Najlepšie prírodné hnojivá pre jahody. Tipy od skúsených záhradkárov

Zdieľať
jahody
Najlepšie prírodné hnojivá pre jahody. Tipy od skúsených záhradkárov Foto: www.freepik.com

Chcete mať jahody, ktoré plodia ako o život a majú dokonalú chuť aj vôňu? Máme pre vás overené tipy od skúsených záhradkárov! V tomto článku sa dozviete, ako správne hnojiť jahody, aby ste získali bohatú a chutnú úrodu bez použitia chemických hnojív.

Čím hnojiť jahody pre bohatú úrodu a skvelú chuť? Overené tipy od skúsených záhradkárov

Ak patríte medzi pestovateľov jahôd a túžite po bohatej úrode, je dôležité zabezpečiť rastlinám dostatočný prísun živín. Vyhnite sa chemickým hnojivám a stavte na osvedčené prírodné metódy, ktoré sú nielen efektívne, ale aj šetrné k životnému prostrediu.

Hnojenie chlebom

Jedným z výborných riešení je využiť starý chlieb na hnojenie jahôd. Namiesto jeho vyhodenia ho namočte do vody a nechajte približne týždeň kvasiť. Potom roztok zrieďte vodou v pomere 1:10 a zalejte jahody. Táto metóda dodá rastlinám potrebné živiny a zlepší kvalitu pôdy.

Výluh z pŕhľavy

Ďalším skvelým hnojivom je výluh z pŕhľavy. Naplňte vedro pŕhľavou, zalejte vodou a nechajte mierne kvasiť. Roztok potom zrieďte vodou v pomere 1:20 a aplikujte ako zálievku. Pŕhľava je bohatá na dôležité minerály a vitamíny, ktoré podporujú rast a zdravie jahôd.

jahody
Najlepšie prírodné hnojivá pre jahody. Tipy od skúsených záhradkárov Foto: www.freepik.com

Kyslé mlieko

Kyslé mlieko je tiež výborným hnojivom pre jahody. Stačí ho zmiešať s trochou kompostu a pridať k rastlinám. Obsah vápnika v kyslom mlieku vytvára ideálne prostredie pre rast jahôd a zlepšuje ich chuťové vlastnosti.

Slepačí hnoj

Ak chováte sliepky, využite ich trus na hnojenie jahôd. Vložte jeden kúsok slepačieho trusu do vedra s vodou a nechajte asi 2 týždne kvasiť. Roztok zrieďte vodou v pomere 1:10 a použite na zálievku jahôd. Slepačí hnoj je bohatý na dusík, ktorý je kľúčový pre rast rastlín.

Droždie a cukor

Výživnou zmesou pre jahody je aj kombinácia droždia a vody. Rozdrobte 50 g čerstvého droždia alebo 1 čajovú lyžičku sušeného droždia do 1 litra vlažnej vody, pridajte 1 polievkovú lyžicu cukru. Druhý deň zmes zrieďte vodou v pomere 1:5 a zalejte každú rastlinu ½ litrom roztoku. Droždie obsahuje vitamíny B, bielkoviny a dôležité minerály ako dusík, fosfor a draslík, ktoré podporujú rast rastlín. Cukor slúži ako palivo pre prospešné pôdne mikroorganizmy, čím zvyšuje ich aktivitu a prispieva k lepšej kvalite pôdy a zdravému koreňovému systému.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané