Nemôžete spať? Pomôže vám zmes cukru a soli

Zdieľať
nespavosť

Asi každý už niekedy zažil noc, keď sa len prevaľoval zo strany na stranu a nemohol zaspať. V takých chvíľach často premýšľame o minulosti i budúcnosti a strácame sa v úvahách, čo nám zaspanie ešte sťažuje. Keď sa nekonečná prebdená noc mení na ráno, vstávame unavení, nevyspatí a so zlou náladou. Ísť v takej chvíli do práce alebo sa starať o rodinu je takmer nadľudská úloha.

Prečo nemôžete spať?

Prečo vôbec k nespavosti dochádza, aj keď sme po celom dni unavení? A hlavne, ako tomuto nepríjemnému stavu predchádzať? Prečítajte si, ako nespavosť prekonáte jednoduchým spôsobom a vďaka prostriedkom, ktoré máte bežne doma. Veď kvalitný spánok je základom pevného zdravia a mentálnej pohody.

Nespavosť často nastáva pod vplyvom negatívnych stavov mysle. Mozog sa nedokáže uvoľniť, pretože celý deň absorbuje psychické ťažkosti a prenáša si ich do ďalšieho dňa. Môže to byť následok dlhodobého aj krátkodobého stresu, úzkosti alebo napríklad problémov v práci a v rodine. Na vine môžu byť aj niektoré lieky, ktoré vo svojich vedľajších účinkoch uvádzajú nespavosť. Väčšinou sa jedná o analgetiká, protizápalové lieky a lieky na vysoký krvný tlak.

Spánok je dôležitý

Spánok je vlastne veľmi podobný nabíjaniu batérie v mobilnom telefóne, avšak s tým rozdielom, že zatiaľ čo telefón nabijeme počas hodiny alebo dvoch, ľudské telo na „dobitie“ potrebuje sedem až osem hodín denne. Čím dlhší spánok, tým produktívnejší deň nás čaká. Stratené hodiny spánku sa dohnať nedajú. Káva alebo energetické nápoje poskytujú iba dočasnú energiu, v konečnom dôsledku ale budeme ešte viac unavení.

Potreba spánku sa počas života človeka mení. Zatiaľ čo novorodenci do troch mesiacov veku potrebujú asi 14 až 17 hodín spánku, batoľatá do dvoch rokov 11 až 14 hodín,väčšie deti 9 až 11 hodín a dospelí potrebujú spať 7 až 9 hodín denne. Odporúčanie odborníkov na kvalitný a ničím nerušený spánok je na prvý pohľad jednoduché, previesť ich do reálneho života ale zase také ľahké nie je.

Ako zatočiť s nespavosťou?

Snažte sa žiť aktívnym životným štýlom, ale nepreháňajte to s cvičením. Nadmerná únava a vysilenie naopak nespavosť zhoršuje. Snažte sa vyhýbať stresovým situáciám, ako to len bude možné. Vzdajte sa zlozvykov, ako je fajčenie, pitie alkoholu a podobne. Samozrejme by ste sa mali usilovať o zdravú a vyváženú stravu a piť bylinkové čaje. Ak si nie ste istí, ktoré sú pre vás vhodné, poraďte sa so svojím lekárom.

Nemenej dôležité sú spánkové podmienky. Posteľ by mala byť pohodlná a primerane mäkká, mali by ste spať bez rozsvieteného svetla a pred spaním vyvetrajte vzduch v miestnosti. Snažte sa eliminovať vonkajšie rušivé podnety tým, že budete nosiť spaciu masku a štuple do uší. Predtým, než si ľahnete do postele, sa choďte prejsť alebo si čítajte knihu. Je to lepšie a menej stresujúce ako pozeranie na televíziu alebo do telefónu, navyše svetlo z obrazoviek spánok preukázateľne zhoršuje.

Lepšie ako prášky z lekárne

Ak nemôžete zaspať, pripravte si jednoduchý liek na nespavosť. Zmiešajte jednu čajovú lyžičku ružovej morskej soli a päť čajových lyžičiek hnedého cukru. Až nebudete môcť spať, vložte si pod jazyk pol čajovej lyžičky tejto zmesi. Pokiaľ nemáte po ruke tieto ingrediencie, poslúži vám aj obyčajná soľ a obyčajný cukor. Účinok môžete počas dňa podporiť aj bylinkami pre pokojný spánok a pevné nervy. Najúčinnejšia je medovka, ľubovník, mučenka, valeriána lekárska, materina dúška a levanduľa. Jednotlivé bylinky môžete medzi sebou aj kombinovať. Táto zmes vám výrazne pomôže so spánkom. Ďalší deň budete výrazne oddýchnutejší a šťastnejší. Kvalitný spánok posilní imunitný systém, zmiznú bolesti hlavy, vyrovná sa energetická hladina, zvýši sa produkcia serotonínu a elektrolytov. Navyše budete viac odolní voči stresu, čo opäť prispeje k lepšiemu spánku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané