Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Na tieto veci pri upratovaní zabúdate najčastejšie

reklama:

Viete, ktoré miesta a predmety si zaslúžia čistiť pravidelne a naozaj dôkladne a na ktoré by ste si mali spomenúť minimálne raz za dva týždne?

Na čo zabúdame najčastejšie?

Cleaning kitchen.jpg

Kľučky a vypínače
Schválne, skúste si niekedy uvedomiť, koľkokrát za deň používate kľučky, vypínače a najrôznejšie úchytky, a to nielen vy, ale celá rodina. A koľkokrát na nich siahame špinavými rukami. Trebárs keď sa vrátime z vonku, prvé, na čo siahneme, sú kľučky a vypínače. A aj keď napríklad na prvý pohľad vyzerajú čisto, len sa hemžia mikroorganizmami. A pritom patria k najčastejším miestam, na ktoré si pri upratovaní nespomenieme. Na ich upratovanie sa skvele hodia jednorazové antibakteriálne obrúsky. Môžete ale použiť napríklad aj octový roztok a papierové utierky.

Izbové rastliny

Izbové rastliny väčšinou bez problémov pravidelne zalievame, ale pri upratovaní tiež často zostávajú v zabudnutí. Pritom sa na nich usadzuje obrovské množstvo prachu, ktoré sa potom víri po celej domácnosti. Preto myslite na to, že aj kvety by sa mali pravidelne umývať, aby ste z ich listov odstránili nánosy prachu. Väčšina rastlín ide očistiť jemnou sprchou alebo použite aspoň handričku z mikrovlákna a snažte sa listy utrieť. U fialiek sa odporúča na odstránenie prachu jemný štetec. Pri umývaní listov každopádne používajte skôr vlažnú vodu. Studená voda by totiž mohla zanechať škvrny.

Odpadkový kôš

Možno si poviete, na čo umývať kôš, keď do neho vkladáte jednorazové vrecia. Ale možno vás tiež už niekedy prekvapil nepáči zápach z tejto nádoby, a to aj napriek tomu, že ste odpadky odniesli. Dno koša totiž takmer nikdy nezostane nezasiahnuté. Aj sáčkom môžu prenikať nečistoty, omrvinky, presakovať vlhkosť. Niekedy nám aj odpadky padajú mimo. Sú tak hneď hotovou liahňou pre nečistoty a baktérie. Navyše do seba kôš absorbuje rôzne pachy. Nezabúdajte teda pri pravidelnom upratovaní umývať tiež kôš vrátane poklopu. Ideálne po každom vynesení odpadkov, alebo aspoň raz týždenne. Vypláchnite horúcou vodou s dezinfekciou či ho postriekajte čistiacim roztokom.

Pohár na zubné kefky

Pozornosť by sme mali venovať tiež poháru, v ktorom stoja zubné kefky alebo si s ním vyplachujete ústa. Rovnako tak najrôznejším držiakom na kefky. Častokrát sa na dne, vo zvyškoch vody množia mikroorganizmy a ľahko sa vytvorí nebezpečná pleseň. A keďže kefka je predmet, ktorý vkladáme do úst, mal by tak byť v dokonalom, hygienicky čistom prostredí.

Telefón a klávesnica

Istock_000019806819_full.jpg

Mobil je veľkým semeniskom mikroorganizmov, ako sú baktérie, plesne alebo kvasinky. A je na tom v tomto smere oveľa horší ako záchodová doska. Mobilné telefóny sú dokonca sedemkrát špinavšie. Ak ich navyše nosíme v koženom obale, je na nich dokonca sedemnásťkrát viac mikróbov.

Mikróby sa na telefónoch koncentrujú, pretože s prístrojmi neustále manipulujeme. A tiež ho všade nosíme, napríklad aj na WC, kde sa to baktériami len tak hemží. Mobily sú tiež viac náchylné na zachytávanie nečistôt z dôvodu prenášania vo vreckách, kabelkách a batohoch. A na nahromadené baktérie si potom niekoľkokrát denne prikladáme k tvári a k ​​ústam. Pritom ich čistenie je veľmi jednoduché. Stačí telefón vypnúť a raz týždenne utrieť handričkou s dezinfekciou.

Klávesy a ovládače sú ďalšie veci, ktorých sa tiež dotýkame stále a denne. Podľa odborníkov je hlavne klávesnica, čo do množstva baktérií, vírusov a roztočov jedno z najviac koncentrovaných miest. Nielen častým používaním sa do nej totiž dostávajú zvyšky kože, prach, rôzne omrvinky a nečistoty. Klávesnicu by ste mali správne čistiť aspoň raz do mesiaca. Než sa pustíte do čistenia, presvedčte sa, že ste klávesnicu odpojili od počítača (aj tú bezdrôtovú). Ak je klávesnica súčasťou notebooku, rozhodne ho vypnite. Prach a nečistoty potom opatrne vysajte pomocou vysávača, ktorý nastavíme na ten najnižší výkon. Vyskúšať môžete aj špeciálnu čistiacu plastelínu, ktorú doslova zatlačte do klávesnice a potom ju opatrne ťaháte von vrátane nečistôt, najmä prachu. Na samotné čistenie klávesnice sa odporúča buď špeciálny čistiaci prostriedok na klávesnice, alebo iný na báze alkoholu. Na otieranie sa dobre hodia vatové tampóny a pre priestory medzi tlačidlami využite vatové tyčinky. Podobne môžete vyčistiť aj myš, alebo napríklad televízny ovládač.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 13. marca 2019

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.