Pri ochorení diabetom je starostlivý výber potravín na jedenie a pitie alfou a omegou, ako sa s týmto ochorením vysporiadať. Nie je potrebné dodržiavať striktnú diétu, existujú však potraviny a nápoje, ktoré organizmu svedčia viac ako iné. Pomáhajú totiž kontrolovať hladinu cukru v krvi a zvládať ochorenie. Čo by ste teda mali každé ráno piť na raňajky?
Diabetes 2. typu alebo cukrovka sa stáva stále častejším civilizačným ochorením. Niekto k nemu má predispozície, dosť často sa ale na ochorenie človek dopracuje sám vlastným životným štýlom. Zlé stravovacie návyky, nadmiera údenín, tučných jedál, sladkých jedál a priemyselne spracovaných potravín i neaktívny životný štýl sa na zdraví časom prejavia. V mnohých prípadoch je to práve ochorením cukrovkou. Dobrou správou je, že sa s cukrovkou 2. typu dá dobre pracovať. Pokiaľ človek chce, je motivovaný a samozrejme ho nelimitujú ďalšie zdravotné komplikácie. Zmenou stravovacích návykov, pravidelným pohybom a premenou životného štýlu môžete dostať cukrovku pod kontrolu.
Vyberajte správne potraviny
Pri ochorení diabetom, viac ako inokedy, záleží na tom, aké potraviny konzumujete. Prehnane spracované cukrovinky by mali byť samozrejme zakázané. Rovnako ako pokrmy z fast foodu, jedlá vyprážané na prepálenom tuku a najrôznejšie chrumkanie k televízii. Podľa vedcov je ale aj množstvo potravín, ktoré organizmu priamo prospievajú a dokážu priaznivo ovplyvňovať hladinu cukru v krvi.
Nápoj z jednej lyžice jablčného octu, citrónovej šťavy a vody je skvelý spôsob, ako doplniť raňajky. Ocot zvyšuje kyslosť žalúdka, čím naštartuje enzýmy k vyššej aktivite. To znamená, že proces trávenia bude efektívnejší, hladina cukru v krvi nebude razantne stúpať a navyše sa zníži hladina inzulínu. Metabolizmus bude pracovať na plné obrátky a urýchli sa aj spaľovanie tukov.
Vyhýbať sa ovociu? Nie!
Pri diabete je nutné vždy zvážiť, koľko ktorá potravina obsahuje cukru. Stáva sa, že si tak diabetici radšej odrieknu porciu ovocia, čo nemusí byť úplne nutné. Len je dobré vždy voliť to správne. Napríklad čučoriedky a ostatné bobuľovité ovocie sú na sacharidy pomerne chudobné, navyše plné vody. Preto sú pre cukrovkárov vhodné.
Konzumácia čučoriedok môže prispieť k metabolizácii sacharidov a tým prispieť k zníženiu hladiny cukru v krvi. Vyhýbať sa nemusíte ani jablkám. Tie obsahujú množstvo prospešných minerálnych látok, vlákninu, vitamín C a A, ale aj flavonoidy aktívne prispievajúce k znižovaniu a stabilizácii cukru v krvi. Skvelým pomocníkom najmä pri boji s nadváhou, ktorou obvykle diabetici trpia, je zase ananás a melón cuantaloupe.
Cesnak, liek na všetko
Okrem blahodarných účinkov pri prechladnutí a ochorení dýchacích ciest nájde cesnak uplatnenie aj v boji s cukrovkou. Pokiaľ ho pridáte do jedla, má tendenciu pomáhať znižovať hladinu cukru v krvi. Samozrejme si nemôžete dať tortu, zajesť juz cesnakom a očakávať nízku glykémiu. Cesnak v jedle funguje skôr ako strážca, ktorý nedovolí glykemickej krivke vyletieť prudko nahor. Podobné účinky má aj cibuľa.
Stévia je vhodná pre diabetikov aj pre ľudí, ktorí chcú zdravo žiť
Stévia neobsahuje žiadne kalórie, zlepšuje hladinu glukózy a schopnosť tela spaľovať tuky.
Listy stévie obsahujú aj vlákninu, bielkoviny, uhľohydráty, fosfor, draslík, železo, vápnik, sodík, horčík, zinok a tiež vitamíny A a C.
Pre zdravé zuby
Vo stévii je obsiahnuté pomerne veľké množstvo vitamínu C a chlorofylu. Svojimi antibakteriálnymi účinkami bojuje proti tvorbe zubného kazu aj vzniku paradentózy.
Na štípance aj akné
Zaujímavé sú aj protizápalové účinky stévie. Urýchľuje hojenie raniek a ďalších kožných nerovností. Priamo na postihnutú oblasť si priložte čerstvé alebo navlhčené lístky stévie. Predídete vzniku prípadného zápalu a pokožka sa krásne zahojí.
Na vlasy
Extrakt z listov stévie môžete použiť na vlasové zábaly či ako vlasovú vodu, ktorá pomôže proti lupinám a zlepší celkový stav pokožky hlavy. Okrem toho môže dodať vlasom lesk a spomaľuje tiež šedivenie vlasov.