Pivonky sú jedny z najkrajších a najobľúbenejších kvetov v záhradách. Existuje množstvo druhov a kultivarov, ktoré dodajú vášmu záhonu farebnú a elegantnú nádheru. Tento článok vám predstaví rôzne typy pivoniek a pomôže vám vybrať tie najkrajšie, ktoré skrášlia vašu záhradu na dlhé roky.
Rôzne druhy pivoniek a ich krása v záhrade
Možno vás pohľad na nádherné kvety pivoniek v susedných záhradách inšpiroval, aby ste si ich pestovali aj vy. Pivoniek však existuje mnoho druhov. Preto sme pre vás pripravili prehľad typov pivoniek a vybrali sme tie najkrajšie kultivary, aby sme vám uľahčili výber.
Pivonky zohrávajú dôležitú úlohu aj v mytológií. Létó, matka Apollóna, darovala túto rastlinu lekárovi Paeonovi, aby s ňou vyliečil zranenia Pluta získané počas trójskej vojny. V čínskej histórii sa pivonka stala hlavnou kvetinou v záhradách cisárskeho paláca a vyslúžila si meno „Sho Yo“, čo znamená „najkrajšia“. V Japonsku pivonky predstavujú symbol šťastia a statočnosti.
Pivonky (Paeonia) prirodzene rastú v Ázii, Európe a jeden endemický druh bol nájdený v Kalifornii. V 19. storočí sa pivonky začali pestovať v európskych a amerických záhradách a získali veľkú obľubu. Vďaka šľachtiteľskému úsiliu dnes existujú desiatky kultivarov, medzi ktorými nájdete vhodné rastliny do každých podmienok.
Typy kvetov pivoniek
- Jednoduché – päť alebo viac okvetných lístkov s nápadnými tyčinkami, majú plochý alebo baňatý tvar.
- Sasankovité – zhluk tyčiniek, obyčajne žltý, je obklopený plochými otvorenými okvetnými lístkami.
- Japonské – viditeľné tyčinky obklopené viacerými vrstvami zvlnených okvetných lístkov.
- Plnokveté – tradičný vzhľad, viac vrstiev okvetných lístkov obklopuje centrálny zhluk menších okvetných lístkov; tyčinky môžu vykúkať von.
- Dvojité – dve alebo viac radov okvetných lístkov zakrývajú tyčinky. Majú výrazný kopulovitý tvar s plochou základňou.
- Bômb – veľká kopula so zhlukom jednej alebo viacerých radov o niečo menších okvetných lístkov.
Čím ľahšie sa opeľovače dostanú k tyčinkám, tým viac sa im kvety páčia. Preto včely najviac vyhľadávajú jednoduché, japonské a sasankovité typy pivoniek.
Bylinné pivonky
Bylinné pivonky sú asi najrozšírenejším druhom pivoniek, najčastejšie sa stretávame s pivonkou čínskou (Paeonia lactiflora) a pivonkou lekárskou (Paeonia officinalis). Patria medzi dlhoveké rastliny, na jednom stanovišti môžu zostať až 50 rokov. Obdobie kvetu ohlasuje jemná vôňa, krásne vykrajované listy vydržia až do prvých mrazov. V zime rastliny odumierajú, ale hľuzy sú veľmi odolné a na jar začnú znova rásť. Obrovské kvety sú vynikajúce na rez a nie je divu, že pivonky patria k najobľúbenejším svadobným kvetinám. Niektoré z týchto druhov dorastajú výšky až 1,5 metra.
Medzi najkrajšie bylinné pivonky patria:
- Raspberry Sundae: Ružovo-levanduľové kvety s tmavoružovými stredmi.
- Miss America: Biela pivonka s vysokou hustotou kvetov.
- Sarah Bernhardt: Veľké pastelovo ružové kvety.
- Shirley Temple: Nevinná biela kvetina pomenovaná po obľúbenej detskej filmovej hviezde.
- Coral Charm: Korálovo ružový dvojitý kvet, veľmi efektný.
Krovité (drevité) pivonky
Skutočný milovník pivoniek nesmie vo svojej zbierke vynechať krovité pivonky. Tieto rastliny majú drevnatú stonku, ktorá môže dorásť do výšky až 1,5–2 m. Na rozdiel od bylinných rastlín, ktoré v zime odumierajú, stonky drevitých pivoniek pretrvávajú aj cez chladné obdobie. Paeonia suffruticosa pochádza z Tibetu, Číny a Bhutánu. Pri skvelej starostlivosti sa môžu dožiť až sta rokov.
Šľachtenie viedlo k vzniku veľkej škály farieb, medzi ktorými dominujú odtiene červenej, bielej, žltej, ružovej a levanduľovej. Medzi vyhľadávané kultivary krovitých pivoniek patria:
- Black Pirate: Rané pivonky s jednoduchými alebo poloplnými kvetmi v sýto červenej farbe.
- High Noon: Krémovo žlté kvety s červenými stredmi.
- Vesuvian: Kompaktná rastlina s vínovými kvetmi.
- Age of Gold: Krémovo žlté kvety s červenými zábleskami.
Polodrevité pivonky / Itoh
Pivonky Itoh vznikli krížením drevitých a bylinných. Pri zemi síce drevnatejú, ale svojou veľkosťou pripomínajú bylinné pivonky. Ich kvety dosahujú priemeru až 20 cm. Pôvodne sa vyskytovali len v zlatých odtieňoch, ale šľachtiteľské programy dali vzniknúť korálovým, červeným a bielym farbám.
Tieto odrody kvitnú neskôr ako bylinné druhy pivoniek a predlžujú farebnú prehliadku kvetov až do leta. Jemne rezané listy pivoniek Itoh prirastajú tesne k zemi a majú atraktívny a úhľadný kopčekovitý tvar. Sú extrémne mrazuvzdorné.
Obľúbené kultivary polodrevitých pivoniek:
- Hillary: Veľké, poloplné až plné kvety sú pri otvorení tmavoružové, ale ako starnú, stredy okvetných lístkov zostávajú ružové, zatiaľ čo vonkajšie okraje prechádzajú do krémovej.
- Singing in the Rain: Poloplné, príjemne voňajúce kvety sú pri otvorení svetlooranžové, s marhuľovým až ružovým prelivom. Neskôr sa farba kvetu mení na lososovú až sýto žltú.
- Canary Brilliants: Poloplné až plné kvety v marhuľovej až žltej farbe.
- Lollipop: Nádherná odroda, ktorá má poloplné až plné 15 cm veľké kvety v žltej farbe „striekanej“ cukrovo červenou farbou.
Pivonky do nádob
Pivonky úzkolisté (koprolisté) sú zakrpatené formy a kvitnú veľmi skoro sýto červenými kvetmi. Medzi kvetmi vynikajú jemné listy. Ťažšie sa množia, a preto sú menej dostupné a drahšie ako ostatné odrody. S obľubou sa vysádzajú na skalky.
V posledných rokoch sa objavili aj pivonky vyšľachtené na pestovanie v nádobách (patio hybridy). Dorastajú do výšky 50 cm a vedľa kvetináčov sa hodia aj na výsadbu v predných častiach záhonov.
Tipy na odrody vhodné do nádob:
- Oslo: Typ japonskej pivonky. Tmavoružové kvety so zlatým stredom majú okrúhly tvar.
- Madrid: Fantastické kvety sú žiarivo biele s plným krémovým sasankovitým stredom.
- Rome: Kvete až v druhej polovici júna. Plné kvety typu bômb majú levanduľovo vínovú farbu.