Chcete si spríjemniť bývanie pohľadom na akvárium plné farebných rybičiek? Predtým, než sa do toho pustíte, mali by ste vedieť, čo všetko akvaristika obnáša. V našom článku vám poradíme, ako vybrať správne akvárium, aké vybavenie budete potrebovať a ktoré druhy rybičiek sú ideálne pre začiatočníkov. Navyše vám prezradíme niekoľko tipov na udržiavanie biologickej rovnováhy vo vašom akváriu.
Ak chcete pridať do vášho domova akvárium plné krásnych farebných rybičiek, je dôležité vedieť, čo všetko to obnáša. Prvým krokom je výber dostatočne veľkého akvária a druhov rybičiek, ktoré v ňom budú žiť. Mnoho ľudí sa mylne domnieva, že menšie akvárium je jednoduchšie na údržbu, ale opak je pravdou. U menších akvárií je ťažšie udržiavať biologickú rovnováhu. Pri výbere veľkosti akvária sa riaďte pravidlom, že na 1-2 cm veľkosti rybičky v dospelosti by mali pripadať 2 litre vody. Vždy si zistite konkrétne požiadavky pre jednotlivé druhy.
Nevyhnutné vybavenie pre akvárium
Na správne založenie akvária budete potrebovať nielen dostatočne veľkú nádobu, ale aj niekoľko praktických pomôcok. Základom je filtračný systém, ktorý sa vyberá podľa veľkosti akvária. Filtrácia má za úlohu odstraňovať z vody nečistoty a škodlivé látky, čeriť hladinu a okysličovať vodu. Ďalším dôležitým vybavením je vhodné osvetlenie, kúrenie a teplomer, správny substrát, dekorácie a rastliny.
Ako naštartovať ekosystém
Keď už máte techniku nainštalovanú a akvárium umiestnené na svojom mieste, zábava ešte nekončí. Teraz prichádza na rad vaša trpezlivosť. Je potrebné počkať zhruba 3-4 týždne, kým sa v akváriu vytvorí správny ekosystém pre život. Až potom môžete do akvária umiestniť rybičky. Pre nedočkavcov existuje možnosť použiť štartovaciu akvarijnú chémiu, ktorá proces urýchli, a rybičky môžete do akvária umiestniť už po 24 hodinách.
Aké dekorácie zvoliť?
Do akvária vyberte výživný substrát, ktorý nasypete na dno v približne 2 až 3-centimetrovej vrstve. Naň potom môžete nasypať piesok, jemný štrk, drť alebo dekoratívny farebný štrk. Rastliny sú dôležité pre udržiavanie biologickej rovnováhy. Pred ich zasadením ich vyberte z kvetináča a očistite korienky od minerálnej vaty. Rybičkám môžete poskytnúť aj rôzne úkryty, čo im poskytne pocit bezpečia.
Druhy rybičiek pre začiatočníkov
Nikdy nevyberajte rybičky iba podľa vzhľadu, ale podľa náročnosti na starostlivosť. Medzi obľúbené druhy pre začiatočníkov patria:
- Gupka dúhová
- Mečúň
- Platy
- Tetrovité ryby (Tetry)
- Danio
- Čichavci
- Bojovnice
- Ancistrus
Tieto druhy sú nenáročné na starostlivosť a pomôžu vám získať skúsenosti s akvaristikou.