Nehody pri praní.. Ako ich zvládnuť?

Zdieľať
nehody pri praní

Pranie bielizne je v domácnosti pravidelná činnosť. Odskúšané pracie prostriedky zbavia odevov nečistôt a zanechajú bez škvrnky.

Niekedy sa ale môže stať, že neodhadnete správne teplotu prania, materiál konkrétneho oblečenia alebo sa jednoducho do várky pripletie zblúdilý kúsok odlišnej farebnej bielizne či vo vrecku zabudnutá papierová vreckovka. Čo s tým?

nehody pri praní
https://www.gettyimages.com

Zabráňte nehodám!

Dodržujte pokyny výrobcu pre údržbu a pranie.

Je jasné, že sa bielizeň pred vložením do práčky musíte roztriediť, najčastejšie oddelíte biele, farebné a čierne. Sledujte symboly a značky, ktoré určujú, ako sa má s oblečením zaobchádzať. Obozretní buďte hlavne v tom prípade, že periete nejaký kúsok prvýkrát . Ak je ušitý z nekvalitného materiálu a zle spracovaný, hrozí, že sa pri praní bude uvoľňovať farba. Novú vec teda radšej perte len s podobnými farbami, prípadne skúste najskôr vyprať v ruke a pozorujte, či do vody v umývadle nepúšťa farbu. Ak sa farba uvoľňuje, pridajte do vody pri ručnom praní trochu octu. Rovnako tak je provokačné pranie viac farebnej bielizne, ako sú pruhované tričká, oblečenie s veľkými vzormi a pod. Ak dáte do práčky problematickú várku, ktorú nezvládnete dostatočne roztriediť, neváhajte prihodiť obrúsok pre bezpečné pranie . Tento špeciálny obrúsok na seba počas pracieho cyklu naviaže uvoľnené farbivá a bielizeň zostane chránená. Vďaka nim tak môžete bez obáv prať bielizeň rôznych farieb spoločne.

Omylom zafarbené prádlo?

Už v priebehu pracieho procesu môžete vidieť, či sa schyľuje k nejakej nepríjemnosti. V prípade, že voda počas prania nie je číra, ale je sfarbená do šeda alebo odtieňa inej farby, bude najskôr bielizeň po vypraní mierne zafarbená. Existuje niekoľko možností, ako zafarbenej bielizni vrátiť jeho pôvodný odtieň. Vyskúšajte, čo bude fungovať práve u vás. Na zaprané biele prádlo pomôže jedlá sóda alebo prášok do pečiva . Pridajte jednu lyžicu prášku či sódy priamo do bubna práčky a bežne vyperte. Bielej bielizni dokážete tiež vrátiť jas vyváraním, prípadne bielením na slnku. Na zafarbené textílie možno využiť aj rôzne odfarbovače na omylom zafarbené prádlo, ktoré zakúpite v drogériách. Látka ošetrovaného odevu ale musí byť stálofarebná, inak hrozí, že pustí aj pôvodná farba oblečenia. Navyše sú niektoré odfarbovače nevhodné pre použitie na umelé vlákna. Vždy pred ich aplikáciou urobte skúšku stálofarebnosti, teda namočte menej viditeľnú časť odevu v roztoku odfarbovača a nechajte aspoň 15 minút pôsobiť. Sledujte, či sa farby nemenia či neblednú.

Zaprané škvrny sa odstraňujú ťažko

nehody pri praní
https://www.gettyimages.com

Unikla vašej pozornosti škvrna na oblečení a nezaprali ste ju včas? Ešte je šanca, že obľúbený kúsok zachránite. Veľmi užitočným pomocníkom v boji proti škvrnám je žlčové mydlo , funguje aj na zaschnuté či zaprané nečistoty. Naneste žlčové mydlo na oblasť škvrny a predperte v ruke, pomôcť si môžete jemnou hubkou alebo kefkou, aby sa mydlo zapracovalo hlboko do zaschnutej špiny. Možno sa vám nepodarí škvrnu odstrániť na prvýkrát, ale opakovanému účinku mydla väčšina nečistôt nakoniec neodolá. Na záver vyperte normálnym spôsobom v práčke. Dobre zafunguje aj bežný prací prášok . Bielizeň namočte, použite väčšie množstvo pracieho prášku. Udržujte prádlo stále vlhké a nechajte pôsobiť deň až dva, potom klasicky vyperte. Na mastné nečistoty, škvrny od oleja a tukov platí jar, prípadne technický benzín . S ich pomocou preperte škvrnu, kým celkom nezmizne. Poslednou záchranou sú rôzne odstraňovače škvŕn , ale pri ich použití dajte pozor. Príliš dlhé alebo intenzívne pôsobenie odstraňovača niekedy spôsobí aj odfarbenie alebo poškodenie vlákien v odeve.

Žmolky z vreckovky

Hotovú pohromu spôsobí papierová vreckovka zabudnutá vo vrecku. Celá várka bielizne je pokrytá drobnými útržkami papiera a žmolkami z nej. Najprv všetkú bielizeň vyklepte a zbavte väčších kúskov papiera. Prezrite aj bubon práčky, tesnenie, filter a vyčistite ich. Nájdite kapsu, v ktorej sa zradná vreckovka ukrývala a poriadne ju vypucujte. Inak sa neporiadok bude uvoľňovať aj pri ďalšom praní, čo rozhodne nepotrebujete. Bielizeň dajte znova vyprať , stačí rýchly program s plákaním. Šťastní majitelia sušičky bielizne majú vyhrané, pri sušení sa oblečenie zbaví chĺpkov aj žmolkov. Poslednou možnosťou je zbaviť oblečenie omrviniek kus po kuse, napríklad pomocou lepiacich valčekov alebo izolepy .

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané