Neviete, čo robiť so starými kvetináčmi? Tu je 5 tipov, ako im vdýchnuť nový život

Zdieľať
staré kvetináče
staré kvetináče Foto: depositphotos.com

Staré a nepotrebné kvetináče sa po každej záhradkárskej sezóne môžu kopiť doslova všade – v skleníku, v kôlni, prípadne aj na povale. Ak práve riešite problém, kam s nimi, nemusíte ich hneď vyhadzovať. Existuje viacero možností, ako tieto plastové či keramické nádoby znovu využiť, a tak im dať druhú šancu. Hoci by sa mohlo zdať, že plastový odpad stačí prihodiť do zbernej nádoby, realita môže byť zložitejšia. Pokiaľ sa pri recyklácii nestretnú všetky potrebné faktory, kvetináče sa môžu skončiť na skládke alebo v spaľovni, namiesto toho, aby ich efektívne zhodnotili v továrni na recykláciu. Nasledujúce nápady vám ukážu, ako sa s nepotrebnými kvetináčmi popasovať kreatívnejšie a praktickejšie.

1. Znova ich použite na pestovanie

Najjednoduchšou a logickou voľbou je použiť staré kvetináče opäť pri výseve semien alebo množení rastlín. Jedinou prekážkou môžu byť zvyšky pôdy či iných nečistôt, ktoré môžu skrývať choroboplodné zárodky. Ak sa tomu chcete vyhnúť, stačí kvetináče dôkladne umyť a dezinfikovať. Po mechanickom očistení kefou ich môžete na desať minút ponoriť do roztoku vody a savo v pomere 10 : 1. Ak dávate prednosť prírodnejšiemu postupu, rovnakú službu vám urobí aj neriedený ocot. Dezinfekcia zabezpečí, že v nich neprežijú žiadne škodlivé mikroorganizmy, a vy budete môcť s pokojným svedomím využiť staré kvetináče na ďalšiu výsadbu či presádzanie.

2. Posuňte ich ďalej

Ak sa chystáte kvetináčov definitívne zbaviť, overte si, či ich niekto vo vašom okolí nechce využiť pri pestovaní. Niektoré záhradníctva či škôlky, preberajú späť nepoškodené kvetináče, v ktorých predtým predávali mladé sadenice. Využijú ich opäť na množenie a predaj rastlín, čo je ideálne riešenie na zníženie zbytočného odpadu.

3. Vytvorte hmyzí hotel

Zdieľať záhradu s užitočným hmyzom sa rozhodne oplatí. Ak chcete podporiť pôvodné druhy, doprajte im pohodlné miesta na úkryt a prezimovanie. Napríklad škvorom postačí jednoduchá konštrukcia: starý kvetináč zavesený dnom nahor, vystlaný senom. Aby ste zabránili vypadávaniu suchej trávy, prekryte ju jemným pletivom. Týmto jednoduchým trikom ľahko vytvoríte malý „hotel“ pre hmyz, ktorý sa vám odvďačí napríklad aj reguláciou škodcov.

Pri rozsiahlejších projektoch, akými sú väčšie hmyzie hotely, môžete využiť poškodené kvetináče (plastové aj keramické). Naplňte ich rôznorodým prírodným materiálom – kúskami bambusu, dutými stonkami rastlín alebo zvinutou vlnitou lepenkou. Všetko nakrátko nastrihajte, aby bol obsah o niečo kratší než výška kvetináča. Potom kvetináč položte nabok na chránené miesto, napríklad pod hustý ker, a hmyz sa už o zvyšok postará sám.

4. Využite ich ako vedro

Pri práci v záhrade sa vždy hodí praktická nádoba na pletie či zber úrody. Veľké kvetináče, v ktorých ste si kedysi priniesli domov stromy alebo kry, môžete jednoducho využiť ako akési vedrá či prenosné nádoby. Drenážne otvory na spodku kvetináčov vám umožnia, aby ste ich rýchlo opláchli všetky naraz. Namiesto toho, aby ste si kupovali nový plastový kôš alebo nádobu, jednoducho vezmite starý plastový kvetináč a použite ho pri pletí, presádzaní alebo zbere úrody. Je to praktické a ekologické riešenie zároveň.

5. Zhotovte mozaiky či nášľapy

Aj poškodené terakotové či keramické kvetináče dokážu poslúžiť v záhrade. Rozbite ich na menšie kúsky a vytvorte z nich zaujímavé mozaikové vzory na kvetinových záhonoch alebo na betónových dlaždiciach. Dokonca môžete mozaikou ozdobiť aj iné kvetináče – vzniknú tak originálne a netradičné dekorácie. Ak máte chuť na kreatívny projekt, z úlomkov vytvoríte aj nášľapné kamene. Stačí využiť menšie kúsky, uložiť ich do cementu či betónu a nechať zaschnúť. Takéto originálne šľapáky dodajú záhrade nápaditosť a osobité čaro.

Črepy z rozbitých keramických kvetináčov navyše výborne poslúžia ako drenážna vrstva na dne novej výsadbovej nádoby. Položte ich nad odtokové otvory a naplňte zeminou. Táto vrstva pomôže chrániť korene rastlín pred premokrením a zbytočným hnitím.

Nápady na využitie kvetináčov

Kvetináče akéhokoľvek druhu môžu mať v záhrade svoj význam aj po prvom použití. Ak ich len tak vyhodíte do bežného odpadu, prídete o množstvo užitočných možností, ako využiť ich potenciál. Skúste ich znovu použiť pri výsadbe, posuňte ich tým, ktorí ich potrebujú, spravte si z nich hmyzí hotel alebo zaujímavú dekoráciu. Ušetríte peniaze, životné prostredie a vaša záhrada získa neopakovateľný a udržateľný charakter. Vďaka týmto jednoduchým krokom tak môžu staré kvetináče naďalej prinášať radosť a osoh nielen vám, ale aj okolitej prírode.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané