Nenakazili ste sa doteraz? Odborníčka vysvetlila 4 dôvody, prečo tomu tak môže byť

Zdieľať
Nenakazili ste sa doteraz?
Nenakazili ste sa doteraz? Odborníčka vysvetlila 4 dôvody, prečo tomu tak môže byť Foto: www.gettyimages.com

Od začiatku pandémie odhalili testy milióny infikovaných. Časť populácie prekonala ochorenie dokonca viackrát.

Zároveň je tu ale aj skupinka ľudí, ktorú koronavírus obchádza napriek úzkemu kontaktu s nakazenými. Ako je to možné?

Doktorka Cliona O’Farrelly, profesorka komparatívnej imunológie a biochémie na Trinity College Dublin, vystúpila v rozhlasovom programe RTE Claire Byrne Live, aby vysvetlila, prečo by to tak mohlo byť.

Pokračovanie na ďalšej strane …

Nenakazili ste sa doteraz?
Nenakazili ste sa doteraz? Odborníčka vysvetlila 4 dôvody, prečo tomu tak môže byť Foto: www.gettyimages.com

Uviedla 4 dôvody, vrátane tých, ktoré sa skloňujú medzi odborníkmi už dlhšie: sociálno-ekonomické zázemie, dobrý zdravotný stav a opatrné správanie. Menej zjavná príčina sa nazýva vrodená imunitná odpoveď. Tu momentálne skúmajú, aby sa zistilo, či sú niektorí ľudia odolní voči vírusu.

Profesorka a jej tím študovali skupinu žien, ktoré sa nakazili hepatitídou typu C pri transfúzii, zatiaľ čo iné boli prirodzene chránené. Domnieva sa, že to môže byť spôsobené vrodenou imunitnou odpoveďou. O’Farrelly by chcela zistiť, či sa to isté deje aj pri koronavíre. „Chrípka je úplne iný typ vírusu. Vírusy pochádzajú z veľmi odlišných rodín a to, že ste odolný voči jednému, nemusí nutne znamenať, že ste odolný voči druhému,” dodala.

Medzinárodné konzorcium odborníkov chce odhaliť dôvod rezistencie na covid-19 skúmaním ľudí zo 40 rôznych krajín, ktorí sa vírusom nenakazili napriek tomu, že boli v úzkom kontakte s infikovaným. „V ideálnom prípade hľadáme ľudí, ktorí odolali vírusu dvakrát, najskôr v prvej vlne a teraz omikrónu,“ pokračovala v rozprávaní o neľahkej úlohe doktorka.

Odborníci u účastníkov výskumu hľadajú genetické markery rezistencie, čo znamená, že musia sekvenovať celý genóm účastníkov. „Je to ako hľadať ihlu v kope sena, pretože ľudský genóm je tak variabilný, ale očakávame, že uvidíme nejaké mutácie vo vrodenom imunitnom géne, ktoré dávajú ľuďom odolnosť (voči koronaviru, pozn. red.).“ Na záver dodala, že ľudia by mali byť naďalej opatrní.

O’Farrelly to s vyhliadkami do blízkej budúcnosti nevidí veľmi ružovo. „Bohužiaľ, toto bude pokračovať. Koronavírus sa bude neustále vracať, kým nebude celý svet skutočne imúnny.”

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané