Námesačnosť: Nič neobvyklé alebo nebezpečná porucha?

Zdieľať
námesačnosť
gettyimages.com

Strnulý výraz, neprítomný pohľad, zvláštne správanie a hrôzou naháňajúce reči. Tak takto môže vyzerať námesačnosť.

Bolo tesne pred polnocou a my sme sedeli na chodbe penziónu. Tri vychovávateľky strážiace sedemdesiat malých uličníkov na škole v prírode. Všetky deti spali. V tom sa ale z jedných dverí ozvalo: „Pani vychovávateľky … pani učiteľka ?!“. Malý blonďavý chlapček s veľkými očami upretými do prázdna stál uprostred tmavej chodby a v rukách žmolil pyžamo. „Ja mám šťastie, že som išiel spať včera!“ spomína učiteľka .

Tak takto vyzeralo moje prvé stretnutie s námesačnosťou. Už dlho ma niečo tak nevystrašilo. A pritom takmer každé dieťa bolo niekedy námesačné. Nemusí ísť len o pochodovanie po byte s predpaženými pažami a vykrikovanie šialených slov. Za prejav námesačnosti sa považuje i neobvyklé pretáčanie sa v posteli alebo rozprávanie počas spánku.

O čo teda presne ide?

Námesačnosť je klasifikovaná ako porucha spánku. Je to stav, kedy človek balansuje medzi spánkom a bdelosťou. Väčšinou sa odohráva v prvej tretine spánku, kedy je vedomie a motorika dotknutého na veľmi nízkej úrovni. Námesačný väčšinou nereaguje na cudzie rozprávanie, a ak sa vám podarí ho prebudiť, bude veľmi dezorientovaný.

Jána, študentka : Raz som sa prebudila, priateľ sedel na posteli a niečo vehementne hľadal. Myslela som si, že je hore, a tak som sa spýtala, čo sa deje. Odpovedal len: „Ja tu vločku proste musím nájsť!“

Prečo môže byť nebezpečná?

V niektorých prípadoch sa námesační vydávajú na dlhšie pochôdzky bytom. Pokúšajú sa otvárať okná, balkóny či vchodové dvere. V tej chvíli im hrozí nebezpečenstvo úrazu – pády z niekoľko metrovej výšky či zo schodov. K najnebezpečnejším prípadom patria asi tie, keď sa námesačnému podarí vyjsť až na ulicu. Ak hluk spôsobený nemotornými pohyby nezobudí ďalších členov domácnosti, môžu mať takéto zranenia aj trvalé následky.

Kristína, novinárka: Asi v 10 rokoch som bola námesačná a skoro som spadla z poschodovej postele. Visela som vraj za nohu dole. Môj otec však počul rachot a dal ma späť do postele. Ráno som o ničom nevedela.

Dá sa námesačnosť liečiť?

Námesačnosťou trpia  väčšinou deti, u ktorých v priebehu rokov sama vymizne. Lekári ju neodporúčajú nijako liečiť, stačí strážiť bezpečnosť svojho potomka. Vážnejšie situácie nastávajú, ak sa námesačnosť objaví aj v dospelosti. Trpí ňou asi 7% populácie. V takom prípade sa odporúča problém konzultovať so psychológom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané