Nesiahajte hneď po liekoch: Toto je 10 bylín, ktoré vám pomôžu lepšie zvládnuť stres

Zdieľať
bylinky

Asi sa budete diviť, ale problémy so stresom a psychikou dnes ovplyvňujú viac ľudí, než si myslíte. Napríklad len v takých USA dnes už vyše 70% ľudí užíva každý deň nejaký liek na predpis a cez 50% užívajú až dva takéto lieky. Odhaduje sa, že v populácii trpí až 25% ľudí nejakým psychickým problémom ako je stres, úzkosť, strach či depresie. Lekári  tvrdia, že to je aj hlavný dôvod, prečo v súčasnosti patria antidepresíva k druhým najčastejším predpisovaným liekom.

Vedľajšie účinky liekov proti stresu a úzkostiam

Problémom liekov na predpis, ako sú napríklad benzodiazepíny, je že majú obrovské množstvo vedľajších účinkov. Tie sa pohybujú od halucinácií až po myšlienky na samovraždu.

Okrem toho, vedľajšie účinky zahŕňajú aj nasledovné príznaky:

  • problémy s chôdzou
  • ťažkosti s rečou
  • nezrozumiteľná reč
  • zožltnutá pokožka a oči
  • výpadky pamäte
  • strata koordinácie
  • dokonca aj kŕče

Preto namiesto užívania týchto nebezpečných liekov, skúste niektoré z nasledujúcich byliniek. Pomôžu vám zvládnuť stres ešte predtým, než by bolo nutné siahnuť po liekoch.

Mučenka

mučenka

Tento exotický a sladko voňajúci kvet sa používa veľmi dlhú dobu na prípravu čaju, ktorý zmierňuje prejavy úzkosti, hystérie, záchvatov a nespavosti. Jej hlavný účinok spočíva v jej sedatívnych vlastnostiach. Podľa vedcov mučenka zvyšuje hladinu kyseliny gamy aminomaslovej v mozgu. Táto látka vám pomáha cítiť sa uvoľnene tak, že znižuje aktivitu istých mozgových buniek. Uvedenú bylinku môžete používať,  nemusíte sa obávať žiadnych vedľajších účinkov, ani vplyvu na kognitívne schopnosti či sústredenosť.

Rozchodnica ružová

rozchodnica ružová
rozchodnica ružová www.gettyimages.com

Ide o bylinku, ktorá je súčasťou ľudovej medicíny v Škandinávii a Číne. Pomáha potláčať únavu a podporuje pocity šťastia. Náš  nervový systém je ten, ktorý kontroluje hĺbku dýchania, frekvenciu búšenia srdca, nevoľnosti, zmätenosťou alebo zimnice. Rozchodnica pomáha kontrolovať aktivitu práve tohto systému. Ďalšou vecou, ktorú zabezpečuje, je stimulácia produkcie serotonínu. Ide o hormón, ktorý nás robí šťastnými a uvoľnenými.

 Levanduľa

levanduľa

Levanduľa je známou bylinkou z aromaterapie. Používa sa v prírodnej liečbe nervových porúch a mierne až stredne ťažkej depresie. Levanduľa však dokáže oveľa viac než len to.Má tiež ochranné účinky na nervy, stabilizuje vašu náladu a kontroluje ochorenie neurologického pôvodu. Levanduľa je bezpečná pre priamu konzumáciu, aj pre aplikáciu na pokožku. Existuje niekoľko možností, ako ju užívať:

  • pite levanduľový čaj
  • pridajte pár kvapiek levanduľového esenciálneho oleja do kúpeľa
  • vložte si hrsť levanduľových kvetov do vankúša

Ašvaganda ( indický ženšen)

ašvaghanda

Indický ženšen je súčasťou ayurvédskej medicíny a stal sa populárnym pri liečbe agorafóbie (úzkostná porucha, ktorá sa prejavuje strachom z bežných vecí, hlavne pobytom v rôznych priestoroch). Existuje štúdia z roku 2012, ktorá ukázala, že ašvaganda pomáha výrazne znižovať úroveň stresového hormónu kortizolu v krvi. Užívať ju môžete rôznym spôsobom, najčastejšie je to vo forme doplnkov stravy. Na relaxáciu je však účinnejší vo forme čaju.

Harmanček

harmanček

Ak chcete, aby sa vám ľahšie zaspávalo, dajte si večer pred spaním šálku harmančekového čaju. Podľa niekoľkých štúdií pomáha tento kvet aj so záchvatmi úzkosti a depresiou. Harmanček obsahuje nasledujúce aktívne látky:

  • alfa-bisabolol
  • apigenin
  • luteolín

Vanilka

vanilka

Už len vôňa vanilky vás dokáže uvoľniť takmer za okamih. Podľa štúdie, vôňa podobná vanilke dokázala znížiť stavy úzkosti až o 63% v porovnaní s použitím zvlhčovačov vzduchu. Niet preto divu, prečo sa vanilka tak často pridáva do krémov, sviečok a prípravkov do kúpeľa.

Kozlík lekársky

kozlík lekársky
kozlík lekársky www.gettyimages.com

Kozlík lekársky môžete konzumovať rôznymi spôsobmi pri problémoch s bolesťami hlavy, úzkosťou a nespavosťou. Obvykle sa užíva vo forme čaju alebo tabletiek ako doplnok stravy. Kvôli jeho prenikavej a silnej vône sa odporúča, aby ste ju užili rýchlo. Potom si dajte lyžičku medu alebo nejakého sirupu, aby ste po nej zmyli jej chuť v ústach.

Ľubovník bodkovaný

ľubovník bodkovaný
ľubovník bodkovaný www.gettyimages.com

Ľubovník bodkovaný je rastlina, ktorú nájdete takmer v každej predajni so zdravou výživou. Možno dokonca rastie aj vo vašej záhrade. Lekári tvrdia, že táto rastlinka má účinky v zmysle efektívnosti podobnej antidepresívam. Oproti antidepresívam však nemá žiadne negatívne vedľajšie účinky. Treba si však dávať pozor, pretože ľubovník bodkovaný ovplyvňuje účinky iných liekov. Preto, ak užívate nejaké lieky, pred jej konzumáciou sa radšej poraďte s vaším lekárom. To platí najmä v prípadoch užívania hormonálnej antikoncepcie.

Medovka lekárska

medovka lekárska
medovka lekárska www.gettyimages.com

Medovka lekárska dokáže nielen zmierňovať stres a stavy úzkosti, ale môže výrazne zlepšiť kvalitu života u ľudí trpiacich na demenciu. V porovnaní s liekmi ide nielen o oveľa lacnejšiu, ale aj bezpečnejšiu alternatívu. Medovku lekársku si navyše ľahko doma vypestujete aj sami. Všeobecne zlepšuje pokoj, funkcie pamäte a pozornosť.

Rozmarín

rozmarín

Rozmarín je rastlina s ochrannými účinkami na nervové bunky a okrem toho tiež výborne chutí. Môžete ho jesť alebo k nemu voňať. Pomôcť vám dokáže mnohými spôsobmi – zlepšuje kognitívne schopnosti, pamäť a výkon. Okrem toho zmierňuje aj nervové vypätie. Pri liečbe, ktorá obsahuje účinné látky s potenciálom ovplyvňovať ľudské telo a nervový systém, je dobré sa vopred poradiť s lekárom. To platí rovnako aj pri hore popísaných prírodných látkach, pretože mnohé z nich majú interakcie s klasickými liekmi, ktorých účinok môžu oslabovať alebo zosilňovať.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané