Najlepšia poloha spánku. Spite na ľavom boku alebo chrbte, spaniu na bruchu sa radšej vyhnite

Zdieľať
Najlepšia poloha spánku
Najlepšia poloha spánku. Spite na ľavom boku alebo chrbte, spaniu na bruchu sa radšej vyhnite Foto: www.gettyimages.com

Nie je nič horšie, než keď sa ráno zobudíme a cítime sa úplne rozlámaní. Kvalitu nášho spánku ovplyvňuje nielen doba, ktorú spíme, ale aj poloha, ktorú v priebehu noci zaujímame v posteli. Ktorá spánková poloha je teda najzdravšia, a ktorú by ste mali naopak prestať praktizovať?

Spanie na bruchu. Urobí viac škody ako úžitku

Aj keď vám možno príde spanie na bruchu pohodlné, podľa lekárov ide o najhoršiu spánkovú polohu. Zvlášť keď máte problémy s chrbtom. Dlhodobé spanie na bruchu u vás môže vyvolať chronickú bolesť najmä v oblasti bedrovej a krčnej chrbtice.

Keď spíte na bruchu, vyvíjate veľký tlak aj na svoje prsia, na čo môžu reagovať zvýšenou citlivosťou až bolestivosťou. Spanie na bruchu, počas ktorého máte jednu stranu tváre zaborenú do vankúša, navyše zaťažuje vašu pleť, a tým urýchľuje aj tvorbu vrások. Táto spánková poloha má však jedno pozitívum. Pokiaľ chrápete, práve spánok na bruchu zmierni intenzitu vášho nepríjemného prejavu.

spánok
Spanie na boku. Rozhodnite sa pre ľavú stranu Foto: www.gettyimages.com

Spanie na boku. Rozhodnite sa pre ľavú stranu

Najčastejšou polohou spánku je spanie na boku, ktoré praktizuje až 63 percent ľudí. Pokiaľ patríte aj vy k vyznávačom tejto pozície, mali by ste ideálne spať – s ohľadom na usporiadanie svojich vnútorných orgánov – na ľavej strane. Niektoré vedecké štúdie totiž poukazujú na to, že spanie na pravej strane spôsobuje pálenie záhy aj kyslý reflux.

Naopak, keď budete spať na ľavom boku, pálenie záhy a kyslý reflux zmiernite a podporíte tým správne trávenie. Navyše zlepšíte svoj krvný obeh a tiež umožníte lymfatickému systému, aby sa lepšie zbavil nahromadených odpadových a toxických látok.

Spanie na chrbte
Spanie na chrbte. Ideálna poloha pre zdravý chrbát a krk Foto: www.gettyimages.com

Spanie na chrbte. Ideálna poloha pre zdravý chrbát a krk

Ak máte dlhodobé problémy s chrbticou, spite v polohe na chrbte. Vďaka nej budete mať svoj chrbát stále v rovnej pozícii. Vhodné je pre vás spanie bez klasického vankúša alebo s využitím špeciálneho zdravotného vankúša, ktorý ponechá váš krk v neutrálnej polohe.

Spanie na chrbte má aj svoje kozmetické výhody. Práve vďaka tejto spánkovej pozícii sa vám budú vrásky v tvári tvoriť iba minimálne. Spánok na chrbte však nie je príliš vhodný pre ľudí, ktorí trpia chronickým chrápaním alebo spánkovou apnoe. Táto spánková poloha ich problém ešte zhoršuje.

Spať v ponožkách
Spať v ponožkách sa vypláca Foto: www.gettyimages.com

Spať v ponožkách sa vypláca

Aj keď možno patríte medzi skupinu, ktorá v ponožkách nespí, možno zmeníte názor. Môže to byť totiž dôvod, prečo nemôžete zaspať. Základ pre pokojný spánok je totiž teplo od nôh. Keď máte nohy studené, zúžia sa vám krvné cievy a v tele potom bude kolovať menej krvi. Lekári dali jasne najavo, že ponožky do postele sa vyplácajú. Keď totiž pred spaním prostredníctvom ponožiek zahrejete nohy, vaša krv bude kolovať a tým dávate mozgu signál, že sa môže vaše telo odobrať na spánok.

Ponožky vám nielen zahrejú vaše nohy, ale zároveň napomáhajú rozšíreniu krvných ciev, ktoré uľahčia tok krvi, a vďaka tomu si vaše telo počas spánku udrží stálu teplotu a počas noci sa vám nestane, že sa prebudíte a váš spánok bude prerušený. Vaše telo zároveň začne produkovať melatonín, čo je spánkový hormón, vďaka ktorému sa budete cítiť uvoľnene a prirodzene ospalo. Vďaka spánku v ponožkách sa tiež vyhnete tomu, že vaše prsty na nohách nebudú dostatočne prekrvené. Neprekrvené nohy by totiž mohli viesť k problémom. Pokiaľ je pre vás ale stále predstava ponožiek do postele neúnosná, môžete si nohy prekrviť aspoň horúcim kúpeľom a nosením papučí prevažne vo chvíli, keď sa chystáte zaľahnúť do postele.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané