Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Nakupovanie lieči! Znižuje stres a osamelosť, zvyšuje sebaúctu a pomáha chudnúť.

reklama:

01 4.jpgKoniec zlého svedomia. Nakupovanie má pre telo a dušu blahodarné účinky – prvýkrát bol vedecky preukázaný jeho prínos. Okrem iného zmierňuje úzkosť, znižuje stres, zvyšuje sebaúctu a tiež sa pri ňom dobre chudne .

Dobrú správu pre milovníkov nakupovania (a trochu horšie pre ich peňaženky) majú na svedomí vedci z Taiwanu a Austrálie, ktorí vykonali rozsiahly výskum medzi 1900 dobrovoľníkmi oboch pohlaví.

Okrem iného vedci tvrdia, že nakupovanie hrá pre zdravie dôležitú úlohu hlavne v starobe. Ľudia starší ako 65 rokov, ktorí nakupujú aspoň šesťkrát týždenne, majú o 28 percent nižšiu úmrtnosť ako ich vrstovníci, ktorí sedia doma.

Dalo by sa namietať, že s chabým dôchodkom sa nakupuje ťažko, ale vedci upozorňujú, že stačí nákup za pár korún. Dôležitý je totiž pohyb, ktorý musia seniori pre výlet do obchodu vynaložiť. Navyše sa dostanú medzi ľudí, udržujú aspoň základné sociálne kontakty, a zdvihnú si tak náladu.

Upokojujúci účinok pri nákupe totiž nastupuje okamžite. Potvrdzuje to aj výskum docenta marketingu na holandskej univerzite v Tilburgu Rika Pieterse. Ten tvrdí, že nakupovanie je „forma zábavy, ktorá môže v niektorých prípadoch bojovať proti osamelosti“.

Šťastie a sebaúcta

Rovnako okamžite ako upokojenie nastupuje podľa vedcov aj pocit šťastia. Známy fakt preukázala štúdia Michiganskej univerzity založená na troch sériách experimentov, ktorým bola vystavená skupina prevažne ženských dobrovoľníčok. Výskum ukázal, že nejde len o povrchné šťastie, ale terapia nakupovaním bola skutočne účinná pri znižovaní pocitov melanchólie, depresie a smútku. Tí, ktorí nakupovali, boli trikrát šťastnejší ako tí, kto len pozerali do výkladov.

A výhody stále nekončia! Nákup zvyšuje sebaúctu, okrem iného v tú chvíľu, kedy si ho stanovíme ako odmenu po dosiahnutí nejakého vytýčeného cieľa. Typicky v prípade chudnutia – až zhodím päť kíl, kúpim si niečo pekné na seba.

Ostatne samo nakupovanie si možno zapísať na zoznam aktivít, počas ktorých sa chudne. Počas troch hodín túlania po obchodoch spálime približne 350 kalórií, ak sa v obchodných domoch vyhneme výťahom a pohyblivým schodom, tak dokonca 500 kalórií.

Nutné dodať, že všetky pozitíva platia za predpokladu, že má človek aspoň elementárne povedomie o finančnej gramotnosti a dokáže svoje nakupovanie udržať na uzde …

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 3. októbra 2019

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.