Hoci sú nohy najzaťažovanejším časťami tela, starostlivosť o ne mnohí podceňujú.
Vo väčšine prípadov sa o ne začnú starať až v okamihu, keď začnú bolieť alebo sa objavia iné problémy. Náprava problému je potom ale oveľa zložitejšia, navyše sa môžu objaviť ďalšie komplikácie. Napríklad v dôsledku plochých nôh sa môžu objaviť bolesti bedier, opakované bolesti hlavy či častejšie úrazy kolien.
Chodidlá sú pre ľudské telo a jeho správne fungovanie veľmi dôležité. Prenášajú všetko zaťaženie ľudského tela, podieľajú sa na zabezpečenie rovnováhy, stability i tlmenie nárazov. O to viac by sme sa o ne mali starať, a to od detstva.
Najčastejšou ortopedickou diagnózou je plochá noha. Vada, ktorej príčinou môže byť napríklad dedičná indispozícia, obezita či dlhodobé nosenie nevhodnej obuvi.
Proti vzniku plochej nohy možno bojovať už v ranom veku. Malinké deti by ste nemali predčasne nútiť k chôdzi, ak ešte nemajú patrične silné svaly. Nemali by tiež príliš dlho stáť.
Najvhodnejšou a najzdravšou chôdzou je chodiť naboso, ale na mäkkom podloží, napr. po piesku, tráve či po malých jemných malých oblích kameňov. Je to prirodzené a dochádza tak k správnemu prekrveniu nôh..
Obuv a chôdza naboso
Dôležitá je vhodná obuv so širokou špičkou. Do 13 rokov je to cvičenie nožných svalov, chôdza naboso po hrubom teréne a špeciálne ortopedické vložky do obuvi. Potom je možný operačný zákrok.