Slovenskí turisti by mali byť opatrní počas letných dovoleniek v Chorvátsku, pretože počet útokov jedovatých hadov narastá, najmä v južnej časti krajiny. Tento článok prináša informácie o aktuálnych prípadoch, čo robiť pri uštipnutí a dôležité preventívne opatrenia.
Viac ako milión Slovákov pravidelne trávi letné dovolenky v Chorvátsku. Avšak aj v tejto obľúbenej destinácii pri Jadranskom mori je potrebné byť na pozore. Chorvátsky denník Slobodna Dalmacija informuje, že najmä v južnom Chorvátsku dochádza k útokom jedovatých hadov a prípadov stále pribúda.
Žena uštipnutá hadom priamo pred domom
V Chorvátsku žijú tri druhy jedovatých hadov a ich populácia sa v dôsledku klimatických zmien postupne rozširuje. Preto pribúda aj útokov týchto hadov na ľudí, a to nielen v prírode, ale aj v obývaných oblastiach, ako sú záhrady či dvory.
Jedným z posledných prípadov je uštipnutie 70-ročnej ženy jedovatým hadom priamo na dvore jej domu v obci Mijaci, neďaleko mesta Vrgorac pri hraniciach s Bosnou a Hercegovinou. Žena bola následne prevezená do nemocnice v Splite, kde dostala sérum proti hadiemu jedu a bola hospitalizovaná na infekčnom oddelení.
Štvrtý prípad v poslednom období
Podľa chorvátskeho webu Dnevno ide o štvrtý prípad uštipnutia jedovatým hadom v tomto regióne v poslednej dobe. „Keďže počet uštipnutí rastie a hady sa častejšie objavujú vo vidieckych oblastiach, obyvatelia sú stále znepokojení,“ píše web Dnevno.
Na území Chorvátska žije približne 15 druhov hadov. Tri z týchto druhov sú jedovaté a patria do čeľade zmijovitých. Môžete sa stretnúť so zmijou obyčajnou (Vipera berus), zmijou rožkatou (Vipera ammodytes) a zmijou menšou (Vipera ursinii).
Čo robiť, ak vás v Chorvátsku uštipne jedovatý had
Hoci je uštipnutie jedovatým hadom v Chorvátsku zriedkavé, je dôležité vedieť, čo robiť – najmä ak sa vám to stane počas dovolenky. Zachovajte pokoj a uštipnutého dopravte do najbližšieho zdravotníckeho zariadenia. Môžete tiež zavolať chorvátsku záchrannú službu na telefónnom čísle 94 alebo 112.
Čo je ďalej dôležité? Do príchodu sanitky alebo do príchodu do nemocnice musí uštipnutý ležať alebo sedieť v pokoji. Znehybnite mu ruku alebo nohu v mieste uhryznutia, aby ste zabránili pohybu, čo spomalí šírenie jedu do lymfatického a krvného systému. Ruka by mala byť umiestnená na úrovni srdca a noha by mala byť zdvihnutá, čo môže znížiť opuch.
Zdravotníci ďalej upozorňujú, že je dôležité z tela odstrániť prstene, hodinky či tesné topánky a miesto uštipnutia ľahko prekryť čistým suchým obväzom. V žiadnom prípade však končatinu nad miestom uštipnutia nezaškrcujte, pretože zaškrtenie bráni prietoku krvi a môže spôsobiť nekrózu.