Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Naštartujte svoje telo jarným pôstom!

reklama:
Tí čo sa už dlhodobo priatelia so zdravou životosprávou, ju možno kedysi úspešne naštartovali práve takým pôstom.

Existuje niekoľko špecifických druhov pôstu a v každom prípade by mu mala predchádzať psychická príprava.  Pôst nám môže prospieť,ak dodržiavame určité pravidlá a samozrejme rešpektujeme svoj zdravotný stav.

Body detox.jpg

Ako prebieha regeneračný a detoxikačný pôst

Pôst môže vyzerať u každého inak, záleží na zdravotnom stave a preferenciách. Niekto sa začne sústrediť len na určité skupiny potravín, niekto vsadí na tekutú stravu, niekto skúsi krátkodobý pôst „čisto na vode.“ Vždy je nutné poznať svoj cieľ a informovať sa o tom, čo sa v našom tele deje vplyvom krátkodobého hladovania, byť si vedomý možných rizík, ale aj pozitív, kvôli ktorým to všetko robíme. Pôst tak môže byť pre telo úplne prirodzeným, očistným procesom, ktorý nám prinesie prospech, lepší pocit a uspokojenie. V opačnom prípade môže mať za následok iba frustráciu, stres a tým zbytočnú záťaž pre organizmus.

Yoga session 1000x667.jpg

Dlhodobý pôst môže byť hazard!

Rad odborníkov sa zhoduje v tom, že začínať je vždy nutné po troškách. Jednodňový pôst tak bude úplne vhodnou voľbou pre úplných začiatočníkov. Môžete si ho dopriať raz týždenne alebo mesačne, podľa potreby, vlastného uváženia a pocitu. Viac denné pôsty môžu byť najmä u laikov nebezpečné. V tomto prípade už v tele dochádza k veľkým regulačným zmenám a problémy môžu pociťovať hlavne ľudia zvyknutí na pomerne vysoký príjem cukrov. Tí potom často končia v mdlobách, alebo v ťažko zvládnuteľných záchvatoch žravosti končiacich nočným „vysávaním“ domácich zásob a sladkostí.

Homemade detox drink.jpg

Ako reaguje telo?

Pri pôste prechádza náš organizmus niekoľkými štádiami. Najkrízovejší je pochopiteľne to prvé, tzv. Glukoneogenetická fáza, ktorá trvá niekoľko hodín. Keď telo prekoná tento prvotný šok, začne vylučovať tzv. „Šetriaci“ proteín, v dôsledku akéhosi prepnutie sa do režimu efektívneho spaľovania tukov. Ketolátky a mastné kyseliny sú tak využívané a spotrebované ako primárny zdroj energie.

Zásady zdravého pôstu

  • Pôst by nemal presiahnuť 3 dni.
  • Prvý a tretí deň slúži ako vyrovnávaci. Je dobré jesť menej ako obvykle a zaradiť do stravy hlavne zeleninu, ryžu, ovocie a potraviny s vysokým obsahom vlákniny.
  • Vo vrcholný deň pôstu sa pijú len ovocné a zeleninové šťavy.
  • Nutný je dostatok tekutín – až 3 litre nesladených nápojov denne.
  • V čase pôstu nefajčite, nepite alkohol ani kávu.
  • Prečistenie urýchli pohyb na čerstvom vzduchu, najlepšie v podobe rýchla chôdza po dobu 30-60 minút.
  • V čase pôstu sa vyvarujte zvýšenej fyzickej i psychickej záťaže.

Ako pokračovať a čo dodržiavať po skončení pôstu?

Po skončení pôstu dodržujte naďalej pravidelný príjem väčšieho množstva tekutín, najmä čistej vody, ktorá je základom každej očisty a ozdravného pôstu. Do jedálnička zaraďujte zeleninové polievky, ovocie, zeleninové či ovocné šťavy, ďalej potom dusené kuracie mäso, dusenú zeleninu, ryžu, zemiaky, mrkva, špenát a pod. Vynechajte ťažké, veľa korenené a vyprážané pokrmy či iné škodliviny.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 7. marca 2017

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.