Neuveríte, čo nedostatok spánku robí s vaším mozgom a srdcom!

Zdieľať
nedostatok spánku
Neuveríte, čo nedostatok spánku robí s vaším mozgom a srdcom! Foto: www.freepik.com

Veľa ľudí podceňuje zlý spánok bez toho, aby si uvedomovali, aké dôsledky môže mať na ich organizmus a celkové zdravie. Zatiaľ čo jedna prebdená noc vás môže potrápiť len únavou a podráždenosťou, dlhodobý nedostatok spánku vedie k závažným problémom. Aké sú riziká?

Spať by sme mali minimálne sedem hodín každý deň. Čo všetko sa s telom stane, keď toto nepísané pravidlo dlhšiu dobu podceňujete a z najrôznejších dôvodov nedodržiavate? Počas spánku telo obnovuje bunky, regeneruje svaly a podporuje rast tkanív. Chronický nedostatok spánku môže tieto procesy spomaliť, čo môže viesť k fyzickému vyčerpaniu, stresu a oslabeniu imunitného systému. Nedostatok spánku zvyšuje riziko vzniku mnohých ochorení, ako napríklad depresie, záchvaty, vysoký krvný tlak či zhoršujúce sa migrény.

Počas spánku sa v našom tele odohráva mnoho biologických procesov :

  • mozog ukladá nové informácie a zbavuje sa odpadových látok
    nervové bunky komunikujú a reorganizujú sa, čo podporuje zdravé fungovanie mozgu
    telo opravuje bunky, obnovuje energiu a uvoľňuje molekuly ako hormóny a bielkoviny, ktoré sú dôležité na optimálnu regeneráciu

Negatívnych vplyvov, fyzických aj psychických, je ale oveľa viac.

Prečítajte si o nich:

1. Zhoršuje sa fungovanie mozgu

Kvalitný, hlboký spánok je úplne nepostrádateľný pre kognitívne funkcie mozgu, ako je pamäť, učenie a schopnosť rozhodovania aj riešenie problémov. Príliš málo spánku zhoršuje koncentráciu a sústredenie, zvyšuje riziko chýb a môže viesť k psychickým problémom, ako je úzkosť, alebo dokonca depresia.
Je váš mozog nevyspalý? Vaša schopnosť sústrediť sa, riešiť úlohy a problémy a rozhodovať sa môže byť narušená. Reakcie sú spomalené, pretože mozgu trvá dlhšiu dobu, než vyhodnotia informácie a prispôsobia sa konkrétnej situácii. Niektorí odborníci dokonca prišli so zistením, že chronicky zlé spánkové návyky sú vysoko rizikovým faktorom pre rozvoj Alzheimerovej choroby v neskoršom veku.

2. Priberanie a hormonálne výkyvy

Počas spánku dochádza v tele k regulácii hladín hormónov, ktoré kontrolujú hlad, stres a ďalšie fyziologické procesy. Nedostatok spánku môže narušiť túto rovnováhu, čo často vedie k priberaniu na váhe a zvýšenému riziku metabolických porúch, ako je napríklad cukrovka.

3. Vyššie riziko srdcových chorôb

Počas spánku sa prirodzene znižuje hodnota krvného tlaku, čo dáva srdcu a cievam čas na odpočinok. Ak spíte nedostatočne, potom je tento pokojový čas príliš krátky alebo chýba, čo môže viesť k trvalo zvýšenému krvnému tlaku. A hypertenzia je hlavným rizikovým faktorom pre srdcové a cievne ochorenia, infarkt a mozgovú mŕtvicu. Nedostatok spánku navyše vedie k zvýšenej produkcii stresového hormónu kortizolu a aj ten zvyšuje krvný tlak a tep. To neúmerne zaťažuje srdce a cievy, a môže tak rásť riziko vzniku napríklad závažného metabolického syndrómu.

4. Zlé zvládanie bolesti

Keď nie ste dostatočne oddýchnutí, vnímate bolesť veľmi skreslene. Štúdia, zverejnená v časopise The Journal of Neuroscience, sledovala mozgovú aktivitu skupiny respondentov po osemhodinovom spánku a potom znova, keď boli viac ako 24 hodín nahor. Výsledky ukázali, že keď bola celá skupina zbavená spánku, vnímanie bolesti (akútnej i chronickej) všetkých zúčastnených bolo zvýšené.

5. Zvyšuje sa hladina cukru v krvi

Nekvalitný a nedostatočný spánok narúša schopnosť organizmu regulovať hladinu cukru v krvi, čo zvyšuje riziko vzniku inzulínovej rezistencie. To je stav, ktorý býva predstupňom cukrovky 2. typu, a tá potom ďalej významne zvyšuje riziko kardiovaskulárnych a nádorových ochorení.

6. Zlá kvalita pleti

Pojem „spánok pre krásu“ nie je iba fráza. V čase, keď spíte, dochádza v pokožke k radu procesov dôležitých pre jej zdravie. Zvyšuje sa produkcia rastového hormónu, ktorý stimuluje regeneráciu buniek. Tie staré alebo poškodené sú nahradzované novými, čo pomáha udržiavať pleť sviežu. V spánku sa tiež zvyšuje prietok krvi v koži, čo zlepšuje jej okysličenie, lepšie prekrvenie podporuje zdravú farbu a urýchľuje hojenie drobných zápalov a raniek. Ďalej dochádza k intenzívnej produkcii kolagénu, ktorý pomáha predchádzať tvorbe vrások a udržuje pleť pevnú.

Zdroj: www.prozeny.cz, gymbeam.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané