Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Nie je vitamín C ako vitamín C

Gag.jpg
Foto: inPHARM

BRATISLAVA 5. marca 2019 (DRAN/PR) – Vitamín C je pre život nevyhnutná látka, bez ktorej sa nedá žiť. Naše telo si ho nevie samo vytvoriť a tak ho potrebuje dopĺňať v strave. To sa potvrdilo aj v minulosti pri námorníkoch, ktorí sa plavili dlhé mesiace bez stravy obsahujúcej vitamín C v dôsledku čoho aj mnohí z nich zomreli. Málokto by si pomyslel, že aj v dnešnej dobe v rozvinutých krajinách ľudia trpia nedostatkom vitamínu C.

Nedostatok vitamínu C je u ľudí je častý

Odporúčaná denná dávka vitamínu C pre dospelých je asi 100 mg, ktorá stačí pre človeka, ktorý je zdravý. Avšak ľudia zaťažení ťažkou manuálnou alebo psychickou prácou, náročným športovým výkonom, nezdravou životosprávou, malým prísunom ovocia a zeleniny, fajčiari, potrebujú vitamín C v oveľa vyššej miere. Rad štúdií ukázal, že deficit vitamínu C je aj v rozvinutých krajinách pomerne častý. Môže byť nenápadný a nemusí byť spočiatku spojený s klinickým problémami. V prieskume, ktorý prebehol v roku 2011, sa ukázalo, že až pätina inak zdravých obyvateľov Európy nemá dostatočný príjem vitamínu C. Okrem toho u ľudí trpiacich na opakované infekcie, alergie, kardiovaskulárne ochorenia – vysoký krvný tlak, problémy pohybového aparátu, po úrazoch, operáciách, pri onkologických ochoreniach atď. býva nízka hladina vitamínu C v krvi, ktorá nedokáže zabezpečiť správne fungovanie hlavne imunitného a nervového systému. Na doplnenie tohto deficitu  potrebujú oveľa vyššiu dennú dávku vitamínu C, čo je však obmedzené schopnosťou organizmu absorbovať dostatočné množstvá vitamínu C z bežne dostupnej, vo vode rozpustnej formy vitamínu C.

Ege.jpg
Foto: inPHARM

Lipozomálny vitamín C sa lepšie vstrebáva a využíva v organizme

Keďže telo si „Céčko“ nevie vytvoriť samo, je odkázané na jeho príjem zvonka, či už prostredníctvom stravy alebo výživových doplnkov. Len tak nebude organizmus trpieť jeho nedostatkom. Ak sa rozhodnete dodať telu Céčko s doplnkami výživy, vyberajte si tie, ktoré obsahujú lipozomálny vitamín C. Bežný vitamín C rozpustný vo vode (vrátane retardovanej formy) po prehltnutí prechádza tráviacim traktom do čreva. Pri jednorazovej dávke sa ho do krvi z čreva dostáva len obmedzené množstvo cca 200 mg, nakoľko na to potrebuje tzv. aktívne prenášače (sodíkové ióny), ktorých je v čreve limitované množstvo. Zvyšný vitamín C sa z tela vylúči nevyužitý, pričom jeho nadbytočné nevstrebané množstvo môže podráždiť sliznicu čreva a spôsobiť aj hnačku.

Svs.jpg
Foto: inPHARM

Naproti tomu lipozomálna technológia umožňuje obklopiť vitamín C vrstvou prírodných fosfolipidov, ktorá mu poskytuje v priebehu trávenia ochranný kryt, ľahký prienik cez črevné bunky  (nie je limitovaný aktívnymi prenášačmi) do lymfy a krvi. Na rozdiel od bežnej, vo vode rozpustnej formy vitamínu C, dokáže zabezpečiť v krvi niekoľkonásobne vyššiu hladinu vitamínu C, čo umožňuje dosiahnuť zlepšenie zdravotného stavu pacientov pri rôznych ochoreniach (infekcie, alergie, nervové vyčerpanie a pod.). Lipozomálny obal  zabezpečuje tiež postupné uvoľňovanie vitamínu C (12 h) z krvi do buniek hlavne imunitného a nervového systému a tiež do buniek spojivového tkaniva, kde je nevyhnutný na tvorbu a udržanie kolagénových vlákien. Tie zabezpečujú pevnosť šliach, väzív, chrupavky, kĺbových puzdier, svalov a tiež cievnej steny. Vitamín C je súčasťou mnohých fyziologických procesov a svojim antioxidačným účinkom chráni bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Lipozomálny vitamín C sa nachádza aj v prípravku LIPO-C-ASKOR od spoločnosti inPHARM.

Ss.jpg
Foto: inPHARM

Môžete si vybrať kapsulovú alebo tekutú formu

Ten v kapsulovej forme okrem vitamínu C obsahuje aj výťažok zo šípok a bioflavonoidy z citrusových plodov. Obsiahnuté látky sú z geneticky neupravených surovín a prírodné farbivo sa získava ako výťažok z paradajok (lykopén). Dospelým sa odporúča užívať 1-4 želatínové kapsuly denne, deťom od 6 rokov 1-2 kapsuly denne, ktoré sa zapijú dostatočným množstvom tekutiny, ráno a večer. V lekárňach je dostupná aj tekutá forma lipozomálneho vitamínu C, ktorá je vhodná aj pre menšie deti.  Najlepšie sa užíva spolu s pomarančovým džúsom. Je vhodná aj pre ľudí, čo potrebujú užívať vitamín C vo vyšších dávkach. Potrebné množstvo vitamínu sa ľahko dávkuje pomocou priloženej odmerky.

Nedostatok vitamínu C ľahko zistíte

Gee.png
Testovacie prúžky na určovanie hladiny vitamínu C v moči. Foto: InPHARM

Jedine v baleniach prípravku LIPO-C-ASKOR sú pribalené unikátne testovacie prúžky na určovanie vitamínu C v organizme, aby si každý vedel určiť, či potrebuje doplniť hladinu vitamínu C, a to s ohľadom na dennú aktuálnu fyzickú a psychickú záťaž. Viac informácií nájdete na www.inpharm.sk.

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.