Najväčšie mýty o imunite

Zdieľať
Immunity.jpg

Zavádzajúce informácie potom môžu zviesť chorého z úspešnej a rýchlej liečby, čím si predĺži pobyt na lôžku.

Immunity.jpeg

Zdravé telo sa s chorobou vysporiada samo

Ľudský organizmus sa skutočne dokáže samostatne vyrovnať s väčšinou vírusov a baktérií, pretože sme s nimi v styku každý deň. Avšak ani ten najlepšie funkčný imunitný systém nedokáže ustáť nátlak veľkého množstva pôvodcov chorôb a s niektorými chorobami si sám neporadí. Ak je ľudské telo vystavené rôznorodým mikrobiálnym infekciám, imunitný systém si s nimi nevie poradiť. Tieto ochorenia, ako sú žalúdočné vredy, infekcie pankreasu aj iné choroby tráviaceho traktu, sa potom ľahko môžu pretvoriť do chronickej podoby, preto vždy vyžadujú lekársku starostlivosť.

Znížená imunita je príčinou všetkých chorôb a alergií

Každá choroba sa dotýka mnohých orgánov a systémov, pretože všetko v ľudskom tele spolu súvisia. To isté platí v prípade alergií. Ani ich príčinou nie je samotná znížená obranyschopnosť tela. Alergia sa definuje ako nadmerná, neprirodzená reakcia imunitného systému na látky prichádzajúce z vonkajšieho okolia, ktoré vstúpia do tela. Imunitný systém pri tomto kontakte začne produkovať veľké množstvo nevyhnutných protilátok, ktoré by normálne vznikali až pri styku s agresívnymi podnetmi. Telo nedokáže rozpoznať, či je daná látka bezpečná, alebo nie, preto reaguje radšej búrlivejšie, a to aj v prípade, že je imunita úplne v poriadku.

Kolostrum ako doplnok stravy nie je kvalitné a vhodné pre deti

Ani jedno tvrdenie nie je pravdivé. Mledzivo čiže kolostrum je dokonca základom imunitného štítu dieťaťa, ktoré ho prijíma z mliečnych žliaz matky. Kolostrum obsahuje imunoglobulíny, aminokyseliny a rastové faktory, vďaka ktorým sa dieťa aj jeho obranyschopnosť proti vírusom, baktériám a plesniam zdravo vyvíja. Štúdie preukázali, že mlazivo má rovnako priaznivé účinky aj na dospelý organizmus. Imunitný systém je totiž potrebné posilňovať a držať v rovnováhe, pretože je denne vystavený rade nepriaznivých faktorov a riziku civilizačných chorôb. Dospelí jedinci môžu kolostrum užívať v podobe doplnku stravy, nie každé mledzivo v nich obsiahnuté však garantuje rovnakú kvalitu.

Pre deti je ideálne sterilné prostredie

Práve naopak. Dieťa, ktoré vyrastá v sterilnom prostredí, si nevytvorí dostatočnú imunitu a tým pádom je oveľa náchylnejší k rôznym chorobám. Už od malička by ste mali svoje detičky vystavovať prirodzenému prostrediu, ktoré obsahuje rôzne mikroorganizmy. Imunitný systém detí si na tieto baktérie a vírusy zvykne, vytvorí patričné protilátky a v budúcnosti sa už s nimi bude vedieť vysporiadať. Ani samo ľudské telo nie je dokonale sterilné. Časti pokožky, ktoré sú v kontakte s externým prostredím, sú bežne pokryté baktériami, ktoré žijú v symbióze s organizmom a sú paradoxne základom našej obranyschopnosti. Pozor ale na zámenu sterilného a hygienického prostredia. Je na mieste dodržiavať základné hygienické návyky, ako treba umývať si ruky po každej návšteve toalety. Nie je už ale nevyhnutné umývať sa niekoľkokrát denne antibakteriálnymi prípravkami.

Immunity.jpg

Spánok nemá vplyv na obranyschopnosť

Pravdou je, že medzi spánkom a imunitným systémom existuje silné puto. Kľúčový je kvalitný spánok, ktorý regeneruje telo a dodáva mu energiu pre boj s psychickou a fyzickou záťažou. Táto miera je vždy individuálna a závislá na potrebách daného človeka. Uvádza sa, že dospelí jedinci by mali venovať spánku 7 až 8 hodín denne, mladiství 9 až 10 hodín denne, pre školákov je optimálna doba spánku najmenej 10 hodín denne, pre predškolákov 11 až 12 hodín a novorodenci majú ideálne spať 16 až 18 hodín za deň. Štúdia britskej University of Surrey totiž odhalila, že spánkový deficit mení aktivitu génov a buniek, ktorých vplyvom sa znižuje imunita. Ľudský organizmus následkom toho nedokáže odolať negatívnym vonkajším faktorom, čo môže poškodiť zdravie. Spánok naopak tieto bunky obnovuje, posilňuje obranyschopnosť a vplyvom toho pomáha telu bojovať s baktériami i stresom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané