sladký nápoj, džús a ďalšie limonády s vysokým obsahom cukru. Opäť ale začína rovnako začarovaný kruh ako v noci, preto dávajte pozor na tieto smädné príznaky.

Chudnete?

Ak chudnete, môže to byť spôsobené dvoma faktormi: strácate veľa vody a druhou možnosťou je, že prijaté kalórie sú veľmi rýchlo vylúčené z tela von. Ak dokážete hladinu cukru vrátiť do normálnej roviny, vaša telesná hmotnosť sa vráti na úroveň pred cukrovkou.

Máte neustále hlad

Ak cukor v krvi kolíše, máte pocit neustáleho hladu. V takom prípade vás ale neuchlácholí napríklad uhorka či jablko, prahnete po niečom sýtejšom  a vo vašom prípade to určite bude niečo plné sacharidov a glukózy. Je ale potrebné sa od týchto potravín držať ďalej.

Ste unavení a vyčerpaní

Každý je niekedy unavený, a to predovšetkým na jar, kedy sa mení ročné obdobie. Lenže ak je únava silná a pretrváva aj keď sa poriadne vyspíte, vaše telo nie je schopné správne využiť energiu, ktorú by malo naberať z jedla. Ak trpíte cukrovkou druhého typu, príznaky únavy sa zvyšujú v dôsledku vyššieho percenta cukru v krvi.

Náladovosť a podráždenosť

Ak sa u vás objaví vysoká hladina cukru v krvi, môžete pociťovať depresie, úzkosti, vyššiu mieru stresu a podráždenie. Objavuje sa aj únava, vyčerpanosť a nechuť do života. Akonáhle dostanete cukor v krvi do normálnej hodnoty, vráti sa vám nálada a všetky chmáry by mali odznieť.

Necitlivosť v nohách

Ďalším príznakom zvýšenej hladiny cukru v krvi je brnenie nôh, ale aj rúk a znecitlivenie nohy. Pokiaľ nie je cukrovka včas riešená, môže dôjsť až k poškodeniu nervového systému, ktorý spôsobí stupňujúcu sa necitlivosť.

Kvasinkové infekcie

Vyšší obsah cukru v tele, čo znamená aj v moči, podporuje rast rôznych baktérií a húb. Ak vás trápia opakované infekcie močových ciest, odporúčame zmieniť sa vášmu ošetrujúcemu lekárovi o testoch na cukrovku.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 7. apríla 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.