Najhoršie potraviny pre biele zuby: Zistite, čo zafarbuje váš úsmev

Zdieľať
biele zuby
biele zuby Foto: www.freepik.com

Farba zubov v prvom rade závisí od génov. Veľa ľudí má už svoj prirodzený odtieň mierne žltkastý. Avšak z veľkej časti ju ovplyvňujú látky, s ktorými sa chrup dostane do kontaktu. Na čo si dať najväčší pozor?

Zdravie našich zubov je dôležité pre celkové blaho a kvalitu života. Aby nedošlo k problémom so zubami, je potrebné dbať na správnu ústnu hygienu a zdravý jedálniček. Niektoré potraviny sa totiž môžu zasadiť o poškodenie skloviny a celkového zdravia zubov.

Zubná sklovina, ktorá ochraňuje spodnú vrstvu, teda zubovinu, je prirodzene biela. Každopádne zubovina je normálne žltá a má pórovitú štruktúru. Niektoré látky pritom sklovinu výrazne naleptávajú a poškodzujú, čo vedie k zmene celkového odtieňa chrupu.

Ktoré to sú?

Citrusy a kyslé potraviny

Potraviny s kyslým pH, ako sú citrusové plody, ale napríklad aj paradajky, môžu narušiť sklovinu a sfarbiť tak zub do žltkastého nádychu. „Napríklad citrónová šťava obsahuje kryštály fosforu a vápnika, a tým leptá zubnú sklovinu. Preto je dobré si po jej konzumácii vypláchnuť ústnu dutinu vodou,“ radí stomatológ Jan Chvojka

Káva a čaj

Káva obsahuje takzvané triesloviny, ktoré vedú k vzniku škvŕn a zafarbeniu zubov. „Pretože je káva kyslá, mení rovnováhu pH v ústach. Odporúčam preto dať si po každej káve žuvačku bez cukru,“ hovorí Jan Chvojka.

Rovnako ako káva obsahuje triesloviny aj čaj. Napríklad zelený čaj farbí zuby do šeda, čierne čaje zase do žlta. „Čaj spôsobuje horšie škvrny ako káva, je pritom jedno, či ide o čaj teplý alebo studený,“ dodáva stomatológ.

Čučoriedky a černice

Lesné ovocie obsahuje množstvo antioxidantov, ktoré sú pre telo dôležité, jeho šťavy ale majú tiež veľké množstvo pigmentov. Tie pri styku so zubnou sklovinou reagujú a dochádza tak k vzniku škvŕn a tmavého zafarbenia. Podobne je to napríklad pri granátovom jablku. Škodlivé pre sklovinu sú ale aj šťavy a džúsy z tmavého ovocia. Pri ich pití môže výrazne pomôcť slamka, vďaka ktorej sa pigment na zuby nedostane..

Mrkva a červená repa

Silne farbiaci účinok má aj mrkva a červená repa. „Pretože ide opäť o veľmi zdravé potraviny, určite by ste sa ich nemali vzdať kvôli zubom. Pomôže, keď si z mrkvy a červenej repy urobíte šťavu, ktorú budete piť rovnako ako džúsy slamkou,“ radí stomatológ.

Víno

Pokiaľ ste boli niekedy na bielení zubov, určite vás dentálny hygienik varoval práve pred červeným vínom. A mal na to dobré dôvody. Víno totiž spôsobuje sivé škvrny na zuboch, ktoré sú horšie odstrániteľné ako škvrny žlté.

Biele víno obsahuje aj pre zuby nebezpečné kyseliny. Tie naleptajú zubnú sklovinu, ktorá je potom náchylnejšia na nežiaduce sfarbenie. „Okamžitým čistením sa navyše naleptaný povrch poškriabe, a dochádza tak k celkovému zoslabeniu skloviny a zvýšeniu citlivosti zubov. Ideálne je preto po konzumácii vína aj ostatných farbiacich jedál a nápojov najskôr ústa vypláchnuť čistou vodou, a až približne po pol hodine si zuby vyčistiť kefkou,“ upozorňuje Jan Chvojka.

Limonády a energetické nápoje

„Limonády, či už sú svetlé alebo tmavé, patria medzi potraviny, ktoré ničia zuby úplne najviac,“ varuje stomatológ Jan Chvojka. Všetky malinovky vrátane tých ovocných, ktoré sa tvária tak zdravo, obsahujú veľké množstvo chémie vrátane farbív a umelých aromatických látok, ktoré sklovinu výrazne poškodzujú.

Cukrovinky

Cukríky, žuvačky, čokoláda a podobné cukrovinky obsahujú umelé farbivá, ktoré sa usadzujú na zuboch. „Napríklad tvrdé cukríky alebo lízanky obsahujú farbiace zložky, ktoré priľnú na zuboch. Preto odporúčam sa týmto produktom vyhýbať,“ uvádza Jan Chvojka. Ak už zjete niečo sladké, vypláchnite si ústa vodou, ale opäť si ich nečistite hneď, ale zhruba až za pol hodiny. Svoje miesto v čistení chrupu majú aj sliny, ktoré potrebujú chvíľu na svoju prácu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané