Najlepšie metódy na množenie orchideí doma. Rady a tipy

Zdieľať
starostlivosť o orchideu
Najlepšie metódy na množenie orchideí doma. Rady a tipy Foto: www.freepik.com

Množenie orchideí môže byť fascinujúcim a obohacujúcim zážitkom pre každého pestovateľa. Ak sa vám už podarilo úspešne pestovať orchidey, prečo neskúsiť aj ich množenie? V tomto článku vám prinášame podrobný návod, ako to dosiahnuť, aké nástroje a techniky použiť, a pridávame aj niekoľko užitočných tipov na zabezpečenie úspechu.

Ako rozmnožiť orchidey z kvetného stonku: Podrobný návod pre začiatočníkov

Ak sa vašim orchideám darí a premýšľate o ich prvom množení, skúste to z kvetného stonku. Ak vytvoríte správne podmienky, môžete mať nové rastliny za niekoľko týždňov. Ako na to?

Prečo skúsiť množenie orchideí?

Len nedávno ste sa naučili, ako orchidey správne zalievať a teraz sa púšťate do ich množenia. Ak sa vašim rastlinám darí, neváhajte a pustite sa do toho. Množenie orchideí je možné aj správnym rozdelením kvetného stonku, ak zabezpečíte vhodné podmienky.

Množenie orchideí z kvetného stonku: Je to vždy možné?

O množenie orchideí z kvetného stonku je niekedy pochybnosti, pretože nie je vhodné pre všetky druhy orchideí. Dokonca ani pri druhoch ako Dendrobium, Phalaenopsis, Oncidium, Vanda či Cattaleya nie je táto metóda vždy úspešná, a to platí aj pre rôzne hybridy týchto druhov.

Aj keď je množenie z kvetného stonku neisté, vždy je možné množiť orchidey odrezkami z bočných výhonkov. V každom prípade je dôležité, aby mala časť, z ktorej rastlinu odrezávate, očká. Z týchto očiek môžu neskôr vyrásť listy alebo korene.

m

orchidea
Najlepšie metódy na množenie orchideí doma. Rady a tipy Foto: www.freepik.com

Ako na to: Postup krok za krokom

  1. Nástroje: Používajte čisté, ideálne vydezinfikované a ostré nástroje, ktoré nebudú odrezok drviť, ale čisté ho oddelia.
  2. Ošetrenie rezu: Aby rastlina nezačala v mieste rezu hniť, môžete rez máčať v tekutom vosku zo zapálenej sviečky. Tento jednoduchý a efektívny spôsob zaručí, že rez zostane chránený pod voskovou vrstvou.
  3. Sušenie rezu: Alternatívou je nechať rez jednoducho zaschnúť. Po dobu dvoch až troch dní nechajte odrezky zasychať, kým sa nevytvorí suchá vrstva, ktorá bude menej náchylná na hnitie.
  4. Ošetrenie fungicídmi: Čerstvý rez môžete ošetriť fungicídmi obohatenými o enzýmy na podporu zakorenenia. Alternatívou môže byť použitie mletej škorice alebo nálevu zo zázvoru.
  5. Ideálne prostredie: Odrezky umiestnite do priesvitnej uzatvárateľnej krabičky s otvormi vo dne aj vo veku, kde bude zabezpečené vhodné mikroklíma. Krabičku vyložte mokrým machom a pridajte vrstvu aktívneho uhlia, ktorá pomôže prečisťovaniu prostredia.
  6. Starostlivosť: Namočený a vyžmýkaný mach položte na dno krabičky, do ktorého voľne vložte odrezky orchidey. Pred uzavretím krabičky ešte odrezky jemne postriekajte rozprašovačom. Krabičku umiestnite na svetlé miesto, ale mimo priameho slnečného svetla. Pravidelne, raz týždenne, krabičku prevetrajte a mech i odrezky opäť postriekajte.

Ak budú mať odrezky dobré podmienky, za tri týždne môžete vidieť prvé zmeny. Najskôr sa objavia lístky a po ďalších desiatich dňoch aj korienky. Celý proces môže trvať aj dvojnásobok času, preto buďte trpezliví a dajte rastlinám dostatok času na produkciu lístkov a korienkov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané