Na toto POZOR! Prvé príznaky stučnenia pečene na svojom tele spoznáte takto

Zdieľať

Stučnenie alebo steatóza pečene je často dávaná do súvislosti s nadmernou konzumáciou alkoholu. Nenechajte sa ale mýliť, k stučneniu pečene neprispieva iba prílišné holdovanie pálenky alebo vína, problémy s pečeňou môžu zapríčiniť aj iné zlé návyky. Ako spoznáte, že toto ochorenie si našlo aj vás? Ukážeme vám, aké sú jeho prvé príznaky.

Pečeň je orgán, ktorý má neuveriteľnú schopnosť regenerácie. Lenže všetkého veľa škodí a aj napriek ich neskutočnej odolnosti im môžeme nevhodným správaním uškodiť a svoje zdravie tak veľmi poškodiť. Stučnenie pečene dávno nie je chorobou len tých, čo pijú nadmieru alkoholu. Hrozí aj tým, ktorí sa príliš nezaujímajú o zdravý životný štýl a majú zlé stravovacie návyky.

Pečeň je malou chemickou továrňou

V našom tele má každý orgán nezastupiteľnú úlohu. A konkrétne pre pečeň to platí mnohonásobne. S nadsadením ju môžeme označiť za malú chemickú továreň, v ktorej prebiehajú metabolické procesy dôležité pre správne fungovanie nášho organizmu. Pečeň čistí krv od škodlivých látok, ale aj od tých odpadových, ktoré v našom tele pri metabolických dejoch vznikajú. Tvorí sa v nich žlč, ktorá je veľmi dôležitá pre metabolizmus tukov. Pečeň súčasne funguje ako zásobáreň energie, vitamínov, minerálov a produkujú enzýmy, ktoré sú dôležité pre ďalšie procesy prebiehajúce v ľudskom tele.

Kto má namále?

Aj to sú dôvody, prečo by sme sa o pečeň mali starať. Je nerozumné spoliehať sa na jej schopnosť regenerácie, zvlášť keď jej kondíciu môžeme dosť dobre ovplyvniť. Možno vás to prekvapí, ale nielen nadmerné pitie alkoholu môže viesť k vážnemu ochoreniu. Nealkoholové stučnenie pečene sa môže podľa vedcov prejaviť u osôb, ktoré trpia nadmernou obezitou. To ide často ruka v ruke so zlými stravovacími návykmi. Prílišná konzumácia priemyselne spracovaných potravín, jedál z fast foodu, sladkých limonád a rafinovaných sacharidov nemusí zďaleka znamenať len zvyšujúcu sa inzulínovú rezistenciu a hrozbu vzniku cukrovky 2. typu alebo vznik kardiovaskulárnych ochorení. Nadmerný príjem rafinovaných cukrov a stravy s prepálenými olejmi môže viesť k ukladaniu tukov v pečeni.

Príznaky stučnenia pečene

Nikdy nie je neskoro začať so zmenou, zvlášť, keď na sebe pozorujete príznaky, ktoré by mohli signalizovať stučnenie pečene. Aké sú to? Pozrite sa na video:

Pokiaľ trpíte neustálou únavou a slabosťou, rozhodne by ste mali zbystriť. Príčin samozrejme môže byť viac, ale ak sa objaví u vás popri únave ešte mierna bolesť alebo pocit neustálej plnosti v strednej alebo pravej časti tela, indície začínajú hovoriť jasne. Medzi ďalšie príznaky podľa vedcov patria aj vyššie hodnoty triglyceridov v krvi, vysoká hladina inzulínu a hlavne vysoké hodnoty hladiny pečeňových enzýmov.

Na nič nečakajte

Problémy s pečeňou by mal odhaliť lekár pri pravidelných kontrolách a odberoch krvi. Pokiaľ máte podozrenie na problémy s pečeňou, rozhodne by ste sa s ním mali poradiť. Podporiť funkciu a zdravie svojej pečene môžete aj preventívne. Zmenou stravovacích návykov, minimalizáciou stresu, čo najmenej zaťažovať zažívanie a zaradiť pravidelný pohyb. Okrem toho skvelou bylinou, ktorá dokáže s pečeňou zázraky, je pestrec mariánsky. Siahnuť ale môžete aj po púpave alebo čakanke.

Zdroje: ncbi.nlm.nih.govwww.youtube.comwww.benu.czwww.superionherbs.cz

pečeň
Takto na svojom tele spoznáte prvé príznaky stučnenia pečene. Pozor na to Foto: www.gettyimages.com
Aké sú príznaky stučnenia pečene?

Stučnenie pečene, známe aj ako hepatálna steatóza, je zdravotný stav charakterizovaný nahromadením tukových buniek v pečeni. Tento stav môže byť alkoholový alebo nealkoholový, pričom nealkoholové stučnenie pečene (NAFLD) je čoraz častejšie a je spojené s obezitou, diabetes mellitus typu 2 a inými poruchami metabolizmu. Príznaky stučnenia pečene sa môžu líšiť v závislosti od stupňa ochorenia a prítomnosti zápalu alebo poškodenia pečeňových buniek (steatohepatitída). V mnohých prípadoch môže byť stučnená pečeň asymptomatická, čo znamená, že nevyvoláva žiadne zjavné symptómy. Keď sa však príznaky objavia, môžu zahŕňať:

  1. Únava – Častý a niekedy jeden z prvých zaznamenaných príznakov.
  2. Bolesti v pravom hornom kvadrante brucha – Môže to byť tupá bolesť alebo pocit plnosti v oblasti pečene.
  3. Zväčšenie pečene – Lekár môže zaznamenať zväčšenie pečene pri fyzickom vyšetrení.
  4. Žltačka – Zafarbenie kože a očí do žlta, ktoré nastáva pri vážnom poškodení pečene.
  5. Svrbenie kože – Spôsobené nahromadením žlčových solí v koži.
  6. Nadmerné unavenie a slabosť.
  7. Strata chuti do jedla, chudnutie alebo nechutenstvo.
  8. Nafúknutie brucha – V dôsledku nahromadenia tekutiny, známeho ako ascites.
  9. Zvýšené krvácanie alebo modriny – V dôsledku zníženej schopnosti pečene produkovať krvné zrazeniny.

Je dôležité spomenúť, že mnohé z týchto príznakov sa neobjavia, pokiaľ nie je ochorenie pokročilé, a preto sa stučnenie pečene často diagnostikuje náhodne prostredníctvom krvných testov alebo obrazových vyšetrení vykonaných z iných dôvodov. Ak máte podozrenie na problémy s pečeňou alebo máte príznaky, ktoré spôsobujú obavy, je dôležité obrátiť sa na zdravotníckeho pracovníka pre ďalšie vyšetrenie a správnu diagnostiku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané