Situácií, kedy sa mobil dostane do intenzívneho kontaktu s vodou, môže byť veľa.
A najmä teraz v dovolenkovom období
Samozrejme vás v tú chvíľu poleje horúco a už sa pomaly lúčite s ním.. Nezúfajte – nemusí to byť úplný koniec! Niekedy sa prístroj zachrániť dá, alebo aspoň čiastočne. V prvom rade záleží, ako dlho a ako intenzívne bol v kontakte s vodou. Ak ste len zmokli v prietrži mračien, je to určite iné, ako keď ho lovíte z dna rybníka. Samozrejme záleží na značke: niektoré sú vďaka svojej konštrukcii odolné viac, iné menej.
Konať musíte rýchlo
Mobil vypnite a znova nezapínajte. Možno to ani nepôjde a vy navlhnuté zariadenie len zbytočne potrápite. Ak ste doma, máte výhodu, prístroj osušte, vyberte akumulátor a SIM kartu. V prípade, že to konštrukcia telefónu nedovoľuje, vyhľadajte odborný servis, ktorý si pomocou špeciálneho náradia s rozobratím poradí.
Prvá pomoc
Nasaďte na vysávač úzku hubicu a povysávajte vnútro telefónu. Zabudnite na fén, ten by len zahnal vodu hlbšie dovnútra. Kúrenie či mikrovlnka tiež nepomôžu.
Pomôže mačacie stelivo
Ak ste doma, bežte si do supermarketu kúpiť silikagél čiže mačacie stelivo na báze oxidu kremičitého. Najvyššie a hlavne najrýchlejšie pohlcuje vlhkosť.
Bielo-modré granule nasypte do krabičky, ponorte do nich telefón a nepriedušne uzavrite. Nechajte aspoň cez noc, ale lepšie 24 hodín a potom naštartujte.
Kuchynský trik
Pomalší a menej spoľahlivý pohlcovač vlhkosti je ryža. Používa sa rovnako ako silikagél: telefón do nej ponorte, zasypte po okraj a priklopte. Tentoraz to však bude vyžadovať dva až tri dni.
Prevencia predovšetkým!
Nie všetkým nehodám sa dá predchádzať, ale niektorým predsa. Než si napustíte vaňu, prineste si do kúpeľne hladký zipsový sáčok (kúpite v drogérii) a svoj telefón si doň schovajte. Na volanie to asi úplne nebude, ale fotky a sociálne siete budete môcť cez fóliu ovládať ako vždy.