Nebezpečné bozkávajúce sa ploštice. Ako sa ochrániť pred ich uhryznutím?

Zdieľať
ploštica
Nebezpečné bozkávajúce sa ploštice. Ako sa ochrániť pred ich uhryznutím? Foto: depositphotos.com

Bozkávajúce sa ploštice sú hmyzom, ktorý sa v posledných rokoch rozšíril do južnej Európy a už boli zaznamenané prípady ich výskytu aj u nás. Tieto nebezpečné ploštice útočia v noci a spôsobujú bolestivé uhraznutia, často v okolí úst. Čo je to za hmyz a ako sa pred ním chrániť?

Nebezpečný hmyz už aj na Slovensku

Možno ste už počuli o bozkávajúcich sa plošticiach. Tento nebezpečný hmyz sa už usadil aj v južnej Európe a začínajú sa objavovať prípady uhryznutia aj u nás. Čo sú zač tieto ploštice a prečo sú nebezpečné?

Aj doma sa môžete stretnúť s rôznym hmyzom, no bozkávajúce sa ploštice sú skutočne obávané. Tieto ploštice sa vyznačujú svojou podlosťou. Ich výskyt sa stále zvyšuje.

Rozšírenie v Európe

Bozkávajúce sa ploštice sú podobné klasickým plošticiam, no napadajú ľudí v noci a hryzú najmä v okolí úst, preto sa im hovorí „bozkávajúce“. Tento názov nie je náhodný, keďže ich uhryznutia sú veľmi bolestivé a často spôsobujú alergické reakcie.

Pôvodne pochádzajú z Južnej Ameriky, no usadili sa aj v Španielsku, Portugalsku či Taliansku. V poslednom roku sa objavili správy o ich výskyte aj na Slovensku. Prečo sú tieto ploštice problémom?

Prečo sú nebezpečné?

Tento hmyz sa živí krvou a jeho uhryznutia sú nielen bolestivé, ale môžu spôsobiť aj alergické reakcie. Bozkávajúce sa ploštice útočia v noci a ich cieľom je oblasť okolo úst, čo zvyšuje riziko infekcie.

Najväčšiu hrozbu však predstavuje parazit Trypanosoma cruzi, ktorý tieto ploštice často prenášajú. Tento parazit spôsobuje Americkú trypanosomózu, známu ako Chagasova choroba. Hoci sa táto choroba zatiaľ vyskytuje prevažne v Južnej Amerike a na juhu USA, opatrnosť je na mieste.

Ako sa chrániť pred bozkávajúcimi sa plošticami

Je dôležité zabrániť vstupu tohto hmyzu do domácnosti. Ak máte v oknách siete alebo dlhé záclony, znižujete šancu, že sa ploštice dostanú dovnútra. Repelenty, mucholapky a ďalšie prostriedky tiež pomáhajú v boji proti týmto nebezpečným plošticiam.

Na Slovensku sa bežne vyskytuje neškodná zákernica červená (Rhynocoris iracundus), ktorá môže človeka bodnúť, ale nie je agresívna. Bozkávajúce sa ploštice, ktoré sú tmavšie a majú na krídlach žlté, oranžové až červené znaky, sú však oveľa nebezpečnejšie.

Najčastejšie prenášače

Najnebezpečnejšia podčeľaď zákernicovitých, Triatominae, zahŕňa hlavného prenášača Rhodnius prolixus. Tento druh je najznámejším členom podčeľade a často sa objavuje na titulných obrázkoch článkov o bozkávajúcich sa plošticiach.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané