Nemali by sme jesť pred spaním? Vedci vyvrátili mýtus, o ktorom sa hovorí už roky

Zdieľať
jedenie

Často sa neskoro večer pred spaním napchávate niečím dobrým a následne si to vyčítate? Už nemusíte! Vedci spochybnili to, čo sa hovorí už niekoľko rokov…

Určite ste už mnohokrát počuli, že by sme mali jesť najneskôr dve hodiny pred tým, než ideme spať. Je to ale len mýtus, alebo to má skutočne nejaký nežiaduci vplyv na naše telo? Nový výskum prišiel s prekvapivým zistením.

Údajne chýbajú hmatateľné prínosy toho, že budeme jesť naposledy dve hodiny pred spaním. Konzumácia jedla v neskorých večerných hodinách nie je až tak zlá, ako sa doteraz zdalo. Konzumácia večere dve hodiny pred spaním bola odborníkmi doporučovaná preto, aby sa mohla ustáliť hladina cukru v krvi. Japonskí vedci však odhalili, že táto prestávka medzi jedlom a spánkom v skutočnosti dlhodobú hladinu cukru v krvi nezmenila.

Odborníci z Okayamskej univerzity sledovali 1 573 zdravých dospelých ľudí po dobu troch rokov. Pozorovali ich stravu a spánok a pravidelne im robili krvné testy. Väčšina účastníkov mala medzi večerou a spaním minimálne dvojhodinovú pauzu. Zvyšných 16% mužov a 8% žien malo menšiu medzeru.

Keď výskumníci analyzovali krvné výsledky, došli k záveru, že nezáleží na tom, kedy sa pred spaním človek najedol. Oveľa väčší vplyv na hladinu cukru v krvi mali hmotnosť, krvní tlak, cvičenie, fajčenie a pitie alkoholu.

„Väčšia pozornosť by mala byť venovaná zdravým potravinám celkovo, dostatočnému spánku, a tiež by sme sa mali vyhnúť fajčeniu, konzumácii alkoholu a nadváhe, pretože tieto premenné mali hlbší vplyv na metabolický proces,“ povedali vedci.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané