Najlepšia bylinka na bolesti žalúdka, hnačku, artritídu, bolesť v krku a chrípku.

Zdieľať

Mnohé štúdie ukazujú, že éterický (esenciálny) olej z jednej bežnej liečivej bylinky má až prekvapivo silné antiseptické, antibakteriálne a protizápalové vlastnosti …

Nedávny výskum dokonca odhalil, že uvedený éterický olej výborne znižuje bolesti pri rôznych ochoreniach, a to ako infekčných (bolesti v hrdle), tak i chronických (napríklad artritída a bolesti kĺbov).

Reč je o tymiane. Možno ste si už všimli, že väčšina dezinfekčných obrúskov a ústnych vôd obsahuje thymol, ktorý sa radí medzi fenoly. Nie je to náhoda. Túto vlastnosť tymiánu využívajú mnohé už existujúce produkty. Jeho využitie na liečbu rôznych ochorení je však oveľa širší.

V ľudovej medicíne sa účinky tymianu a iných esenciálnych olejov využívajú na zápaly a zmierňovanie bolestí už od nepamäti.

Štúdia zistila, že tymianový olej pôsobí lepšie ako Ibuprofen.

Tím výskumníkov z Iránu potvrdil, že tymián nefunguje len ako silný prostriedok proti bolesti, ale tiež zmierňuje bolesť pri silnej menštruácii, a to ešte lepšie ako Ibuprofen. Štúdia zahŕňala 84 vysokoškolských študentiek, ktoré trpeli silnou menštruáciou. Boli vo veku 15 až 24 rokov. Všetkým diagnostikovali dysmenoreu. Tento stav sa prejavuje bolestivými kŕčmi, ktoré môžu a nemusia sprevádzať príznaky ako sú závraty, bolesti hlavy, nevoľnosť a bolesti chrbtice. Na druhej strane, sekundárna dysmenorea znamená, že príčinou bolesti je iné ochorenie.Spomínaní výskumníci definovali primárnu dysmenoreu ako stav, ktorý sa objavuje v priebehu 2 rokov od začiatku prvej menštruácie a nie je spojený s bolesťou počas ostatných dní cyklu. Má to zmysel, pretože bolestivá menštruácia je častejšia u mladších žien počas prvých rokov od začiatku prvej menštruácie.

Ďalšie zdravotné prínosy tymiánového oleja

Antiseptikum

Je to silný antiseptický prostriedok, ktorý chráni pred vznikom infekcií vo vredoch a ranách na pokožke. Jeho antiseptické účinky sa pripisujú prítomnosti karyofylenu  a kamfénu.

Zvyšuje krvný tlak

Je prospešný pre ľudí trpiacich na nízky krvný tlak. Títo ľudia sú vystavení vyššiemu riziku, že budú mať závraty a tiež riziko straty vedomia. Tymian udržuje krvný tlak v rovnováhe tým, že ho prirodzene zvyšuje.

Pôsobí protireumaticky

Tymianový esenciálny olej vyrieši upchaté cievy a nahromadenie kyseliny močovej v krvi. Oba tieto faktory spôsobujú reumatizmus, dnu a artritídu. Ako diuretikum uľahčuje elimináciu toxických látok z tela. Keďže má stimulujúce vlastnosti, zvyšuje cirkuláciu krvi.

Iné použitie

  • Ako diuretikum je prospešný pri liečbe infekcií močového mechúra a vylučovacieho systému.
  • Zabíja huby na nechtoch.
  • Zabíja parazity.
  • Používa sa ako repelent proti hmyzu.
  • Používa sa na liečbu zápalu pošvy a kandidy (kvasinková infekcia).
  • Môžeme ho nájsť v prírodných dezinfekčných prostriedkoch na ruky.
  • Zriedený olej alebo rozdrvený tymián sa používajú ako prvá pomoc pri uštipnutí hmyzom.
  • Pridajte tymianový olej do horúceho obkladu a zmiernite si bolesť pri dne, ischiase, bolesti svalov, reumatickej bolesti, bolesť z vyvrtnutia členku a bolesť pri športovom zranení.
  • Aplikujte si neriedený tymianový olej na boľavé nohy, ranu z uhryznutia zvieraťom a na vredy či vyrážky. Uistite sa, že pokožku ochránite nejakým krémom.
  • Použite 1% roztok  prášku na pranie, vďaka čomu bude pôsobiť antibakteriálne.
  • Masírujte sa s tymianovým olejom pre stimuláciu menštruácie alebo pri chýbajúcej menštruácii.
  • Používajte ho ako vlasové tonikum, mydlo na tvár alebo na liečbu bradavíc a akné.
  • Pravidelná konzumácia tymiánu zvyšuje množstvo kyseliny dokosahexaenovej (DHA) v bunkových membránach srdca, obličiek a mozgu.
  • Bolo vedecky dokázané, že thymol, aktívna zlúčenina v tymianovom oleji, uľahčuje hojenie tým, že zvyšuje prietok krvi v pokožke.Tymol chráni zdravé tuky v bunkových membránach.
  • Zmiešajte tymián s levanduľou, cédrovým drevom a rozmarínom so zmesou hroznového a jojobového oleja na liečbu alopécie (vypadávanie vlasov).

Záver

Tymianový olej sa dobre hodí v kombinácii s olejom z citróna, levandule, borovice, bergamotu a grapefruitu. Pamätajte však na to, že éterické oleje sú veľmi koncentrované, preto sa aplikujú vždy po kvapkách alebo sa riedia s bežnými olejmi (slnečnicový, olivový, kokosový a podobne).

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané