Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

NÁVOD – Ako okamžite spoznať meningokok

reklama:
Fb 34.jpg

Príznaky meningokokom sú v počiatočných štádiách veľmi podobné obyčajné chrípke, ale už počas 48 hodín dokáže meningokoky veľmi vážne ohroziť dieťa alebo dospievajúceho na živote. Rozpoznajte toto ochorenie ihneď a predídete veľkým problémom!
postup

  1. Meningokoky napadá predovšetkým malé deti a mladistvých. Jeho výskyt ale nejde vylúčiť u žiadnej vekovej skupine. Úmrtnosť je vysoká – pohybuje sa medzi 10 až 15 percentami. Ide o veľmi nebezpečnú chorobu bakteriálneho pôvodu. Neisseria meningitidis, ako sa baktérie meningokokom volá, prežíva v nosohltane a jej nositeľmi je podľa odhadov lekárov až 25 percent populácie. Infekčnú meningitídu môže odštartovať pobyt v uzavretých priestoroch, kde sa pohybuje viac ľudí – napríklad v škole či škôlke, nečistené klimatizácia, zdieľanie riadu, ale aj stres. Choroba sa často rozvinie po pobyte na tábore alebo na brigáde. Inkubačná doba je od jedného do ôsmich dní.
  2. Meningokoky sa delia do troch skupín – A, B a C. Prvý typ sa vyskytuje prevažne v Afrike a u nás je pomerne vzácny. Najsilnejšie zastúpenie má u nás typ C. Očkovanie proti meningokokom je momentálne možné len u typu A a C, však očkovanie proti typu B by sa malo v najbližších rokoch dostať na trh. Vakcína je vhodná pre deti od dvoch do osemnástich mesiacov, prípadne pre deti medzi tromi a šiestimi rokmi a neskôr v puberte. Poisťovňa ju nehradí. Cena očkovanie proti meningokokom sa pohybuje okolo osemsto korún za dávku.
  3. Ako spoznať príznaky meningokokom? V raných štádiách meningokokom sa choroba podobá chrípke. Príznaky meningokokom sú nevoľnosť, chorého bolia ho kĺby a kosti, trpí vysokou horúčkou alebo bolesťami brucha a vysokou únavou. Na koži sa objavujú červené až fialové škvrny. Koža môže dokonca zmeniť sfarbenie. Rýchly prevoz k lekárovi a včasná pomoc je úplnou nutnosťou.
  4. Liečba meningokokom obsahuje antibiotiká a injekčné podávané lieky. Často trvá aj niekoľko mesiacov a vyžaduje pobyt v nemocnici. Následky meningokokom môžu byť naozaj vážne a trvajú po celý život. Choroba často končí poruchami zmyslových orgánov, mentálnou retardáciou, psychickými problémami alebo amputácií končatín. Pri podozrení na meningokoky preto neváhajte!
reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 12. septembra 2018

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.