Pestovateľsky sa jedná o veľmi nenáročnú rastlinu, môžete sa s ňou stretnúť takmer všade
Je skvelou voľbou pre pestovateľov – začiatočníkov aj pre tých, ktorí na starostlivosť o rastliny nemajú veľa času. A pretože fungujú ako skvelé prírodné čističky vzduchu, hodia sa aj do spální.
Hoci pre túto rastlinu botanik Presl zvolil slovenský názov tenure, ľudia ju najčastejšie poznajú ako svokrin jazyk.
Vedecké označenie získal rod Sansevieria na počesť talianskeho šľachtica Pietra Antonia Sanseverina, grófa z Chiaromonte (1724-72). Práve on s obľubou tenure pestoval vo svojej záhrade v La Barra blízko Neapola.
Prečo sa tenure teší tak veľkej obľube?
Tenure je veľmi obľúbená izbová rastlina pre svoju úplnú nenáročnosť a zároveň i pre dekoratívnosť a dlhovekosť. Zaraďujeme ju medzi rastliny s ozdobnými listami . Spoľahlivo ozelení každý byt, halu aj schodisko. Zvládne aj tienisté teplé priestory. Tenure ( Sansevieria trifasciata ) je rastlina s hrubým krátkym podzemným podzemkom, z ktorého vyrastajú mečovité alebo kužeľovito tuhé polodužnaté listy.
Listy tenure (Sansevieria trifasciata) sú veľmi dekoratívne.
Listy základného druhu sú tmavo zelené s ešte tmavšími priečnymi pruhmi. Listy niektorých druhov pripomínajú hadie telo, z čoho v zahraničí vzniklo pomenovanie „hadia rastlina“. Okrem základného druhu sa pestujú aj kultivary s odlišne sfarbenými listami so žltými alebo takmer bielymi okrajovými pásmi. Vzniká tiež stále väčšie množstvo šľachtených kultivarov s homolovitými listami, ktoré sa splietajú do vrkočov, alebo pestujú s okrasnými farebnými čiapočkami z plsti.
Príliš vody škodí
Tenure rastú už pri 10 ° C. Za ideálne sa pre nich však považujú teploty okolo 18 ° C. Rastú v tieni aj na slnku. Ideálne je pre nich okno orientované západným smerom. Tenure patrí medzi suchomilné rastliny , a tak by sme pôdu v dostatočne širokom kvetináči mali udržiavať skôr suchú ako mokrú, aby podzemky nezačali zahnívať. Na zimu urobíme lepšie, keď rastlinu premiestnime na chladnejšie miesto, kde teplota len mierne presahuje 14 ° C. Tenure si poradí aj s ústredným kúrením. Cez zimu im značne obmedzíme zálievku.
Kedy a ako tenure presádzať?
Vzhľadom k tomu, že tenure korenia plytko, vysádzame ju skôr do širokých a nie príliš hlbokých nádob. Ideálne je, keď môžeme mladšie rastliny presadiť každým rokom na jar. Staršie exempláre postačí presadiť len raz za tri roky. Vhodnou zeminou je pre nich kombinácia drnovky, listovky, rašeliny, hliny a piesku v pomere 2: 2: 1: 1: 1. PH pôdy by malo byť 6. Vždy zvolíme len o niečo širší kvetináč, do ktorého na dno umiestnime drenáž v podobe štrku alebo drobných kamienkov či keramzitu.
Hnojenie nepreháňajte
S hnojením by sme to rozhodne nemali preháňať. Nadmerné hnojenie u tenure spôsobí síce bujný rast, ale na druhej strane bude rastlina nedostatočne vyfarbená. To je dôvod, prečo tenure hnojíme len opatrne, a to v období od mája do augusta. U pestrolistých odrôd sa osvedčilo hnojenie obsahujúce málo dusíka. Použiť môžete aj hnojivo na sukulenty.
Množenie je veľmi jednoduché
Tenure vytvárajú koreňové odnože (rizómy), pomocou ktorých sa veľmi ľahko dajú namnožiť. Pri presádzaní ich jednoducho od seba oddeľte a zasaďte zvlášť.
Svokrin jazyk ľahko zakoreňuje. Z nových podzemkov si môžeme vypestovať plnohodnotné nové rastliny.