Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Najčastejšie mýty a povery o hubách

reklama:
Seenekorv.jpg

Aké ďalšie hubové povery prežívajú?

Jedlo z húb sa musí ihneď zjesť. Hubové pokrmy sa nesmú znovu ohrievať, inak nám bude zle. Táto zásada sa stále traduje, je to ale mýtus: praženicu, polievku aj omáčku z húb si môžete kľudne znovu ohriať a skonzumovať. Je ale treba hotové jedlo uchovávať v chladničke.

Huby sú plné ťažkých kovov. Je síce pravda, že vo zvýšenej miere vstrebávajú z pôdy ťažké kovy aj ďalšie škodlivé látky, ale ak nerastú na kontaminovanej pôde, sú obavy zbytočné. Okrem toho huby nikto z nás neje denne, takže ťažko dôjde k nahromadeniu takých dávok, ktoré by ohrozovali zdravie.

Určite ste tiež počuli, že na huby sa musia chodiť len skoro ráno. Prečo? Huby predsa nikam neutečú. Platí síce pravidlo, že kto skôr príde, ten skôr zbiera, ale z mykologického hľadiska vám nič nebráni ísť ich hľadať kedykoľvek cez deň. Hovorí sa tiež, že huby sa musia okamžite po návrate z lesa spracovať. To nieje pravda. Platí, že s nimi musíte zaobchádzať rovnako ako s mäsom. Pokojne ich môžete uložiť do chladničky a spracovať až ďalší deň.

Určite ste tiež počuli, že na huby sa nesmie piť alkohol. Po ich konzumácii si môžete dať pokojne pivo alebo víno – pochopiteľne s mierou, pretože by vám nakoniec mohlo byť zle hlavne z nemierneho pitia. Je len pár druhov húb, ktoré sa s alkoholom neznesú, napríklad hríb hnojník atramentový, ktorý vyvoláva reakciu podobnú podaniu Antabus. Ten sa používa pri liečbe notorických alkoholikov. Avšak ak dôjde k otrave hubami, alkohol dokáže účinky toxínov zosilniť.

Hd mushrooms wallpaper.jpg

Čo by ste mali vedieť

Je pravda, že huby rastú najviac ráno ? Nie je. Rastú stále a na dennú dobu nijako nehľadia.

Huby môžete zbierať do akejkoľvek tašky. Tak to naozaj nerobte, najmä si do lesa neberte igelitku. V tej sa vám huby spoľahlivo zaparia a aj v jedlých hubách sa začnú vytvárať toxíny. Najlepšie je pochopiteľne košík, ale ani ten nenechávajte napríklad v kufri auta na slnku – huby reagujú podobne ako mäso, začnú sa v nich množiť bielkoviny a veľmi rýchlo aj najrôznejšie nebezpečné baktérie.

Mám sa pri otrave hubami napiť mlieka? V žiadnom prípade. Pri vracaní a hnačke, ktoré otrava vyvoláva, dochádza k úbytku tekutín, preto je dôležité piť. Mlieko určite nie, pretože to nie je tekutina a v zažívacom trakte sa zrazí.

Žiadny vedecký výskum tiež nepotvrdil, že by oslabilo vplyv jedu z húb na organizmus. Vždy vyhľadajte lekársku pomoc. Zbierajte len tie druhy húb, ktoré bezpečne poznáte, a ktoré majú dostatok znakov pre spoľahlivé určenie.

Pokiaľ si chcete rozšíriť repertoár konzumovaných druhov, najprv sa naučte dobre poznať nielen novo zbieraný druh, ale aj nejedlé, a najmä jedovaté druhy, ktoré sú mu podobné.

                     

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 4. augusta 2016

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.