Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Nebezpečnou anhedóniou trpí čoraz viac ľudí a možno aj vy. Čo to znamená?

reklama:
anhedónia
anhedóniawww.gettyimages.com

Anhedóniou trpí v poslednej dobe naozaj veľa ľudí a preto je veľmi pravdepodobné, že ňou trpíte tiež. Život s týmto ochorením nie je vôbec jednoduchý. Človek s ním sa cíti ako telo bez duše. Prvým z príznakov problému menom anhedónia je depresia. Toto slovo pochádza z gréckeho Hedone, čo znamená radosť alebo potešenie. „An“ značí absenciu. Slovíčko anhedónia teda znamená absencia radosti a potešenia. Človek, ktorý týmto ochorením trpí, nie je schopný sa radovať. Nemá radosť z toho, keď v rádiu hrá jeho obľúbená pieseň.

Neurobí mu radosť napríklad ani to, keď si dá svoje obľúbené jedlo, keď po dlhých rokoch uvidí svojho priateľa, alebo keď dostane nejaký dar. Človek trpiaci touto chorobou necíti radosť. Stráca záujem o všetko vo svojom živote – o prácu, ľudí, zábavu a podobne. Nič už pre neho nie je zdrojom radosti.

Čo všetko táto choroba spôsobuje?

Ako sme už písali vyššie, človek trpiaci týmto ochorením necíti radosť. Netvorí sa mu totiž v mozgu hormón dopamín, teda hormón šťastia. Príčin toho, prečo v mozgu tento hormón chýba, je viac. Možno ide o genetiku, možno o traumu z detstva, ale predovšetkým a najčastejšie za to môže dlhodobý stres.

A ako sa lieči?

Za toto ochorenie môžu väčšinou iné psychické ochorenia, ako schizofrénia, porucha osobnosti, depresia, posttraumatická porucha a podobne. Jej liečba teda záleží na liečbe jeho predchodcu. Pokiaľ človek trpiaci týmto ochorením má depresie alebo posttraumatickú poruchu, je potrebné vyliečiť najskôr práve tieto ochorenia. Akonáhle sa u vás teda depresia alebo posttraumatický stres objavia, je potrebné ich okamžite liečiť, čím predídete tomu, že by ste v budúcnosti mohli trpieť anhedóniou.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 2. novembra 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.