Tu je návod ako rozpoznať falošný med od pravého

Zdieľať
Honeycombs with spoon
Honeycombs with spoon

O prospešnosti včelieho medu asi nikto nemá pochybnosti. 

Bohužiaľ to, čo sa ponúka vo väčšine našich obchodov s naozaj kvalitným výrobkom toho nemá veľa spoločného.

Navyše niektorí včelári sa naučili svoje produkty „obohacovať,“

takže ani u tohto zdroja nemôžeme mať istotu, že kupujeme to, čo nám tvrdia.

Preto je dobré poznať niekoľko domácich trikov, ktoré nám pomôžu pravý med rozoznať.

Honeycombs with spoon
Honeycombs with spoon

Istou nápovedou nám môže byť aj nálepka na pohári . Ak narazíme na informáciu, že ide o zmes medov z krajín EÚ a mimo EÚ, tak by sme sa mali takémuto medu radšej vyhnúť. Určite moc kvalitný nebude. Jednak je u neho povolená vyššia hodnota HMF, ktorý môžeme označiť za akýsi ukazovateľ kvality (jedná sa o látku vznikajúcu pri ohreve, čím je jej viac, tým má med horšie vlastnosti), navyše nevieme v akých podmienkach vznikal, čím boli včely kŕmené a navyše môže obsahovať aj pele z rôznych tropických rastlín, na ktoré môžeme byť alergickí. Všeobecne sa dá povedať, že v obchodoch je možné kupovať iba med, ktorý má jasne uvedenú jednu zem pôvodu (a vyberáme potom náš región a nie exotiku). Ešte lepšie je, ak na pohári nemáme len adresu distribútora, ale vieme aj od akého včelára pochádza. Ale aj u takého by sme mali byť opatrní a ešte ho doma preveriť.

Honey purity test dissolve in water.jpg

Naberieme med na lyžičku a necháme ho pomaličky stekať. Pravý by sa mal ťahať , ak s ním niekto robil nejaké čary, tak sa nám začne trhať.

Kvalitný med sa v pohári prelieva výrazne pomalšie (samozrejme ak je v tekutom stave) ako ten nekvalitný, ktorý má zvýšený obsah vody.

Pokvapkajte čistý papier pár kvapkami medu. Ak papier nezačne med prepúšťať, znamená to, že je pravý.

Med, ktorý je sfalšovaný, začne po krátkej chvíli prenikať papierom, pretože okrem iného obsahuje aj vodu.

Keď naberieme kvalitný med na lyžičku a nalejeme ho potom späť do pohára, u pravého by mala vzniknúť akási pyramídka , u nepravého skôr čakajme jamôčku.

Stingless bee honey.jpg

Ak nám poháre medu stoja niekoľko mesiacov a stále sú dokonale tekuté bez jediného náznaku cukornatenia , môže sa jednať o falošný med. Ale tu veľa záleží na druhu, napríklad agátové či lesné medy kryštalizujú výrazne pomalšie – na druhú stranu, kvalitné medy skôr alebo neskôr zcukornatejú.

Honey 02.jpg

Môžeme trochu medu pomaly nalievať do pohára s vodou . Pravý by sa mal pomaly vrstviť na dne, ten nepravý sa začne veľmi rýchlo a rovnomerne rozpúšťať.

Ak med vystavíme vysokej teplote (napríklad v mikrovlnke), ten kvalitný by mal začať veľmi rýchlo karamelizovať. Falošný alebo pančovaný skôr bude vrieť a bublať.

Main qimg 16e835d27d863bd9bb88e70fe47be4fc c.jpg

Prírodný med nie je lepkavý.Trenie malého množstva medu medzi prstami je ďalším výborným spôsobom, ako med otestovať na jeho pravosť.

Prírodný med sa vpije do pokožky.V prípade, že vám po chvíľke ostanú lepkavé prsty, znamená to, že med obsahuje umelé sladidlá alebo cukor.

Rozotrite trocha medu na krajec chleba.

Ak med stvrdne, je prírodný. Falošný med povrch chleba iba zvlhčí, pretože obsahuje vodu.

Bread test for pure honey.jpg
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané