Medzi najzdravšie druhy ovocia, ktoré dietológovia vybrali, nájdeme jahody, maliny, avokádo, melón, datle, sušené slivky, kivi, čerešne, banány, jablká a granátové jablká. Tieto plody sú bohaté na antioxidanty, vlákninu a základné vitamíny.
Vďaka malinám si zaistíme množstvo vlákniny. A keď maliny prestriedame s ďalšími na vlákninu bohatými potravinami, naše črevá budú jasať.
Vláknina je nielen neoceniteľným pomocníkom v diéte, pretože dokáže na dlhšiu dobu zasýtiť, ale čo je dôležitejšie, slúži ako balzam na naše črevá. Pomáha pri liečbe zápchy, hemoroidov, syndrómu podráždeného čreva či rôznych črevných zápalov.
Aký je význam ovocia v strave?
Je zásadný pre získavanie kľúčových živín, ktoré telo potrebuje na udržanie životných funkcií. Napríklad vláknina v ovocí pomáha regulovať tráviaci systém, zatiaľ čo vitamíny ako A a C posilňujú imunitný systém a pokožku. Prírodné cukry v ovocí navyše poskytujú čistú energiu, ktorú môže telo rýchlo využiť.
Ktoré potraviny sú vlákninou nadupané a oplatí sa ich zaradiť do jedálnička?
Maliny
Maliny sú nielen zaujímavou zásobárňou vlákniny, ale nájdeme v nich aj vápnik, horčík, fosfor, draslík či vitamíny C a K. Blahodarný vplyv majú maliny na naše zažívanie, kardiovaskulárny systém, plodnosť, krvný tlak, imunitný systém a dokonca aj pleť. Ich výhodou je aj to, že v 100 gramoch malín sa nachádza okolo 13 gramov sacharidov. Skvele sa tak hodí k „diétnej“ popoludňajšej desiate alebo ako doplnok k dezertu. Malinami je možné veľmi dobre dekorovať, ozdobiť nimi ranné raňajkové kaše, torty, pudingy či malinovky, a dať ich tak takmer ku všetkému.
Hrušky
Hrušky sú vyhľadávanou potravou pri odtučňovacích kúrach. V 100 gramoch tohto ovocia je približne len 60 kalórií. Blahodarný vplyv však majú aj z hľadiska zdravia. Hruška obsahuje 84% vody, 15% sacharidov a obsahuje zanedbateľný proteín a tuk. V 100 g porcii (malá hruška) dodáva 13,42 g sacharidov, zanedbateľného tuku a bielkovín a 57 kalórií, pričom sú mimoriadne veľkým zdrojom vlákniny.
Sušené ovocie
Okrem čerstvého ovocia je výborným zdrojom vlákniny sušené ovocie. „Napríklad sušené figy obsahujú ako rozpustnú vlákninu, ktorá znižuje hladinu cholesterolu, tak aj nerozpustnú vlákninu, ktorá pomáha proti zápche. Ako účinné preháňadlo bývajú účinné aj sušené marhule či sušené slivky,“ odporúča Michaela Ryglová.
Avokádo
Krémová dužina avokáda je nielen lahodným pokrmom, ale aj skvelým zdrojom vlákniny. Avokádo v sebe skrýva zdravé tuky, ktoré pomáhajú znižovať cholesterol a riziko srdcových ochorení. Okrem toho avokádo obsahuje kyselinu listovú, ktorá pomáha v prevencii proti rakovine hrubého čreva, žalúdka či pankreasu. Avšak výživoví poradcovia upozorňujú na to, že aj keď je avokádo zdravé, s jeho množstvom by sa to nemalo preháňať. Avokádo je pomerne kalorické, preto buďte s jeho konzumáciou opatrní. Príjem a výdaj energie by mal byť vždy vyvážený.
Ovsené vločky
Jednou z najznámejších vlákninových kôstok sú bezpochyby ovsené vločky, ktoré majú vysoké množstvo bielkovín, nenasýtených mastných kyselín, vitamínov B1, B6 a E. Prospešné sú z hľadiska znižovania hladiny cholesterolu a posilňovania imunitného systému. Málokto však vie, že pravidelná konzumácia ovsených vločiek môže zlepšiť bakteriálne osídlenie čriev. Podľa anglického lekára špecializujúceho sa na infekčné choroby a mikrobiológiu v univerzitnej nemocnici v Londýne Christoffera van Tullekena napríklad taká ovsená kaša funguje ako tzv. prebiotikum, ktoré priaznivo ovplyvňuje prostredie vhodné na život priateľských baktérií. A mikroflóra je pre naše zdravie veľmi dôležitá.
Zdroj: www.mojezdravi.cz, citymagazine.si