Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Nepríjemný zápach z úst- príčiny, riešenie a prevencia

reklama:

Môže komplikovať váš osobný prejav, ale predovšetkým vzťahy v súkromí.

Čo s tým?

Žuvačky či ústne spreje váš problém vyriešia len dočasne, najefektívnejším krokom bude návšteva zubnej ordinácie.
Halitóza je spôsobená anaeróbnymi baktériami produkujúcimi síru, ktoré žijú vo vnútri dutiny ústnej. Ich prítomnosť má svoj význam. Sú tu z toho dôvodu, aby pomáhali človeku pri trávení a štiepení bielkovín. Isté skutočnosti však môžu viesť k ich nežiaducej nadprodukcii.

1469851277_badbreath.jpg

Príčiny vzniku halitózy

Medzi rizikové faktory tohto nepríjemného problému patrí stres, hlad, konzumácia určitých silne aromatických jedál, ako je samozrejme známy cesnak alebo cibuľa, ale aj fajčenie a celková zlá starostlivosť o chrup, ďalej potom samotná prítomnosť zubného kazu . Pre rozmnoženie baktérií spôsobujúcich zápach v ústach je priaznivá tiež suchosť v ústach, napríklad po požití značného množstva alkoholu a v dôsledku užívania niektorých liekov. Sliny totiž naše ústa čistia vďaka obsahu kyslíka a udržujú zdravé prostredie. Ich absencia znamená vhodné podmienky pre baktérie, ktoré tak ľahšie produkujú síru a následne aj nežiadúci zápach. Dobré prostredie pre život týchto baktérií vytvára tiež časté pitie kávy, ktoré ako je známe ústa vysušuje a vďaka obsahu kyselín tiež podporuje reprodukciu batérií.

Môže to byť príznak určitých ochorení

Zápach z úst môže v niektorých prípadoch upozorňovať aj na rôzne zdravotné komplikácie a počiatok ochorenia, napríklad na zlyhávanie pečene, kedy býva dych postihnutého človeka cítiť sladkasto . Zápach z úst býva tiež dôsledkom zažívacích ťažkostí a chorôb tráviaceho traktu. Môže ísť o žalúdočné vredy alebo tiež refluxné choroby, kedy sa žalúdočná šťava samovoľne vracia do pažeráka . Špecifický je dych u ľudí trpiacich silnou cukrovkou, kedy z ich dychu môžeme cítiť čpavok.

Riešenie a prevencia zápachu z úst

Riešenie tohto problému spočíva vo vylúčení možných príčin. Dbajte na ústnu hygienu a ak vám váš stomatológ vám potvrdí, že váš chrup a ďasná sú v poriadku, vylúči aj pravdepodobnosť zápalu v ústach,  vtedy bude na rade prehodnotenie jedálnička. Rozumné bude tiež zauvažovať nad pravidelne užívanými liekmi, čo je jednou z možných príčin. Posilňovanie imunitného systému potom bude jednou z možností riešenia, rovnako ako zo spôsobov prevencie. Jej základom je dostatočná ústna hygiena, pravidelné čistenie zubov, používanie medzizubných nití a pod.

Istock_000020201084_xxxlarge 960x512.jpg

Dôležitý je tiež pitný režim a samozrejme žiadne fajčenie. Žuvačky pomôžu s tvorbou slín, ktoré zvlhčujú a čistia prostredie ústnej dutiny. Ak je však halitóza spôsobená chorobou, bude potrebné zamerať sa predovšetkým na jej liečbu..

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 29. novembra 2017

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.