V dnešnej dobe sme obklopení nátlakom na dokonalý vzhľad, a jedným z hlavných prvkov tejto ilúzie sú umelé a nalíčené riasy. Autorka článku zdieľa svoju osobnú skúsenosť s nalepovaním rias, ktorá skončila sklamaním a poškodením jej prirodzených rias. Rozoberá mýty okolo krásy a vysvetľuje, prečo nie je potrebné podliehať tlaku na dokonalý vzhľad za každú cenu.
Pamätám si, keď sme sa raz s kamarátkami pripravovali na tínedžerskú párty a každá z nás sa chcela upraviť. Nikdy nezabudnem na komentár jedného z mojich priateľov: „Wow, tá špirála naozaj robí zázraky. Vyzeráš, akoby sa ti otvorili oči!“ Odvtedy je špirála neoddeliteľnou súčasťou mojej kozmetickej taštičky. Bola som ochotná minúť akúkoľvek sumu na sľubovaný objem a dĺžku rias, ako v reklame. Až raz som sa zamyslela: prečo si riasy jednoducho nenalepiť? Veď to by ušetrilo čas a peniaze na líčenie. Ako som to len oľutovala…
Musím hneď na úvod povedať, že môj príbeh s umelými riasami je veľmi osobný a nemusí platiť pre každého. Ale po tejto skúsenosti som sa rozhodla nikdy viac si nič nelepiť na oči a ani sa nemaľovať. Milé dámy! Všetky sme obeťami veľkého sprisahania s riasami a ani o tom netušíme.
Nalepiť si riasy alebo nechať prirodzené: nevýhody a výhody
Začnime asi nevýhodami, pretože výhody sú dosť pochybné (a toto je tá najzaujímavejšia časť). Nechcem ani spomínať, aké nepríjemné je samotné nalepovanie rias, stačí len to, že táto hra nestojí za to.
Nevýhody umelých rias
Nalepte si riasy raz — a už ich nebudete musieť maľovať. Tak som to počítala: nalíčenie rias mi ráno trvalo asi dve minúty. Mesačne pri každodennom používaní to trvá teoreticky 60 minút, teda hodinu. Jedna procedúra nalepovania trvá od jednej a pol do troch hodín. A výsledok, na malú chvíľu, vydrží len 2 týždne! Takže k špecialistovi treba ísť dvakrát mesačne. To nielenže trvá viac času, ale aj vyjde draho. Za dva výlety na riasy si môžete kúpiť špirálu na celý rok. A to nie je všetko. Moje riasy sú od prírody tenké a krátke, takmer ich nevidieť. A samozrejme, na tretí týždeň začali umelé riasy vypadávať spolu s prirodzenými, pretože tie druhé jednoducho nezniesli ich váhu. Po odstránení som z mojich už aj tak chudobných rias nemala takmer nič, po čom som sa rozhodla nikdy viac na túto procedúru neísť.
Výhody umelých rias
A tu je tá najzaujímavejšia časť. Jediná výhoda umelých rias je ich prítomnosť, ktorá vizuálne dodáva takzvaný „líščí pohľad“, po ktorom túži mnoho dievčat. Asi pre vás nie je novinkou, že väčšina techník líčenia je založená na tom, aby vizuálne zväčšili alebo predĺžili oči, urobili ich otvorenejšími a výraznejšími. Takže, nalepiť si riasy? Husté riasy v tomto prípade zohrávajú veľkú úlohu, preto špirála naozaj môže v niektorých prípadoch nahradiť linku. Ale potom sa vynára otázka: kto vlastne rozhodol, že dlhé riasy sú ukazovateľom krásy? Veď je to ako bronzová pokožka, svetlé vlasy alebo hnedé oči — veľmi individuálny znak. A antropológovia majú na to svoj názor. Prírodou mi bola daná typická slovanská vizáž: svetlá pokožka a svetlé vlasy, nevýrazné pery a takmer priehľadné riasy. Ako som ich len nemaľovala! A čo je najsmutnejšie, čím viac som ich maľovala, tým starší a hrubší sa zdal môj pohľad. A o tom to bolo…
Husté a dlhé riasy
Geneticky je dané, že nie u všetkých etnických skupín sú výrazné riasy. Rovnako, ako nie všetci majú husté tmavé vlasy alebo hladké rovné svetlé. A to je úplne normálne, pretože je to harmonické. Slovanská vizáž napríklad málokedy znesie ťažký make-up a vejáriky na viečkach, pretože to vyzerá veľmi neprirodzene. Najmä tie druhy umelých rias, ktoré vyzerajú ako nepreniknuteľné kefy, zatočené na koncoch. Keď som to pochopila, skúsila som zmeniť taktiku a nahradila svoju čiernu ultra predlžujúcu super špirálu neutrálnou hnedou. A veľmi sa mi to páčilo! Pohľad sa zdal ľahší a riasy prestali kontrastovať s obočím a vlasmi. Potom som si uvedomila, že špirála je najviac propagovaný produkt beauty priemyslu. Spravidla sú to práve špirály a lesky na pery, ktoré sa prvé objavia v kozmetických taštičkách dievčat. A špirálu propagujú ženy, ktoré majú od prírody husté a dlhé riasy, všimli ste si to? Tí, ktorí ich už majú husté a silné, vôbec nepotrebujú špirálu, ktorá len pridá hrudky. A ženám s jemnou vizážou megaobjemné riasy vôbec nie sú potrebné.
Naliepať si riasy
Kedysi som brala špirálu na každý výlet, dokonca aj na prírodu na piknik. Ak som sa nemaľovala, tak som si aspoň urobila riasy. Až kým som sa nerozhodla oslobodiť sa od riasového otroctva a prestala si maľovať riasy na cesty úplne. O čo ľahšie bolo očiam! Mohla som si zdriemnuť, potom si oči pretrieť a umyť sa. A nič sa neroztieklo, nevysypalo na ceste. Je až neuveriteľné, ako som si to predtým nevšimla — hlavný diskomfort na očiach spôsobuje práve špirála. A nezáleží na tom, akej je kvality a ceny, najmä to zaznamenávajú dievčatá s tenkými a slabými riasami. Teraz si neviem predstaviť, že by som si maľovala riasy pri každej príležitosti, a už vôbec nie, že by som si ich naliepala. Veď to takmer vždy vyzerá neprirodzene a plasticky, tak na čo? Ešte k tomu som si musela svoje vlastné riasy obnovovať asi dva mesiace, a po tom už určite nikdy nepôjdem k žiadnemu špecialistovi. Áno, krása vyžaduje obete, ale také obete rozhodne nie sú pre mňa. Nám jednoducho vtĺkli do hlavy, že bez špirály nie je žiadny make-up možný. A čím čiernejšia a ťažšia špirála, tým lepšie (a nezáleží na tom, či si blondína alebo nie). Ročne beauty priemysel zarobí miliardy len na jednej špirále, vieš si to predstaviť? Keď budeš premýšľať, či si naliepať riasy, spýtaj sa sama seba, prečo. Poďme zistiť, v čom je problém: naozaj je to o neprijatí seba samej?
Zdroj: takprosto.cc