Celý život kašlete do dlane a učíte to aj svoje deti?
Myslíte si, že to je správne? Možno neuškodí trochu viac sa nad tým zamyslieť, kedy nastáva obdobie kašľa, nádchy a prechladnutia.
Hovoríte si, že to tak robíte odjakživa a teraz zase niekto vymyslel, že je to vlastne zle? No vlastne je to celkom logické. Zakrývať si pri kašli ústa rukou, teda dlaní, šírenie bacilov nezabráni, skôr naopak.
Keď je kašeľ náš spoločník
Môžeme kašlať do vreckovky, ak ju máme po ruke, ale veľakrát ju ani nestihneme vybrať z vrecka. Urputný kašeľ nás môže prepadnúť naozaj kedykoľvek a kdekoľvek – vonku na ulici, v električke, pri stole v kaviarni, pri pracovnej schôdzke, v čakárni u doktora. Bezprostredne po zakašľaní do dlane sa potom úplne automaticky dotýkame vecí okolo seba , vecí, na ktoré krátko potom siaha niekto iný – madlo na pridržanie pri státí v autobuse, operadlo stoličky, ktorú si v reštaurácii chceme odsunúť, kľučka na dverách, kohútik pri umývadle a pod . Zakrývať si pri kašli ústa dlaňou, hoci sme k tomu boli odjakživa vedení, tak rozhodne nie je práve šťastný spôsob, ako zabrániť šíreniu bacilov a infekcií.
Priamy a nepriamy prenos infekcie
Vzduchom prenosné infekcie sa medzi ľuďmi prenášajú prostredníctvom dýchacích ciest, ktoré sú vstupnými dverami infekcie do tela. Prenos infekcie môže byť priamy alebo nepriamy, priamy prenos sa deje pomocou drobných kvapôčok, kedy je vírus šírený do okolia pri hovorení, kašľaní a kýchaní. Takto získaná nákaza je veľmi invazívna, pretože baktérie sú žijúce. Nepriamy prenos znamená šírenie infekcie prostredníctvom kontaminovaných predmetov, alebo i prachu. Inkubačná doba je väčšinou krátka, niekoľkodňová. Infekcia potom často postihuje nielen dýchacie cesty, ale aj spojivky alebo zažívacie ústrojenstvo.
Kašľanie do dlane zvyšuje riziko šírenia chorôb!
Kašli sa nevyhneme v spoločnosti, a to ani v tých najmenej vhodných situáciách. Práve v týchto chvíľach sa však dá kašlať, povedzme, zodpovednejšie. Kašlať môžeme do ohybu lakťa a do chrbta ruky v oblasti medzi zápästím a lakťom. Vyhneme sa tak bezprostrednému styku tohto miesta a vecí, ktorých sa potrebujeme vzápätí dotknúť. Nie vždy máme možnosť, ísť si po zakašľaní do dlane hneď umyť ruky , preto je toto ďaleko praktickejším a zároveň správnejším riešením.
Naučte aj deti správnym návykom pri kašli
Je samozrejmé, že vedieme deti k tomu, aby si pri kašli zakrývali ústa. Je to rovnaké, ako s umývaním rúk pred odchodom z toalety. Skúsme však seba aj deti prinútiť k efektívnejšiemu spôsobu, ako si uľaviť zakašľaním, pritom nikoho neohroziť, nešíriť bacily ďalej a obmedziť toto riziko prenosu. Učme ich nielen zodpovednosti, ale aj ohľaduplnosti, ktorá v súčasnej dobe bohužiaľ skôr ubúda.