Nie je pečivo ako pečivo. Podľa čoho ho vyberáte?

Zdieľať
pečivo

Obilniny patria k základným stavebným kameňom našej každodennej stravy po dlhé stáročia. Dnes už však vieme, že nie je obilnina ako obilnina alebo múka ako múka. Klasická pšenica je už dávno prekonaná, a to predovšetkým preto, že sa jedná o surovinu postavenú predovšetkým na komplexných sacharidoch.

„Tukové rožky, bežný chlieb alebo napríklad bezvaječné cestoviny okrem zanedbateľného množstva vlákniny neobsahujú žiadne nutrične prospešné látky, ich konzumáciou do tela dostávame iba poriadnu porciu energie v podobe vysokého množstva kalórií,“ upozorňuje výživová poradkyňa programu The 1:1 Weight Plan s tým, že nie je potrebné vzdávať sa pečiva úplne. „Existuje mnoho alternatívnych obilnín, vďaka ktorým dokážete nahradiť bežné biele pečivo a ešte obohatíte svoj jedálniček o nutrične zaujímavé látky.“

Ponuka alternatívneho pečiva sa neustále rozširuje. Niektoré alternatívy sú bezlepkové, iné napríklad dodajú telu vyššie percento bielkovín. „Priemerný Slovák skonzumuje počas jedného roka približne 100 kilogramov pečiva. To je asi 300 gramov denne. Aj z toho dôvodu je dôležité si starostlivo vyberať, z akej múky je vyrobené, aby bolo telu prospešné,“ upozorňuje poradkyňa, ktorá ale zároveň dopĺňa, že aktuálny trend, a to vynechávať obilniny úplne, nie je ideálnym riešením. Obilniny totiž obsahujú vlákninu, ktorá môže pôsobiť ako prevencia pred črevnými a cievnymi ochoreniami, ale aj ako prevencia diabetu. Tieto látky však nájdete hlavne v celozrnnom pečive a ražných múkach, kde je ich niekoľkonásobne viac ako v klasickej múke pšeničnej.

Netradičné múky ako skvelá alternatíva

Medzi jednu z najobľúbenejších náhrad pšeničnej múky patrí múka pohánková. Obsahuje totiž minerálne látky ako je draslík, fosfor, vápnik alebo železo, ale aj vitamíny skupiny B. Vďaka obsahu rutínu táto obilnina pôsobí liečivo na cievy v celom organizme, navracia im pružnosť a spolu s ďalším prítomným vitamínom E môže na cievach pomáhať liečiť aj chorobné zmeny. Zároveň tiež zmierňuje problémy s kŕčovými žilami. „Účinok rutínu umocňuje aj vitamín C, preto sa odporúča jesť k pohánke surovú zeleninu, napomáha potom ešte viac znižovať riziko trombózy, infarktu či mozgovej mŕtvice,“ upozorňuje na zázračné účinky výživová poradkyňa s tým, že mnohí považujú pohánku za novú obilninu, pravdou je, že sa na našom území pestovala od 12. storočia a naši predkovia dobre poznali jej účinky, pretože už vtedy tvorila významnú časť jedálnička.

Ďalšou vhodnou alternatívou je múka amarantová, a to predovšetkým kvôli vysokému obsahu bielkovín. Do svojho jedálnička by ju preto mali zaradiť nielen športovci, ale aj vegetariáni či vegáni. Amarant čiže láskavec má veľmi špecifickú korenenú, mierne štipľavú chuť. Múku z neho je preto dobré nepoužívať samostatne, ale najlepšie v kombinácii s inými múkami, odporúčaný obsah amarantovej múky je cca do 30%. Tým sa zaistí vynikajúca chuť, ale aj výborné nutričné hodnoty, napríklad u chleba.

Ryžovú múku uplatníte hlavne pri príprave sladkých bezlepkových dezertov. Ide o veľmi jednoducho stráviteľnú surovinu. Je skvelá na pečenie bezlepkových sušienok, tort alebo nekysnutých buchiet, ale aj pre nepečené dezerty. Využijete ju tiež napríklad pri zahusťovaní omáčok alebo polievok.

„Ryžová múka je tiež vhodná na kombinovanie, napríklad so spomínanou pohánkovou alebo kukuričnou. Je tiež skvelá pre tých, ktorí musia držať bezlepkovú diétu a vytvoríte z nej výborné dezerty,“ dopĺňa výživová poradkyňa programu The 1:1 Diet.

Pestrý jedálniček je základ zdravého životného štýlu

Najzdravšie stravovanie je založené na príjme širokej škály základných kvalitných potravín a jedál z nich. „Vyvarujte sa polotovarov a priemyselne upravených potravín. Skúste nahradiť bežné biele pečivo ďalšími druhmi obilnín, myslite však na to, že úplná eliminácia napríklad kvalitného kváskového pečiva nie je pre jednotlivcov bez zdravotných ťažkostí nutná,“ uzatvára Ivana Kabelková.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané