Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Návyky, ktoré poškodzujú váš mozog a oslabujú pamäť. Jedná sa o zlozvyky, ktoré možno robíte aj vy

reklama:
fajčenie
fajčeniewww.gettyimages.com

Dnešný článok je venovaný zvykom, ktoré ničia naše mozgové funkcie, a nie je málo. Mozog je strojom nášho tela, je veľmi dôležitý, aby sme boli schopní komunikovať, chodiť, hýbať sa a vykonávať všetko, čo bežne chceme vykonávať. Ak mu ale poskytujete zlú starostlivosť a ničíte ho neblahými návykmi, môže začať slabnúť a poškodzovať sa. Prečítajte si, čo najviac vášmu mozgu škodí, a konajte, kým to ide. Pripravili sme niekoľko málo škodlivých návykov.

Raňajky sú základom dňa

V Japonsku bola vykonaná štúdia, ktorá skúmala ľudí, ktorí pravidelne vynechávali raňajky. Títo ľudia mali až o 36 percent vyššie riziko vzniku tragickej mozgovej mŕtvice. Bez nedostatku energie, ale aj ostatných živín, ako sú bielkoviny, vitamíny a minerály, a to dlhodobo, má mozog veľké problémy s prijímaním nových informácií, zlú pamäť a zle porozumie vizuálnym a priestorovým porozumením. Zrejme je to tým, že väčšina z nás žije hektický život, ale zabrzdite, zdravie máte len jedno! Radšej o chvíľu skôr vstaňte a naraňajkujte sa.

Prejedanie sa

Ale aj veľa jedla škodí. Jedná sa predovšetkým o tie jedlá, ktoré nie sú osobitne výživné. V takom prípade sa v mozgu neaktivujú hormóny, ktoré majú za úlohu zvyšovať hladinu sýtosti. Mozog tak ďalej prahne po ďalšej várke jedla, aby dosiahol svoje výživové funkcie. Takže ak po nevýdatnom jedle máte znovu hlad a opäť zaženiete chute nevyváženým jedlom, nielen, že si tvoríte parádny prírastok hmotnosti, ale takisto významne znížite funkcie mozgu. A čo je najhoršie? Týmto spôsobom sa môžete prejesť takzvane k demencii.

Fajčenie

Nielen, že ste na nikotíne a iných látkach závislí, ale tiež sa vykonalo veľa štúdií, ktoré skúmali spojitosť medzi mozgom a fajčením a bolo preukázané, že fajčenie má negatívny vplyv na takzvanú perspektívnu pamäť. To je tá pamäť, ktorá vám uľahčuje spomenúť si, kam ste si dali okuliare alebo že máte ísť večer na dôležitú večeru. Štúdie ukázali, že fajčiari, ktorí vyfajčia päť cigariet denne a to dlhodobo, majú s touto mozgovou funkciou ťažkosti. To je však len jedna časť pôsobenia. Ďalej cigarety pôsobia celkovo negatívne na zdravie a spôsobuje veľké množstvo závažných ochorení, takže ak sa máte radi alebo máte radi vašich blízkych, nikdy nie je neskoro na to, aby ste prestali fajčiť.

Prijímate veľa cukru

Aj táto spojitosť medzi mozgom a rafinovaným cukrom bola preskúmaná vedcami. Tí prišli na to, že nadmerná konzumácia cukru každý deň vedie k obezite, zápalu v tele, rakovine, ale aj k negatívnemu vplyvu na nervový systém a môže sa rozvinúť Alzheimerova choroba. To je určite pádny dôvod na obmedzenie cukru.

Nekomunikujete s ostatnými

Pokiaľ s ľuďmi nekomunikujete, nečítate alebo napríklad nelúštite krížovky, váš mozog môže zakrpatieť a bude veľmi rýchlo starnúť. Odporúčame, aby ste každý deň komunikovali s ľuďmi. Týmto spôsobom dokonale stimulujete mozog.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 13. mája 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.