Najčastejšie chyby počas búrky a ako sa im vyhnúť

Zdieľať
búrka
Najčastejšie chyby počas búrky a ako sa im vyhnúť Foto: www.freepik.com

Búrka môže byť fascinujúca, ale aj nebezpečná. Vedieť, čo robiť a čomu sa vyhnúť počas búrky, môže ochrániť váš život aj majetok. Tento článok vám poskytne dôležité rady a tipy, ako sa správať počas búrky, aby ste predišli nebezpečenstvu.

Čo nikdy nerobiť počas búrky

Búrka nie je apokalypsa a nemusíte sa pred ňou ukrývať v pivnici ako pred tornádom. Pravidlá bezpečného správania a odporúčania sa však oplatí poznať, pretože aj búrka môže ublížiť nielen majetku, ale aj vám. Čo by ste teda nemali robiť počas búrky?

Búrka nás fascinuje

Búrka je fascinujúca rovnako ako plamienok sviečky, tečúca voda alebo tenký ľad na kaluži. Je prirodzené, že nás živly lákajú! Ale pozerať sa na búrku je najlepšie z bezpečnej vzdialenosti. Viete, čo vám môže hroziť?

Čo nerobiť počas búrky?

Logicky, búrka je spojená s vetrom, dažďom a bleskami, niekedy aj krupobitím a v zime so snehom. Určite si pamätáte nejaké poučky z detstva, napríklad že sa nemáte postaviť pod osamelý strom. Ale čo ďalšie môže byť nebezpečné?

používanie mobilu
Najčastejšie chyby počas búrky a ako sa im vyhnúť Foto: www.freepik.com
  1. Nepoužívajte elektrické spotrebiče. Je lepšie všetko vypnúť alebo odpojiť zo siete. Blesk môže zasiahnuť akýkoľvek kov, nielen elektrické drôty.
  2. Nebezpečné môžu byť aj mobilné telefóny a iné malé spotrebiče, ktoré nie sú priamo pripojené do siete. Ak ich musíte použiť, držte ich čo najďalej od tela a používajte hlasitý odposluch alebo bezdrôtové slúchadlá.
  3. Vyhnite sa kovovým konštrukciám a iným objektom z kovu. To platí aj pre ploty, zábradlia a mostné konštrukcie.
  4. Nezostávajte vonku, nebežte a vyhnite sa planinám a osamelým stromom. Ukryte sa v budove alebo aute či hustom lese. Nevhodné sú aj malé jaskyne alebo opieranie sa o skaly a budovy bez bleskozvodu. Určite sa vyhnite vode, či už je to jazero alebo bazén.
  5. Nepúšťajte draka! Blesk môže zasiahnuť aj dron alebo iné technológie. Ak ste počas búrky vonku, nepoužívajte žiadnu elektroniku.

Ak sa naozaj nemáte kde ukryť, na holej planine je najbezpečnejšie prečkať búrku v podrepe s rukami a nohami pri sebe. Pohyb po planine je bezpečný až keď je búrka vzdialená aspoň 3 km, odporúča sa však počkať, kým sa vzdiali na 10 km.

Počasie sa môže rýchlo meniť

Najmä v horských oblastiach, ako sú Tatry alebo Malá Fatra, sa môže počasie veľmi rýchlo meniť. Tieto oblasti sú často postihované búrkami vďaka vysokej vlhkosti, ktorá vytvára ideálne podmienky pre vznik búrky.

búrka na horách
Najčastejšie chyby počas búrky a ako sa im vyhnúť Foto: www.freepik.com

Fascinujúce a nebezpečné búrky

Slovensko zažilo niekoľko ničivých búrok. Napríklad v auguste minulého roka bolo zaznamenaných cez 84 tisíc bleskov počas jednej búrky, čo je najvyšší počet za posledných 10 rokov. V roku 2009 bol zaznamenaný jeden z najsilnejších bleskov, ktorý zasiahlo vysielač silou 200 000 ampérov.

Aj keď sa blesky vyskytujú po celom svete, človeka, ktorého zasiahol blesk sedemkrát, by ste našli v Spojených štátoch. Bol ním Roy Sullivan, ktorý všetky zásahy prežil. Prekvapivo je prežitie zásahu bleskom pomerne bežné, mnohí však následne trpia neurologickými problémami, chronickou bolesťou alebo poruchami pamäti.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané