Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

10 Najčastejších mýtov o opaľovaní

reklama:

Letná sezóna začala a preto si treba pripomenúť niekoľko faktov a mýtov o opaľovaní ešte predtým, než sa na vás slniečko neblaho podpíše.

Nechceme predsa, aby naša pleť predčasne zostarla, alebo aby sme snáď ochoreli rakovinou kože.

Rozlišujeme šesť fototypov pokožky, ktoré na slnečné lúče rôzne reagujú.

Suncanje.jpg

V našich klimatických podmienkach je najčastejšia fototyp I, II a III.

Číslo jedna znamená, že tento človek sa pri pobyte na slnku takmer vždy spáli a nezhnedne, dvojka sa opaľuje do červena a trojka sa opaľuje dobre a spáli sa len minimálne.

Mýty a povery o opaľovaní

1. V tieni sa človek nespáli

Nie je to pravda. V skutočnosti sa slnečné lúče dostanú odrazom napríklad aj pod oblečenie. Podľa štúdie Inštitútu lekárskeho výskumu v austrálskom Queeslandu tieň zodpovedá približne UV filtra hodnoty faktora 6 . Podobný ochranný faktor poskytuje aj tričko alebo košeľa na tele, je teda možné, že dôjde k spáleniu aj v tieni alebo pod oblečením.

2. Poškodenie kože slnečným žiarením hrozí najviac ľuďom do 18 rokov.

Nie je to pravda. Koža môže byť poškodená slnečným žiarením v akomkoľvek veku. Ochrane pred nadmerným opaľovaním je potrebné venovať pozornosť stále. Chránime sa nielen od popálenia, ale tiež pred nebezpečnou rakovinou kože. Zdravotná poisťovňa ministerstva vnútra uviedla údaje, kedy sa za posledných 30 rokov zvýšil počet nádorov kože až štyrikrát. Každý rok na túto zákernú chorobu zomrie približne 300 ľudí. Priemerný vek pacientov je 54 rokov.

3. Najlepšie sa opálite na poludnie.

Nie je to pravda. Pretože v tej dobe je slnko najostrejšie a najnebezpečnejšie a hrozí akurát spálenie. Najmenej škodlivé sú slnečné lúče skoro ráno alebo naopak až po 17 hodine.

01_08214125_f32649_2679921a.jpg

4. Pri použití vysokého faktora SPF sa neopálite.

Nie je to pravda. Opálite sa, len to bude trvať dlhšie, čo vôbec nie je na škodu, naopak. Hlavné je, že si kožu nespálite.

5. Stačí, keď sa natriem ochranným krémom ráno a napoludnie.

Ochranným prostriedkom je nutné sa natrieť 20 – 30 minút pred opaľovaním a potom aj každé dve hodiny , a to silnou vrstvou. Ochranný faktor vyberáme podľa fototypu našej pokožky a netreba zabúdať, že pri mori alebo na horách je slnečné žiarenie intenzívnejšie a nebezpečnejšie.

Landscape 1445728994 g sunbathing 155150752.jpg

6. Spálená pokožka do druhého dňa zhnedne.

Samozrejme záleží na fototypu pokožky. Ak sa spálite a máte fototyp I, rozhodne nezhnedne. Ak máte fototyp III (pri neopatrnom slnení sa môžete aj vy spáliť.), Postupne zhnedne.

7. Keď už som krásne opálená, už sa nespálim.

Nie je to pravda. Pokožka sa môže spáliť aj v prípade, že už je pekne snedá. Je potrebné vždy používať správne ochranné prostriedky s UVA filtrom. Možno iba znížiť ochranný faktor.

8. Čím drahší je prípravok na opaľovanie, tým je lepší.

Nie je to pravda. V dnešnej dobe nájdete na trhu mnoho prípravkov, ktoré sú lacné a kvalitné.

9. Najlepší prostriedok na opaľovanie je olivový olej.

Možno sa riadne opálite, ale Olivový olej nemá žiadny ochranný faktor, čo je nebezpečné .

Oliveoil.jpg

10. Na tvár stačí rovnaký faktor ako na telo.

To nie je pravda. Tvár musíme chrániť vyšším faktorom, rozhodne nestačí denný krém s UV filtrom. Rovnako tak musíme viac chrániť aj ďalšie miesta, ktoré sú náchylnejšie k spáleniu. často to je výstrih a členky. Oči by mali chrániť slnečné okuliare a pokožku hlavy a vlasy letné čiapky.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 4. júla 2016

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.