Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Neplodnosť a umelé oplodnenie

3D rendering of the icsi(intracytoplasmic sperm injection) process - in which a single sperm is injected directly into an egg
Foto: Getty Images

BRATISLAVA 2. septembra (DobréRadyANápady.sk) – S neplodnosťou sa potýka čoraz viac mladých ľudí. Jej liečba býva zdĺhavá a páry sa nezriedka musia spoľahnúť na umelé oplodnenie.

S neplodnosťou sa potýka čoraz viac mladých ľudí. Jej liečba býva zdĺhavá a páry sa nezriedka musia spoľahnúť na umelé oplodnenie. Na Slovensku nemôže počať dieťa prirodzenou cestou 15 až 20 % párov. Pri podozrení na znaky neplodnosti sa obráťte na odborníkov čo najskôr, pretože so zvyšujúcim sa vekom klesajú i vaše šance na bábätko.

Kedy ide o neplodnosť?

Ako zistíte, že ste neplodní? Tento stav je definovaný ako neschopnosť otehotnieť po jednom roku správne načasovaného nechráneného styku. Až potom by ste mali s partnerom navštíviť odborníka.

Liečba neplodnosti

Najprv je potrebné identifikovať hlavné príčiny neplodnosti. Lekári na to potrebujú získať prehľad o vašej minulosti (sexuálny život, predchádzajúce tehotenstvá, zoznam liekov…) a urobiť zopár testov.

Či už je za problémom splodiť potomka mužská alebo ženská neplodnosť, zistia práve oni. Patria sem napríklad analýza spermií, ktorá odhalí príznaky neplodnosti u mužov, u žien preverovanie ovulačnej funkcie, testy na ovariálne rezervy, krčka maternice, ochorenia maternice, testovanie priechodnosti vaječníkov, ultrazvukové vyšetrenie, diagnostika páru.

Ďalšie kroky, ktoré pomôžu pri liečbe neplodnosti

Okrem nastavenia cielenej hormonálnej liečby by ste mali:

  • zmierniť životné tempo
  • eliminovať stres
  • zaradiť špeciálne cviky
  • upraviť stravovacie návyky
  • upraviť hmotnosť
  • sledovať kvalitu cervikálneho hlienu

Umelé oplodnenie – ako prebieha? Aké metódy asistovanej reprodukcie poznáme

V niektorých prípadoch však musia páry podstúpiť priamu liečbu neplodnosti. Čaká ich takzvaná asistovaná reprodukcia. Tejto musí predchádzať dôkladná diagnostika príčin neplodnosti podľa odporúčaných postupov.

Medzi metódy asistovanej reprodukcie patria výkony, viazané na mimotelové oplodnenie. Najznámejšia je in vitro fertilizáca (IVF), kedy k oplodneniu dochádza mimo ľudského tela, v laboratóriu. Tam sa odborníci postarajú o splynutie vajíčka a spermie. Životaschopné embryo vložia naspäť žene do maternice. Ďalšou metódou je IUI, pri ktorej lekári vložia pomocou tenkej trubičky do maternice ženy spermie presne v čase ovulácie. Metódy ICSI a PICSI sú založené na báze vstreknutia spermií do cytoplazmy zrelého vajíčka. Pri ICSI odborníci vyberú len tú najkvalitnejšiu spermiu. Pri metóde PICSI vstreknú viac oplodnenia schopných spermií, ktoré predtým otestujú v prostredí, podobnom ženskému vajíčku. Jednou z najstarších metód je GIFT – prenos pohlavných buniek do vajcovodov. Žena podstúpi hormonálnu stimuláciu vaječníkov a odobratie vajíčok. Lekári zavedú vajíčka a partnerove spermie do vajcovodu a ďalšiemu vývoju nechajú voľný priebeh. PGT je naopak, jednou z najnovších metód. Umožnením výberu zdravého embrya bez genetickej záťaže chráni pred ochoreniami.

Lacnejšia liečba neplodnosti vďaka Union ZP

V prípade, že sa vám nedarí otehotnieť prirodzenou cestou, Union ZP má pre vás nový benefit. Prispeje na niektoré výkony a vyšetrenia, súvisiace s liečbou neplodnosti metódami asistovanej reprodukcie, ktoré si doteraz páry museli financovať sami.

Poisťovňa vám už preplatí cykly mimotelového oplodnenia (IVF), príspevok na lieky v prípade, ak máte menej než 40 rokov. Okrem toho môžete získať príspevok v hodnote 100 EUR na komplexné vyšetrenie spermiogramu, 200 EUR na intracytolazmatickú injekciu spermie (ICSI) a 900 EUR na predimplantačnú genetickú diagnostiku (PGD).

Nezabudnite však, podmienkou poskytnutia čiastočnej úhrady pri uvedených výkonoch je splnenie indikačných kritérií.

Informačný servis

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Informačný servisDátum 2. septembra 2020

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.