Mnohí z nás robia pri svojom stravovaní veľké chyby.
Ako teda správne jesť?
Bez raňajok to nejde
Aj keď nemáte pocit hladu, vaše telo toto jedlo potrebuje . Hlavne z dôvodu, že ho dokáže nakopnúť a razom začnete cítiť potrebnú energiu. S tou je spojený aj fakt, že vám vydrží aj niekoľko hodín. Vďaka tomu budete aktívnejší oveľa viac ako bez raňajok. Samozrejmosťou je aj nutnosť dbať na vyvážený pomer živín.
bielkoviny
sacharidy
vláknina
Keď sa obávate ranných kalórií, nezabudnite zohľadniť aj to, že raňajky vaše telo naštartuje. Spustí teda aj samotný metaboslimus, ktorý bude lepšie spaľovať tuky, než keď budete o hlade. V konečnom dôsledku teda vplyvom raňajok nijako nepriberiete.
Veľké množstvo kávy je kontraproduktívne
Káva obsahuje kofeín, vplyvom ktorého môžete výrazne naštartovať svoje telo a získať energiu. Ale málokto z vás vie, ako kofeín presne funguje. To, čo sme popísali, skutočne vie, ale nie sám od seba. Pokiaľ si ľahnete a dáte si kávu, veľmi skoro zaspíte. Je to dané tým, že vás zvládne aj utlmiť. Aby mal takéto účinky, aké má mať, je potrebné začať vyvíjať aktivitu. Následne dôjde k tomu, že telo kofeín využije a dostatok energie je tu.
Ak však kávy vypijete veľa, môže to mať za následok dve veci. Tou prvou je minimalizácia jeho účinku, pretože vaše telo bude stále v rovnakom tempe a ku konkrétnej stimulácii teda nedôjde. Druhým negatívom je to, že si telo na kofeín zvykne. Preto kávu nepite na litre, ale dajte si šálku len vo chvíli, keď už cítite, že začínate byť veľmi unavení.
Jedzte pomaly
Medzi zlé stravovacie návyky patrí aj to, že sa počas jedla ponáhľate. Správne jesť znamená nutnosť urobiť si na každý pokrm dostatok času. Bohužiaľ žijeme v dobe, keď je to stále viac podceňované, pretože trendom posledných rokov je zvládnuť všetko v čo najkratšom čase. A tak sa jedlo stáva tým, čo skracujeme najviac. A to je pochopiteľne veľká chyba. Dôvody sú zrejmé:
Nemožnosť si jedlo vychutnať
Riziko skorého hladu
Konzumácia nekvalitných potravín a polotovarov
Mnoho z nás je počas práce- pri počítači, pri jazde autom a v rámci ďalších situácií.
Ani to nie je nič správneho. Váš mozog sa viac sústredí na prácu než na jedlo, čo sa prejaví na tom, že vaše telo nebude mať pocit dostatočného nasýtenia, ani toho, že už prebehla potrebná pauza.
Viete, že: Hlavným jedlom dňa by mal byť obed, a to tak z hľadiska objemu, tak z hľadiska obsahu.
Voda je dôležitá
Pokiaľ ide o tekutiny spojené s jedlom, sú nevyhnutné . Nielen, že vďaka nim môžete dosiahnuť lepšieho oslabenia potravy vo vašich ústach, ale dôjsť môže tiež k tomu, že jedlo ľahšie doputuje aj do vášho žalúdka. Preto pri jedle pite a jedlo zapíjajte. Bude sa vám to hodiť aj pri diéte, pretože žalúdok bude skôr nasýtený – vplyvom tekutín, a vy tak nebudete mať potrebu jesť viac.
Opomenúť pochopiteľne nemožno ani to, že voda je nevyhnutnou tekutinou aj preto, aby vaše telo fungovalo tak, ako má. Pri nedostatku tekutín môže nastať dehydratácia, ktoré začne bolesťami hlavy a únavou, a môže prejsť až k pocitom malátnosti, alebo k tomu, že omdliete. Preto so správnym stravovaním vždy súvisí dostatočný príjem tekutín. A pite ideálne čistú vodu. A zabudnite na sladké kolové nápoje alebo ovocné džúsy.
Čím viac porcií, tým lepšie
Správnym trendom v stravovaní je rozdeliť si denný príjem jedla do viacerých porcií. Optimálny počet je päť. Teda obligátne raňajky, obed a večera, ku ktorým pridáte ešte rannú a popoludňajšiu ľahšiu desiatu. Prvým dôvodom je to, že nebudete mať hlad, čo dokáže ovplyvniť aj váš pracovný výkon. Ďalším dôvodom je možnosť dodania telu ďalších látok, ktoré súvisia s tým, že bude mať stále dostatok energie.
Navyše nezabúdajte na to, že pravidelná strava je odporúčaná aj pri diéte. Pokiaľ bude jedlo vyvážené a rozmanité, dostane vaše telo všetko, čo potrebuje. Keď si na tento režim zvykne, nebude mať žiadnu potrebu živiny ukladať, pretože bude vedieť, že mu ich dáte. To znamená, že nebude mať potrebu tvoriť ani tukové zásoby. Tie existujúce spálite v rámci klasického metabolizmu alebo športu, a konečne získate postavu, akú chcete. A to len vďaka tomu, že ste sa naučili, ako správne jesť, a tento postup budete aj naďalej dodržiavať.
Radšej viac malých ako veľké porcie
Je to fakt. Dávame si veľké porcie, zvykli sme si na ne. S veľkosťou porcie to naozaj nepreháňajte. Váš žalúdok si na menšie porcie za chvíľu zvykne.
Zeleninu v jedálničku veľa z nás ignoruje. A nie je to dobre. Dajte si aj ako prílohu na obed (k mäsu nakrájané paradajky a hlávkový šalát) alebo si len tak kúpte kaleráb a zjedzte ho. Neignorujte zeleninu v jedálničku. Ubližujete tým sami sebe.