Najnamáhavejšie manuálne práce

Zdieľať
Dreamstime_xl_84681390.jpg

Namáhavá fyzická práca môže spôsobiť preťaženie pohybového aparátu, ktoré nie zriedka vedie k chronickým ťažkostiam. Manuálna práca zaťažuje krčnú chrbticu, kríže, bedrá a kolená, no tiež ramenné kĺby a ruky.

Viete ktoré práce sú považované za fyzicky najnamáhavejšie? Do kategórie fyzicky najnamáhavejších profesií patria baníci, drevorubači, požiarnici, obrábači kovov, farmári, murári a horolezci. Horolezci pracujúci vo výškach vykonávajú rôzne manuálne práce, najčastejšie montážne a čistiace práce na lane, alebo na lešení. Nie zriedka pracujú v úctyhodných výškach za každého počasia. Hliníkové lešenie je bežným pracoviskom aj pre murárov, ktorí vo výškach vykonávajú takmer stále rovnaké úkony, čo je fyzicky veľmi náročné. Preťaženie pohybového aparátu zapríčiňujú stále sa opakujúce pohyby a vynútené polohy, no tiež manipulácia s ťažkými bremenami. Práca na lešení, spojená s vyšším rizikom úrazu, často spôsobuje aj psychickú nepohodu a tá sa prejavuje i zvýšeným stresom.

Zdravotná spôsobilosť

Hýbať sa treba, no všetko má mať svoju mieru. Aj preto je každý zamestnávateľ povinný zabezpečiť posúdenie zdravotnej spôsobilosti zamestnanca na každú namáhavú fyzickú prácu. A pracovníci sú vo vlastnom záujme povinní pravidelne sa podrobovať lekárskym preventívnym prehliadkam, ktoré hodnotia ich zdravotný stav. Počas namáhavej manuálnej práce sú nariadené aj pravidelné pracovné prestávky a po práci má nasledovať adekvátna regenerácia. Ľudia, ktorí pracujú vo výškach v exteriéri sú vystavovaní nielen fyzicky náročnej práci, ale aj rôznym rozmarom počasia. Najmä v zimnom období je práca vonku obzvlášť zaťažujúca a bez dobrej kondície či kvalitného oblečenia by sa dala ťažko zvládnuť.

Pracovné odevy

Každý, kto v zime pracuje v exteriéri, potrebuje kvalitné teplé oblečenie. Či pracuje na lane, alebo sa pohybuje na lešení. Pod pracovné nohavice s reflexnými doplnkami sú vhodné nike tepláky, ktoré výborne zahrejú. A pod pracovným odevom dobre poslúži bavlnené tričko. Tričiek môže mať pracovník poruke niekoľko, aby ich počas dňa mohol vymieňať podľa potreby. Na takéto účely skvelo poslúžia batohy, ktoré pojmú do svojho vnútra množstvo šatstva a iných potrebných vecí. Okrem pracovného odevu je však nutná aj bezpečná obuv. Tá ma byť v zime nielen kožená, ale aj zateplená. Pracovná obuv má mať vode odolný zvršok, protišmykovú podrážku a v špičke má mať bezpečnostnú výstuž. Pri manuálnej práci sú nutné aj ochranné pomôcky, ktoré chránia hlavu, zrak a ruky. Čo sa dýchacích ciest týka, dýchanie riešia rúška, respirátory a filtračné masky. Tie zabezpečujú ochranu dýchacích ciest pred prachom i výparmi. V prípade nadmerného hluku je dôležité používať aj chrániče sluchu.

Informačný servis

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané